Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Na samym początku życia pieniądze nie mają dla dziecka żadnego znaczenia. Z czasem zaczyna bezwiednie z nich korzystać prosząc o konkretne zabawki, chcąc zjeść coś na mieście, czy mając ochotę na zabawę w wesołym miasteczku, płatnym centrum zabaw dla dzieci lub podobnych miejscach. Wyrażając swoje chęci, liczy na ich spełnienie, nie zdając sobie sprawy z tego, że odmowa nie oznacza złości czy gniewu rodzica ale na przykład brak możliwości finansowych na spełnienie życzenia dziecka. Kwestia podejścia do wartości pieniądza i oswajania najmłodszych z jego funkcjonowaniem zależna jest od modelu wychowawczego, który obrali rodzice, a także od ich przekonań. Pierwsze kieszonkowe dla dziecka pojawia się więc w różnym wieku – od czasów przedszkolnych, po ostatnie klasy szkoły podstawowej, czy początki gimnazjum.
Kieszonkowe dla dziecka
Uświadamianie nowego pokolenia o istnieniu jednostki monetarnej, wyrażone w odpowiedni i akceptowalny przez obydwie strony sposób, nie jest wypominaniem dziecku kosztów związanych z jego utrzymaniem, ani próbą ograniczenia jego potrzeb, tylko drogą do uświadomienia pewnych ograniczeń, jakie wiążą się opłacaniem mieszkania lub domu, wyżywienia i innych wydatków związanych z życiem. Dzięki wyobrażeniu dziecka na temat pieniędzy i ich wartości, może sobie ono ukształtować na co może sobie pozwolić, a o co musi poprosić i poczekać na realizację. Świadomość pieniądza pomaga także w uniknięciu problemów pojawiających się często w sklepie, w momencie niemożności nabycia wskazanego przez dziecko przedmiotu. Złość i frustracja, jakie wynikają z niedostania pożądanej zabawki rodzą się w głównej mierze z niezrozumienia przyczyny odmowy jej nabycia. Decydując się na kieszonkowe dla dziecka można pomóc w pojęciu ile czasu zajmuje uzbieranie pełnej kwoty na wybrany, wymarzony cel.
Kieszonkowe dla nastolatka
Im dziecko starsze, tym większe ma potrzeby i wymagania. Pomimo posiadanego już pojęcia ile kosztuje jedzenie, jakie są opłaty i na co rodzice wydają większą część przychodów, chcąc dorównać swoim rówieśnikom, dzieci pragną mieć nowoczesne telefony komórkowe, jakimi są obecnie smartfony, firmowe ubrania, markowe obuwie, modne plecaki, torby, akcesoria, w tym między innymi Playstation, własne komputery, laptopy i inne gadżety, jednocześnie chcąc zachować „niezależność finansową” posiadając swoje pieniądze, pozyskiwane co miesiąc od rodziców. W takiej sytuacji należy ustalić z latoroślą, jaka kwota miesięczna wchodzi w grę i jakie przedmioty dziecko będzie musiało kupować ze swoich pieniędzy. Kieszonkowe dla dziecka może być dawane również w formie tygodniówek i innych podziałów czasowych, jednak warto uświadomić potomka, że im częściej będzie otrzymywał pieniądze, tym trudniej będzie mu je utrzymać.
Ile kieszonkowego?
Dobrym sposobem na uświadomienie dziecku wartości pieniądza jest także praca. Podsunięcie dodatkowych zajęć latorośli w jej wolnym czasie po odrobieniu lekcji pozwoli na zdobycie doświadczenia w kwestii ilości pracy do pozyskanych korzyści finansowych. Warto jednak pamiętać, że płacenie za wykonywanie prac domowych nie jest skutecznym rozwiązaniem, jako że dziecko zaczyna je traktować jako dodatek, a nie obowiązek obejmujący wszystkich domowników, co może także negatywnie rzutować na jego dorosłe życie. Kieszonkowe dla dziecka uzyskane za jego pracę, powinno być podparte na przykład pomocą w wyprowadzaniu psa znajomych. Dzięki temu, dziecko nauczy się także odpowiedzialności.
Was this helpful?
0 / 0