Kot brytyjski

Kot brytyjski

Koty to zwierzęta tajemnicze i ciekawe – co do tego nie mają wątpliwości zarówno miłośnicy tych zwierząt jak również i osoby które mają nieco mniej entuzjastyczne podejście. Co nie zmienia faktu że koty jako takie człowieka fascynują, każda z ras ma swoje cechy charakterystyczne, które sprawiają że rasa ta jest wyjątkowa i niepowtarzalna.

Kot brytyjski – opis

Wyjątkiem nie jest tutaj kot brytyjski. Przede wszystkim jest to jedna ze zdecydowanie starszych europejskich ras, co powoduje, że przedstawiciele jej niewątpliwie zasługują na szacunek. Śledząc to, skąd przybył do Europy kot brytyjski trzeba się cofnąć aż do czasów rzymskich oraz tych momentów, kiedy to Rzymianie często wyprawiali się do Egiptu i przywozili intencjonalnie albo też nie, dodatkowych pasażerów czyli koty. Zatem można powiedzieć że kot brytyjski dotarł do Europy wraz z jedną z największych potęg w dziejach historii kontynentu i trzeba przyznać że do tych kotów wyjątkowo dobrze to pasuje.

Wystarczy zajrzeć na stronę internetową i wrzucić takie hasło jak kot brytyjski opis albo też grafika, jeden rzut oka na zdjęcie przekona nas, że jest to zwierzę majestatyczne. Przede wszystkim zwraca uwagę masywny korpus, oraz duża i mocna okrągła głowa na również grubej szyi. Nie jest to złudzenie, ponieważ kot brytyjski jest największą rasą krótkowłosą – zatem nie do niego należy stosować miano “mały kotek”. Jest to pełnowymiarowy i godny z wyglądu kot, który też przejawia królewskie maniery, chociaż nie zawsze i przynajmniej nie przez cały okres swojego życia.

Kot brytyjski – charakter

Krótko mówiąc jeżeli zwrócić uwagę na sam charakter, kot brytyjski jest takim rodzajem kota, który zdecydowanie wolno dojrzewa, ciesząc się dłużej okresem dziecięcych szaleństw, niż by wskazywała na to sama metryka. Trudno jest to uznawać za wadę kociego charakteru, przeciwnie – wesoło jest przecież z kotem się pobawić kiedy tylko człowiek będzie miał wolną chwilę. Nie jest ważne, czy mieszka się w sporym domu czy też raczej niepełnowymiarowym mieszkaniu. Kot brytyjski doskonale orientuje się w każdych warunkach i potrafi się w nich też świetnie bawić. Zatem skoro człowiek, który takiego kota kupił zastanawia się jak go pielęgnować, to powinien wiedzieć, że zabawa jest jednym z niezbędnych elementów których nie wolno pomijać. Rzecz jasna jak to u kotów bywa kiedy tylko kot brytyjski się już nabiega, wyszaleje czyli krótko mówiąc wyrośnie ze wszystkich swoich dziecięcych szaleństw nabiera do bezcelowego wysiłku odpowiedniego dystansu. Dlatego też właściciel dojrzałego kota brytyjskiego może się sporo namęczyć zanim go do jakiejś formy zabawy namówi i nawet jeżeli mu się to uda, nie powinien być też zdziwiony tym faktem że sam kot będzie się w takie ruchowe zabawy angażował tak mało jak tylko będzie to możliwe.

Kot brytyjski – pielęgnacja

Wiadomo, że w ramach pielęgnacji człowiek też zajmuje się dbaniem o kocią formę w sensie wyglądu, tutaj istotne znaczenie ma przede wszystkim wyczesywanie kota z nadmiaru futra. Jeżeli chodzi o tą część obowiązków właściciela to kot brytyjski jest zdecydowanie mało wymagający. Wystarczy jeżeli właściciel podejmie taki wysiłek by kota zaledwie raz na tydzień solidnie wyczesać używając specjalnej szczotki, zatem faktycznie trudno to uznać za szczególne wyzwanie.

Podsumowując – trzeba powiedzieć, że faktycznie kot brytyjski to świetny towarzysz, który zaskakuje swoją spolegliwością, łagodnością jak również i cierpliwością. Śmiało mogą go kupować osoby, które preferują życie w samotności jak też i ci którzy budują życie rodzinne. Kot brytyjski będzie się czuł dobrze w każdych ludzkich warunkach.

Was this helpful?

2 / 0