Kolczyk w pępku

Kolczyk w pępku

Większość nastolatek, jak i dorosłych kobiet wie z czym wiąże się piercing i co to jest. Kolczyki to kobieca domena, chociaż coraz częściej można spotkać również mężczyzn a z kolczykami ponieważ świat i ludzie idą z duchem czasu. Już nawet małe dziewczynki chcą, by rodzice pozwolili im przekłuć uszy, żeby mogły nosić różnego rodzaju kolczyki i uważane jest to za normalne, jednak idąc za powiedzeniem, im dalej w las tym więcej drzew, można powiedzieć, że im starszy człowiek tym więcej chce, dlatego też ten artykuł będzie opisywał najważniejsze aspekty robienia kolczyka w pępku. Jakby nie spojrzeć praktycznie każde „kontrolowane” przekłucie czy inny zabieg na ciele człowieka powinien być przeprowadzany w sterylnych oraz higienicznych warunkach. Jest to niezwykle ważne, by podczas zabiegu nie doszło do żadnego zakażenia. Zarówno sam kolczyk jak i narzędzia, czyli igła i szczypce do potrzymania skóry powinny być sterylne. Osoba, która będzie dokonywała przekucia powinna mieć jednorazowe rękawiczki, które również zapobiegną ewentualnym infekcjom.

Przekłucie, które w późniejszym czasie posłuży do umieszczenia kolczyka w pępku wykonuje się standardowo na górze skóry w ten sposób by nieduży kolczyk chował się w środku pępka. Oczywiście istnieje wiele rodzajów kolczyków, które można nosić w pępku, jednak przeważnie, na początku jest to niewielki kolczyk pozwalający szybciej i ładniej zagoić się skórze na wokół pępka (ponieważ przekłucia można robić także z dołu lub po bokach) po udanym zabiegu. Jak więc wygląda cały proces przekłuwania pępka w ujęciu ogólnym? Otóż na samym początku osoba przekłuwająca pępek powinna zdezynfekować ręce, założyć jednorazowe, lateksowe rękawiczki, a następnie zdezynfekować miejsce w którym będzie dokonane przekłucie. Następnym korkiem jest złapanie fałdy skórnej odpowiednimi szczypcami w miejscu, gdzie ma zostać zrobione przekłucie. Potem idzie w ruch igła. W zależności od wybranego typu kolczyka, może być on włożony, zaciśnięty lub zakręcony. Po tym zabiegu specjalista przekłuwający ludzkie części ciała czyli tak zwany pierceman zakłada opatrunek na to miejsce, który musi tam być przez około osiem do dwunastu godzin, choć zdarzają się przypadki, że osoba przekłuwająca pępek może sama ustalić warunki noszenia opatrunku wynikające z własnych obserwacji.

Gojenie się rany po zabiegu

Gojenie się jakichkolwiek ran to oczywiście indywidualna sprawa każdego z nas, każdy z nas ma inny organizm, inaczej przystosowany, inaczej reagujący, więc nie ma ogólnej zasady przyjętej przy gojeniu się ran po przekłuci pępka. Duże znaczenie odnośnie gojenia się rany po przekłuciu ma oczywiście tryb w jakim żyjemy, jak się odżywiamy, ale przede wszystkim higiena i pielęgnacja tego miejsca., mam tu na myśli częstość zmieniania opatrunku, jak również ogólne przyzwyczajenia higieniczne, odchodząc od tematu, wiadomo, że kobiety często bardziej dbają o ogólną higienę niż mężczyźni, jest to ogólnie przyjęta zasada. Przeciętny czas gojenia jaki można zaobserwować wśród grupy ludzi, którzy zdecydowali się na te zabieg to od czterech do sześciu miesięcy, jednak mogą wystąpić także przypadki, kiedy gojenie trwa nawet do dwunastu miesięcy. Przedłużony czas gojenia wynika najczęściej z braku wyobraźni osoby z kolczykiem w pępku lub po prostu używaniu kolczyków z nieodpowiedniego stopu metalu.

Jak zapobiegać zakażeniu (infekcji)?

Rozpoznać infekcję jest bardzo łatwo, całe zaczerwienienie wokół przekucia powinno zniknąć z okolic po około sześciu tygodniach, jeśli jednak utrzymuje się ponad ten czas, a z miejsca przekłucia wydobywa się żółta (bądź zielonkawa) wydzielina możemy być praktycznie pewni, iż jest to zakażenie. Z takim „fantem” osoba taka powinna się praktycznie natychmiast wybrać do lekarza by zapobiegł pogarszaniu się sytuacji. Dotyczy to także sytuacji w których wokół przekucia występuje jakakolwiek podejrzana wysypka czy też bąble, lekarz nie gryzie, a niejednokrotnie wizyta u lekarza pozwala zapobiec nieprzewidzianym efektom.

Jak więc zapobiegać powstawaniu takich nieprzyjemnych sytuacji? Jest kilka prostych zasad, których powinni przestrzegać wszyscy, którzy zdecydują się na kolczyk, gdziekolwiek. Mogłoby się wydawać dziwnym, jednak odpowiednia dieta, bogata w witaminy i składniki odżywcze, odpowiednia waga czy ogólny stan zdrowia ma bardzo duży wpływ na to jak szybko i czy bez problemowo miejsce zabiegu przekucia się zagoi. Druga lecz nie mniej ważna sprawa to oczywiście dbanie o higienę i pielęgnowanie miejsca przekłucia. Kolczyk i miejsce samego przekłucia nie powinno być „nękane” jeśli nie jest to konieczne, czyli tylko i wyłącznie podczas pielęgnacji i zabiegów higienicznych. W trakcie gojenia się rany nie powinniśmy korzystać z publicznych miejsc rekreacyjnych takich jak baseny, jeziora, morza czy stawy, naraża to nas w dużej mierze na zakażenie. Nawiązując do wcześniejszego postulatu, sauna i solarium również odpadają.

Miejsce przekłucia powinniśmy pielęgnować co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej mydłem antybakteryjnym, których jest obecnie mnóstwo na rynku. Następnie po całym procesie pielęgnacji, miejsce to powinniśmy przemyć solą fizjologiczną, a później jedną z maści antybakteryjnych takich jak Tribiotic. Pod żadnym pozorem, nie powinniśmy dotykać pępka brudnymi, nieumytymi wcześniej rękoma.

Cena kolczyka w pępku

Samo przekłucie nie kosztuje dużo, są to kwoty rzędu 50 – 60 złotych, jednak należy liczyć się z tym, że dobrej jakości kolczyk może kosztować (uwaga!) nawet do 200 złotych. Jednak głównie cena zależy od salonu. Oczywistym jest, że w większych miastach będą to mniejsze ceny, ponieważ konkurencja działa na korzyść klienta i jeśli jest dużo salonów tego typu na pewno właściciele będą chcieli zdobywać klientów obniżając ceny.

Was this helpful?

1 / 1