Konto internetowe

Dziś większość z nas nie wyobraża sobie jak można żyć bez rachunku bankowego, popularnie zwanego kontem, dla większości z nas to konieczność. Teraz właściwie każda firma, nawet ta najmniejsza, rozlicza się ze swoimi klientami za pośrednictwem konta. Także wypłaty dla pracowników odbywają się w formie bezgotówkowej. Zamiast szukać gotówki przy kasie w portfelu podajemy plastikową kartę i potwierdzamy transakcję specjalnym kodem pin. Jest to wygodniejsze, bezpieczniejsze i nigdy nie ma problemu z wydaniem reszty. Jeśli zdecydujemy się na konto internetowe, możemy dodatkowo zarządzać swoimi pieniędzmi o każdej porze, z każdego miejsca na ziemi za pośrednictwem internetu. Dokonanie przelewu przez internet zazwyczaj jest realizowane szybciej niż na przykład wpłata na konto za pośrednictwem poczty. Takie konto oszczędza nasz czas. Bardzo często za realizację przelewu internetowego bank w ogóle nie pobiera od nas opłaty, więc oszczędność pieniędzy to kolejny argument. Lokaty, ubezpieczenia i fundusze inwestycyjne są na wyciągnięcie ręki, wystarczy zalogować się na stronie banku by mieć do nich dostęp. Większość sklepów internetowych oraz największy serwis aukcyjny Allegro współpracuje z bankami umożliwiając natychmiastowy transfer pieniędzy co przyspiesza robienie zakupów. Jest to tylko kilka zalet, które powinny wpłynąć na podjęcie decyzji o założeniu konta internetowego, jeśli go jeszcze nie posiadamy.

Konto internetowe to tylko jedno z rodzajów kont bankowych. Istnieją dwa podstawowe rodzaje rachunków. Konto firmowe, niezbędne przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz konto dla osób fizycznych, nazywane popularnie rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. W ramach tych ostatnich dostępne są rachunki bankowe oraz konta z obsługą przez internet. Zazwyczaj zwykłe konta, bez możliwości obsługi internetowej są droższe, przeważnie pobiera się w ich przypadku opłaty za ich prowadzenie, specjalne opłaty za karty płatnicze, droższe są też przelewy. Za większość wymienionych usług na koncie internetowym nie zapłacimy nic.

Są też specjalne konta dla młodych. Takie konto można mieć od trzynastego roku życia w mBanku i Inteligo. Ciekawe oferty mają banki dla studentów i absolwentów uczelni wyższych, zazwyczaj od osiemnastego do trzydziestego roku życia. Wiele takich rachunków jest całkowicie bezpłatna a dodatkowo otrzymujemy rabaty na produkty i usługi, jeśli zapłacimy za nie kartą. Pieniądze z konta rodziców wpłacane na konto dziecka zazwyczaj są księgowane w ułamkach sekund. Do otwarcia takiego konta trzeba uzyskać zgodę opiekuna prawnego, jeśli nie ukończyliśmy osiemnastego roku życia. Do podpisania umowy potrzebować będziemy legitymacji szkolnej lub studenckiej.

Jeżeli zdecydujemy się na założenie zwykłego konta internetowego musimy mieć ukończone osiemnaście lat. Wniosek o założenie takiego rachunku składamy przez internet. Po kilku dniach dokumenty, takie jak umowa, regulamin, tabela opłat i prowizji oraz karta płatnicza zostaną nam dostarczone przez kuriera do domu. Ostatnim krokiem jest aktywacja konta. Od tej chwili możemy z niego korzystać. Wybierając konto internetowe nie obawiajmy się o jego bezpieczeństwo, wszystkie przesyłane informacje są szyfrowane. Jeśli zachowujemy minimum bezpieczeństwa korzystając z internetu nic złego nie powinno nam się przydarzyć.

Wybór najlepszego dla nas konta nie jest łatwy. Obecnie każdy bank działający na terenie kraju ma w ofercie konto internetowe. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Niezwykle przydatne mogą okazać się porównywarki takich kont. Są one dostępne np. na stronie money.pl, kontointernetowe24.pl czy konta-internetowe.pl. Dla większości użytkowników wyznacznikiem będą opłaty. Jedynie Millenium Bank pobiera siedem złotych opłaty za prowadzenie konta jeśli miesięczne wpływy są mniejsze niż tysiąc złotych lub w tym okresie nie dokonamy żadnej operacji płatności kartą. Opłaty za przelewy internetowe nie są pobierane. Jedynie zapłacimy za przelew dokonywany za pośrednictwem konsultanta, telefonicznie, w niektórych bankach. Większość placówek pobiera opłaty za kartę jeśli jej często nie używamy. W tej chwili ani złotówki nie zapłacimy za kartę w mBanku. Jeśli miesięczne transakcje kartą są mniejsze niż sto złotych często bank pobiera opłatę w różnej wysokości, największa jest w Millenium (siedem złotych) i w Alior Banku (dziewięć złotych), jeśli to konto nie jest naszym głównym kontem. ING Bank Śląski i Alior Bank oferują darmową wypłatę ze wszystkich bankomatów na terenie kraju. Dość dużo darmowych bankomatów ma mBank. Najmniej obciążonymi opłatami jest mBank, z powodu tego, że nie ma tradycyjnych placówek. Może to przeszkadzać niektórym klientom, którzy chcą załatwiać dużo spraw w oddziałach banku. Najlepiej jeśli każdy indywidualnie porówna oferty i wybierze najlepszą ofertę dla siebie. Właściwie każdy bank ma coś innego i ciekawego do zaoferowania. W najgorszym wypadku pamiętajmy, że bank można łatwo zmienić a ta operacja nie kosztuje wiele a często jest bezpłatna.

Was this helpful?

0 / 0