Wino jest napojem o średniej zawartości alkoholu (około 8 – 14%), który powstaje w wyniku fermentacji soku z winogron (proces ten nazywa się winifikacją). Ten sposób produkowane są wina w rozumieniu tradycyjnym. Ponadto pod pojęciem wina rozumie się także napoje alkoholowe uzyskane w wyniku fermentowania innych owoców. Jeżeli wino nie pochodzi od winogron, dodaje się do jego nazwy określenie jego pochodzenia, stąd więc nazwy „wino porzeczkowe”, „wino z wiśni”, czy „wino owocowe”. W warunkach domowych wino można robić również z innych surowców, takich jak np. ryż, płatki róży czy płatki mniszka lekarskiego (mlecza).
Kieliszki do wina – rodzaje
Wybór kieliszka do podania wina to nie tylko kwestia tradycji, savoir – vivre’u czy też wzorców obowiązujących w danej społeczności. Takie samo wino, podane w dwóch różnych kieliszkach może smakować całkowicie inaczej, dlatego kieliszki należy nauczyć się dobierać odpowiednio do gatunku podawanego wina. Niewłaściwe kieliszki do wina mogą pozbawić wino całej głębi jego smaku i aromatu, zmienić jego cenne walory smakowe. Dobrze dobrane kieliszki do wina pomogą dodać winu bogactwa aromatu, smaku i odpowiedniej barwy. Jest to zasługa czynników fizycznych i psychologicznych.
Kieliszki do wina – grawerowane?
Kieliszki do wina powinny być zrobione bez zbędnych zdobień, z możliwie przezroczystego szkła. Naczelną zasadą powinno być to, aby nie przykuwały uwagi i nie odciągały jej od wina. To właśnie na winie powinna być skoncentrowana cała uwaga, oczy mają podziwiać jego barwę, nos zapach, a język – głębię smaku. Częstym błędem jest serwowanie wina w grubych, ciosanych z kryształu kieliszkach, przez które nie można zobaczyć pełni barwy. Kieliszki nie mogą być konkurencją dla wina w kwestii doznań estetycznych.
Ponadto szkło, z którego zrobiony jest kieliszek, powinno być jak najcieńsze. Wynika to z faktu, że chociaż kieliszek trzymamy za nóżkę, by go niepotrzebnie nie podgrzewać, to jednak niekiedy podane nam wino jest odrobinę za zimne, wtedy właśnie należy dogrzać wino dłońmi. A im cieńsze szkło, tym szybciej wino się ogrzeje do odpowiedniej temperatury.
W przypadku kieliszków do wina istotny jest również ich kształt. Może wydawać się to dziwne, w istocie jednak kształt kieliszka kieruje strumień wina na określone partie języka. Dlatego pijąc wino z kieliszka wąskiego kierujemy napój na przód języka, przez co czujemy więcej słodyczy, kieliszek szeroki zaś rozprowadza wino na boki i tył języka, przez co smak jest bardziej kwaśny. Na smak wina ma również sposób picia. Pijąc mniejszymi łyczkami będziemy mogli bardziej skupić się i docenić smak trunku, niż pochłaniając go wielkimi łykami.
Kieliszki do wina białego i czerwonego
Kieliszki do wina białego mają kształt tulipana, zwężające się lekko ku górze krawędzie kieliszka są nieodzowne przy zatrzymywaniu aromatu, którego głębię czujemy unosząc kieliszek z winem do ust. Kieliszek taki jest zwykle wyższy i mniej pękaty niż ten, w którym podamy wino czerwone. Do wina czerwonego powinno się używać kieliszków o krótszej nóżce, bardziej pękatych.
Was this helpful?
1 / 0