Nauka siusiania na nocnik to zazwyczaj dla każdego milusińskiego męczarnia, którą ciężko przeżyć bez krzyków, niezadowolenia i płaczu. Dziecko przyzwyczajone do stałej asekuracji niezastąpionej pieluszki musi przemóc w sobie lęki i przyzwyczajenie do wygody.
Kiedy na nocnik?
Nauka siusiania na nocnik uczy dziecko odpowiedzialności i sumienności, jest jakby jednym z pierwszych małych kroczków do osiągnięcia stopniowej samodzielności w wykonywaniu prostych codziennych czynności. Dziecko prawidłowo nauczone zdrowej dyscypliny w niedługim czasie potrafi pojąć, kiedy na nocnik ma usiąść i załatwić swoje potrzeby. Im wcześniej mama zdecyduje się zrezygnować z niehigienicznych pieluch i zaproponuje sadzanie na nocnik swojej pociechy- tym lepiej. Nauka sikania na nocnik najkorzystniej wypada, gdy rozpocznie się w okresie raczkowania i stawiania przez malucha pierwszych kroków. Aby sikanie na nocnik nie kojarzyło się pociesze z czymś wymuszonym, nieprzyjemnym, należy sprowadzić je do formy zabawy. Na szczęście przy bogatym wyborze różnych form nocników w sklepach nie jest to trudne.
Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?
Dzieci przyciąga wszystko co jest kolorowe i o ciekawym kształcie. Jeśli zdecydujemy się na oryginalny barwny nocnik o kształcie na przykład królewskiego tronu lub zwierzątka z bajki- sikanie na nocnik w niedługim czasie przestanie sprawiać kłopot naszemu dziecku i tę prozaiczną czynność będzie wykonywało bez przymusu. Dobrze jest również , gdy sadzanie na nocnik odbywa się w towarzystwie czułej rozmowy z mamą, zabawy, śpiewania piosenek, co pozwala odwrócić uwagę milusińskiego od czynności, której nie darzy sympatią.
Was this helpful?
0 / 0