Kolka u noworodka

Kobieta w ciąży, jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, słucha wielu porad i doświadczeń innych mam. Z dnia na dzień jest bardziej przerażona, w duchu ma nadzieję, że jej dziecko będzie spokojne i bezproblemowe, że nie będzie wciąż płakało, a kolki, które dręczą wiele dzieci, jej maluszka nie będą dotyczyły.

Nikt nie chce patrzeć jak jego maluch cierpi, walcząc z kolką, każda matka się tego obawia, bowiem to jeden z momentów gdy jesteśmy bezradne i nie możemy dziecku pomóc. Pozostaje nam czekać, być blisko i podawać dziecku to co choć odrobinę złagodzi ból. Skąd się bierze kolka i dlaczego mają ją niektóre dzieci? Kolka u noworodka pojawia się w pierwszych tygodniach życia, znika zazwyczaj około 4 miesiąca, tak więc męczy maluszka dość długo, a raczej zbyt długo.

Kolka u noworodka – objawy

Kolka pojawia się za pierwszym razem niespodziewanie, jednak za każdym kolejnym razem pojawia się w zbliżonej godzinie, zazwyczaj pod wieczór. Dziecko mimo iż do tej pory było bardzo spokojne i nigdy nie płakało, nagle zaczyna przeraźliwie głośno płakać, a rodzic spanikowany zastanawia się, co się dzieje i jak pomóc dziecku? Nie pomaga przystawienie maluszka do piersi, przytulanie, całowanie, noszenie, kołysanie, śpiewanie ulubionych kołysanek, nie wyliczając wszystkiego, powiem w skrócie, nie pomaga nic.

Brzuch maluszka staje się twardy i napięty, a maluch pręży się i wygina na wszystkie strony, próbując walczyć z kolką. Tak więc przypominając krótko, pewnymi oznakami kolek u noworodków są: zazwyczaj wieczorami regularne napady kolki (nigdy kolka nie pojawia się o różnych porach), którym towarzyszy przeraźliwy płacz maluch, napięty i twardy brzuszek oraz niespokojne, nie do uspokojenia dziecko, która wierzga z bólu nóżkami i pręży się na wszystkie strony (jeśli maluszka udaje ci się uspokoić, to na pewno nie była kolka).

Kolka u noworodka – przyczyny

Kolka pojawia się u maluszka, który w ciągu dnia doświadcza różnego rodzaju przeżyć, atrakcji, niemiłych doświadczeń, braku zainteresowania ze strony rodziców, nieregularnego jedzenia (głodu) i innych wydarzeń, które dziecko może przeżywać. Wszystko co wydarzyło się w ciągu dnia, a było zbyt dużym przeżyciem lub zbyt wiele bólu dręczyło maluszka (np. ból brzuszka), może odreagowywać płaczem i krzykiem. Dlatego ataki, pojawiają się wieczorami, gdy maluch odpoczywa już po całym dniu. Równie ważnym powodem powstawania kolek, jest złe karmienie dziecka. Jeśli maluch połyka łapczywie i krztusi się, oznacza to iż wraz z pokarmem połknął powietrze, a to prowadzi do wieczornych kolek. Połykane powietrze rozpycha się w brzuszku maluszka, sprawiając mu tym ogromny i nie do zniesienia ból. Warto zwrócić uwagę na prędkość połykania mleczka (czy zbyt szybko i łatwo nie leci ze smoczka) oraz na jakość techniki karmienia.

Kolka u noworodka – sposoby

Nie można całkowicie wyeliminować kolek, jednak można pomóc maluszkowi przez nią przejść. Kiedy nadchodzi czarna godzina (kolka), wyeliminuj wszystko, co maluszka może drażnić: gości, zbyt wielu pomocników (najlepiej zostań z dzieckiem sama lub w towarzystwie partnera, by mógł cię zmieniać). Wyłącz telewizor i włącz uspokajającą muzykę, możesz również śpiewać maluszkowi ulubione kołysanki. Choć nie wiele mu to pomoże, będzie spokojniejszy i poczuje się bezpiecznie, jeśli będziesz przy nim. Nie krzycz i nie panikuj, przecież wiesz co robić, nerwy tu w niczym nie pomogą, a mogą zaszkodzić, gdyż maluch je wyczuje.

Kiedy poczujesz się już zmęczona lub zła na cały świat, oddaj maluszka w ramiona taty, by i on mógł przekazać maluszkowi swą miłość, która najlepiej łagodzi ból. Warto poradzić się pediatry, opowiedz o kolkach, które dokuczają waszemu maluchowi, być może odkryje inna przyczynę jej powstania np. zapalenie ucha, zakażenie układu moczowego itp. Pediatra zbada malucha i wykluczy zbędne przyczyny, a podpowie co główne powoduje nasilanie się kolek.

Pamiętaj by być przy maleństwu, głaskać, dotykać, mówić do niego i wyciszać własne emocje, by maluch również mimo bólu był spokojniejszy. Twoje ciepło, przekazywane maluszkowi przez dotyk i bliskość jest najlepszym lekarstwem łagodzącym dokuczający ból. Masuj delikatnie brzuszek, ruchami okrężnymi (w kierunku wskazówek zegara), wykonuj lekkie uciski na brzuszek, całuj go i ogrzewaj dłonią, to pomorze pozbyć się gazów i być może lekko złagodzi ból. Dziecko w czasie kolki najlepiej nosić w pozycji pionowej, by przylegało do naszego, ciepłego ciała. Jeśli nie masz sił nosić już maluszka, a taty nie ma w pobliżu, połóż maluszka na brzuszku (na swoich kolanach), kołysz go lekko i masuj plecki. Pamiętaj o ciepłych słowach, uspokajaj go, mów, że zaraz przejdzie, że mamusia jest blisko, to ważniejsze niż mogłoby się wydawać.

Kolka u noworodka – leki

  • Infacol – krople
  • Espumisan – krople
  • Plantex – herbatka

Was this helpful?

0 / 0