Klasyczne drzwi do garażu – czym się kierować przy ich wyborze?

ocieplenie

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe to praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, które dzięki swojemu ciekawemu designowi może stanowić gustowny akcent domu. Planując zakup tego rodzaju bramy do garażu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które wpłyną nie tylko na jej wygląd, ale również nasz komfort użytkowania. Czym się kierować podczas jej wyboru? Podpowiadamy.

Kiedy drzwi garażowe dwuskrzydłowe będą najlepszym wyborem?

Bramy garażowe dwuskrzydłowe składają się ze skrzydła stałego (biernego) oraz ruchomego (czynnego). Skrzydło ruchome służy do szybkiego wchodzenia do pomieszczenia, jak i jego opuszczania. Z kolei bierne można odblokować i otworzyć w razie potrzeby.

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe zapewniają więcej miejsca i pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń we wnętrzu budynku. Dzięki temu, że są one montowane na zawiasach, co upodabnia je do standardowych drzwi, nie potrzebują już żadnych dodatkowych elementów konstrukcyjnych, które musiałyby się znaleźć we wnętrzu pomieszczenia. Z tego powodu są chętnie wybierane do budynków, w których montaż innych bram jest niemożliwy ze względów konstrukcyjnych. Sprawdzą się więc we wszystkich trudnych architektonicznie pomieszczeniach, na przykład o nierównych ścianach lub posiadających niskie nadproże oraz inne elementy, które uniemożliwiają zastosowanie innego rozwiązania.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ze względu na to, że drzwi garażowe dwuskrzydłowe otwierają się na zewnątrz, potrzebują odpowiednio dużo przestrzeni przed budynkiem. W związku z tym świetnie sprawdzą się w przypadku garażu zlokalizowanego przed długim i równym podjazdem.

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe — ocieplane czy nieocieplane?

Dwuskrzydłowe bramy garażowe dzięki wypełnieniu segmentów specjalną warstwą, zapewniają dobrą izolację termiczną i wysoką efektywność energetyczną. Dzięki temu chłód z zewnątrz nie przedostaje się do środka i możliwe jest utrzymanie stabilnych warunków temperaturowych w garażu. Osoby, które decydują się na montaż drzwi garażowych w ocieplonym budynku, powinny wziąć pod uwagę wyłącznie takie modele, które zapewnią pomieszczeniu izolację termiczną na odpowiednim poziomie, aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy brama jest wyposażona w uszczelnienie zapobiegające przenikaniu zimna do wnętrza budynku. Wybór dwuskrzydłowych drzwi garażowych sprzyja zatrzymywaniu ciepła wewnątrz, ze względu na to, że aby wejść do pomieszczenia, nie ma konieczności otwierania całej bramy, a tym samym ochładzania wnętrza powietrzem z zewnątrz.

Bezpieczeństwo drzwi garażowych dwuskrzydłowych

Szukając odpowiednich drzwi do garażu, trzeba wziąć pod uwagę również ich zabezpieczenie antywłamaniowe. Bramy dwuskrzydłowe powinny posiadać system ryglowania za pomocą zasuwy oraz pomocniczy ryg mocowany do podłogi. Dodatkowym zabezpieczeniem przed złodziejami może być również zamek na wkładkę patentową. Warto wybrać model wyposażony w blokadę bramy zamontowaną na górnej krawędzi skrzydła, która będzie pełniła funkcję amortyzacji i wyhamowania drzwi, co nie tylko zapobiegnie ich odbijaniu podczas zamykania i otwierania, ale również umożliwi ich zablokowanie w dowolnym wybranym przez nas położeniu.

Estetyka dwuskrzydłowych drzwi garażowych

Mimo że drzwi garażowe dwuskrzydłowe mają być przede wszystkim funkcjonalne, a więc zapewniać nam komfort ich użytkowania oraz odpowiednią ochronę przed włamaniem, to podczas ich wyboru warto wziąć pod uwagę również aspekty estetyczne. Wygląd bramy garażowej nie powinien bardzo odbiegać od stylistyki całego budynku. Odpowiednie jej dopasowanie sprawi, że nasz dom będzie się prezentował bardzo estetycznie, a jednocześnie spójnie. W przypadku budynków utrzymanych w klasycznym stylu świetnym wyborem będą bramy z drewnianymi skrzydłami, zaś w przypadku nowoczesnych brył pasować do nich będą modele na przykład ze stali. Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są drzwi z przeszkleniami oraz w wielu różnych rodzajach dekoracyjnej okleiny. W związku z tym dobór odpowiedniego modelu nie powinien być już dla nas dużym wyzwaniem.

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0