Kitesurfing

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Każdy ma swój ulubiony sport. Jedni preferują sporty tradycyjne, inni zaś wolą bardziej ekstremalne. Wiadomo, że w dużej mierze chodzi o koszty jakie trzeba włożyć w uprawianie danego sportu, możliwości, czy też nasze preferencje. Jogging czy siatkówka, to sport niemal dla każdego. Nie wymaga dużego wysiłku, pieniędzy i dodatkowych umiejętności. Są jednak sporty ekstremalne, które przeznaczone są zazwyczaj dla osób nie bojących się wyzwań, kochających adrenalinę, stres i mających ogromne pokłady energii.

Kitesurfing

Sporty wodne cieszą się w ostatnich latach dużym powodzeniem. Coraz więcej osób na takie rozwiązania się decyduje uważając, że w taki sposób może odreagować, zapomnieć i nabrać dystansu do siebie i do świata. Na jaki więc sport warto się zdecydować? Jaki cieszy się największą popularnością? Na pewno kitesurfing zwany inaczej kiteboardingiem, to taki sport, który ma swoich zwolenników na całym świecie. Stanowi on rodzaj sportu wodnego, który jest odmianą surfingu. Bardzo podobny jest on do windsurfingu, różnica leży w sposobie prowadzenia deski. Otóż całość polega na tym, że deskę należy prowadzić tak, jak podczas jazdy na fali, na krawędzi. W windsurfingu zaś deska prowadzona jest płasko.

Kitesurfing – akcesoria

Należy również powiedzieć, że kitesurfer przypięty jest do latawca, który utrzymywany jest przez kitesurfera w powietrzu. Kitesurfer zakłada przypiętą do trapezu specjalną uprzęż, która poprzez wykonywane przez niego ruchy, nadaje tor latawcowi. Jeśli chodzi o sprzęt, nie należy on do tanich i dlatego też, nie każdy może sobie na niego pozwolić. Co trzeba kupić, by móc ten sport wykonywać? Najważniejszą rzeczą jest deska, która jest wytwarzana specjalnie na potrzeby tego sportu. Zazwyczaj ma ona długość od jednego do dwóch metrów, jak również i niewielką wyporność. Drugim elementem jest bar, który stanowi zestaw czterech lub pięciu linek, które służą do regulacji mocy latawca. Linki połączone są one z trapezem, który jest dostępny w dwóch formach. Pierwszym jest konstrukcja stanowiąca siedzisko dla kitesurfera, zaś drugi to trapez taliowy, który obejmuje kitesurfera w pasie. I oczywiście trzecim elementem jest latawiec, który również nie jest tanim zakupem. Służy on jako źródło energii napędowej i może mieć on różną powierzchnię, w zależności od tego, czego oczekuje jego właściciel. Latawce również mogą występować w różnej formie i budowie. Wybierając się do sklepu należy mieć to na uwadze i wcześniej się do tego przygotować.

Kitesurfing – jak zacząć?

Warto popytać znajomych, czy się na tym nie znają i czy nie chcieliby pomóc dokonać właściwego wyboru. Cena takiego sprzętu wynosi około kilkunastu tysięcy złotych i dlatego też, dla zwykłego zjadacza chleba leży poza zasięgiem. Trzeba więc często wiele sobie odmówić, jeśli faktycznie chce się zostać kitesurferem. Jeśli chodzi o początki tego sportu – będą bardzo ciężkie. Najlepiej jest wykonywać początkowe zabawy ze sprzętem pod okiem instruktora, który nam dokładnie powie co i jak należy robić. Wcześniej jednak, zakupując sprzęt, warto zwrócić uwagę na rodzaje desek. Jeden bowiem przeznaczone są do bardziej ekstremalnej jazdy, dla bardziej zaawansowanych, inne zaś służą do nauki. Jeśli ktoś ma chęci, pieniądze i możliwości, dlaczego by z tego nie skorzystać? Przecież sport jest dla ludzi i dlatego też, jeśli pragnie się czegoś bardzo mocno, z całą pewnością można tego dokonać. Nie ma rzeczy niemożliwych.

Was this helpful?

0 / 0