Kot abisyński (abyssinian)

Kot abisyński

Kot abisyński (abyssinian) to zwierzę średniej wielkości o długim ciele i dobrze rozwiniętych mięśniach. Jest bardzo ruchliwy, lubi bawić się i skakać. Ma trójkątną głowę i spore, nieco pochylone do przodu uszy, świadczące o czujności. Jego wygląd zdradza inteligencję typową dla tej rasy. Ubarwienie kotów abisyńskich jest wyjątkowe: jego krótka sierść jest ciemniejsza wzdłuż kręgosłupa, a jaśniejsza pod szyją, na brzuchu i po wewnętrznej stronie nóg.

Jaka jest osobowość kotów abisyńskich?

Jest to zwierzę, które z powodzeniem można trzymać w domu. Koty tej rasy uwielbiają ludzi i inne zwierzęta. Potrafią godzinami bawić się same swoimi zabawkami, ale doceniają też zabawę z opiekunem. Mają cichy, delikatny głos, są czułe i kochające. Chcą spędzać ze swoim właścicielem jak najwięcej czasu. Ich sierść jest łatwa do utrzymania w czystości, a największą przyjemność sprawia im czyszczenie futra irchą, za co odwdzięczają się głośnym mruczeniem.

Należy też wiedzieć, że koty tej rasy są aktywne i nie mają problemów z utrzymaniem wagi, jeśli tylko da się im okazję do ruchu. Warto kupić takiemu kotu wysoki drapak i drzewko, po którym będzie mógł skakać. Abisyńczyki są towarzyskie i lubią inne zwierzęta. Jeśli mamy kota abisyńskiego, powinniśmy rozważyć wzięcie drugiego kota, aby nie czuł się samotny, kiedy wszyscy domownicy są w pracy.

Kot abisyński – historia rasy

Chociaż uważa się, że kot abisyński ma przodków w starożytnym Egipcie, w rzeczywistości rasę tę stworzono w Wielkiej Brytanii. Jej protoplaści zostali przywiezieni do Anglii około 1860 roku przez wracającego z wojny abisyńskiej lorda Roberta Napiera. Jedna z przywiezionych kotek, o imieniu Zula, została skrzyżowana z innymi kotami o podobnym wyglądzie i w ten sposób powstała rasa abisyńska. Sierść tych kotów przypomina sierść dzikiego królika. Rasa ta stała się bardzo popularna i wkrótce koty abisyńskie zawędrowały do Europy, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady. Dwie kolejne wojny niemal całkowicie wytrzebiły te zwierzęta w Europie, ale po drugiej wojnie światowej sprowadzono je zza oceanu i ich rasa się odrodziła. W latach 60-tych XX wieku koty abisyńskie w Anglii prawie doszczętnie wybił wirus kociej białaczki i ponownie trzeba było sprowadzać je z Ameryki.

abyssinian
Kot abisyński (abyssinian)

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0