Kichanie – to naturalny odruch organizmu, który w ten sposób pozbywa się zanieczyszczeń z nosa: kurzu, pyłków roślinnych i wirusów. Kichanie przynosi nam wtedy ulgę, może też sprawiać przyjemność.
Mechanizm kichania:
- Przy “a” zbieramy powietrze w płucach.
- Przy “psik” wyrzucamy je na odległość 3m z prędkością do 160 km/h.
Kichanie – przyczyny:
- Przeziębienie – u osoby zainfekowanej w jednej salwie (kichnięciu) znajduje się do 10.000 zarazków – rhinowirusów. Wirusy te mogą się znajdować w gardle, nosie i tchawicy. Są najczęstszą przyczyną przeziębień u dzieci i dorosłych. Kichanie może być mniej uciążliwe jeśli nawilżymy powietrze w pokoju. Ulgę przynieść też mogą krople obkurczające śluzówkę, które złagodzą nieprzyjemne kręcenie w nosie.
- Alergia – kichaniu alergicznemu towarzyszy swędzenie nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Podrażniona śluzówka nosa wyrzuca w ten sposób kurz lub pyłki roślin. Aby złagodzić objawy zaleca się nowoczesne leki antyhistaminowe, np. preparaty loratydyny lub ceteryzyny. Powodują one mniejsze skutki uboczne.
- Wstrząs anafilaktyczny – tę bardzo ciężką reakcję alergiczną na substancję uczulającą może poprzedzić kichanie. Takimi substancjami uczulającymi mogą być: niektóre leki, pyłki, jad owadów (osa, pszczoła, szerszeń). Występują wtedy też inne objawy: swędzenie i obrzęk twarzy, jamy ustnej (język, gardło), zaczerwienienie skóry, problemy z oddychaniem, szybkie tętno, omdlenie, utrata przytomności.
Dlaczego kichamy?
Kichanie nie musi być jednak oznaką choroby.
Kichanie mogą też wywoływać inne czynniki, np.:
- Ostra przyprawa – wystarczy powąchać ostrą przyprawę, np. pieprz kajeński albo chili, by dobrze zakręciło w nosie i wywołało kichanie.
- Patrzenie w światło – odruch kichania pod światło jest dziedziczny i ma swoją nazwę – zespół ACHOO. Neurologiczne ACHOO jest efektem drobnej nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów przez nerw trójdzielny, którego zakończenia znajdują się w śluzówce nosa. To właśnie on powoduje uczucie kręcenia w nosie i zmusza nas do głośnego kichania, gdy są w nim ciała obce albo zarazki. U osób z tym defektem nerw trójdzielny pobudza się też pod wpływem silnych impulsów biegnących od siatkówki oka do nerwu wzrokowego. Efektem jest kichanie podczas, np. przejścia z ciemnego pokoju na rażące słońce.
- Za pomocą kichania nos może nas również poinformować, że warunki atmosferyczne zmieniły się na gorsze, dlatego kichamy, gdy poczujemy napływ zimnego albo gorącego powietrza lub, gdy spada jego wilgotność.
- Kichamy też podczas intensywnych ćwiczeń gimnastycznych lub tańca, podczas których ubywa nam wody z organizmu. Nos zawiadamia nas w ten sposób, że mamy przesuszone śluzówki.
- Niektórzy ludzie kichają, mając fantazje erotyczne i gdy są podnieceni. Odruch ten jest dziedziczny tak samo jak zespół ACHOO i wynika z wpływania na siebie impulsów pochodzących z różnych nerwów.
Kichanie – ciekawostki:
- Kichamy tylko w dzień, rzadko kiedy w nocy. Dlaczego ? Układ nerwowy pilnuje, żeby nagłe kichnięcie nie wybudziło nas ze snu.
- Choć savoir vivre zabrania kichania z otwartymi ustami, to jednak bezpieczniej jest kichać z ustami otwartymi. Dlaczego? Unikniemy w ten sposób krwotoku z nosa i wylewu w oku.
Was this helpful?
1 / 0