Kot amerykański szorstkowłosy (american wirehair)

Kot amerykański szorstkowłosy (american wirehair)

Kot amerykański szorstkowłosy to bardzo silne, grubokościste zwierzę średniej wielkości. Ma szeroką klatkę piersiową, dobrze umięśniony kark, mocne nogi, szeroki pysk i silne szczęki. W przeszłości koty tej rasy służyły człowiekowi do kontrolowania populacji gryzoni w domach i stodołach. Grube i gęste, nieco szorstkie w dotyku futro kota szorstkowłosego jest podobne do futra kota krótkowłosego – różni się od niego jedynie lekko sfalowaną wierzchnią warstwą. W okresie zimowym jego sierść jest znacznie dłuższa i grubsza, dzięki czemu dobrze chroni ciało zwierzęcia przed zimnem.

Jaka jest osobowość tych kotów?

Kot amerykański szorstkowłosy to bardzo miły towarzysz. Lubi się bawić, ale podobnie jak kot amerykański krótkowłosy nie jest absorbujący. Jeśli ma ochotę na zabawę ze swoim opiekunem, przyniesie mu zabawkę, ale potrafi też sam znaleźć sobie zajęcie. To doskonały kompan dla singli.

Należy też wiedzieć, że jego dieta powinna być doskonale zbilansowana, gdyż musi utrzymać odpowiednią wagę i dobrą kondycję. Bawi się wtedy, kiedy ma na to ochotę. Sam znajdzie sobie zabawkę lub „stworzy” ją z przedmiotów, jakie ma do dyspozycji. Zabawa z człowiekiem ma mu pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji i zapewnić odpowiednią porcję ruchu. Trzeba codziennie czesać jego futro, ale nie jest to skomplikowane zadanie. Sierść tych kotów składa się z trzech warstw, nie utrudnia to jednak pielęgnacji. Jeśli przez kilkanaście godzin zostaje sam w domu, nie buntuje się i spokojnie odpoczywa, śpiąc w słońcu. Jest doskonałym zwierzęciem do domu, które odwdzięczy się człowiekowi za opiekę spokojnym i cichym towarzystwem.

A jaka jest historia tej rasy?

W 1966 roku w jednym z amerykańskich gospodarstw w miocie zwykłych kotów pojawił się nietypowo wyglądający kociak, podobny do dzisiejszych amerykańskich kotów szorstkowłosych. Jego matką mogła być kotka amerykańska krótkowłosa lub inna, przypominająca koty tej rasy. Kocię zostało sprzedane kobiecie zajmującej się hodowlą tych zwierząt, która postanowiła powtórzyć naturalną mutację genu opowiadającą za nietypowy wygląd sierści. Kocięta, które pojawiły się na świecie w efekcie tej próby, zostały sprzedane innym hodowcom i dały początek nowej rasie kotów amerykańskich szorstkowłosych. Rasa ta staje się coraz popularniejsza w USA i ma obecnie status uprawniający do tytułu championa. Jej przedstawiciele muszą mieć sfalowane lub kędzierzawe futro. To właśnie fale (karby) nadają okrywie włosowej tych kotów szorstkość.

Was this helpful?

1 / 1

Dodaj komentarz 0