Kot perski to rasa kotów, która zdecydowanie najdłużej pozostaje pod wpływem człowieka. Z historii hodowli można się dowiedzieć że koty perskie już w XV wieku były ozdobami dworów królewskich oraz książęcych. Oczywiście wówczas te koty zwane angorskimi wyglądały nieco inaczej, dopiero w późniejszym okresie hodowcy zaczęli się skupiać na zmianie kształtu uszu i łebka kociego tak by uzyskać optymalny efekt. Tak czy inaczej kot perski, którego pochodzenie nie może budzić wątpliwości, jest rasą o zdecydowanie najstarszych czy też najdłuższych korzeniach, co też powoduje że jest związany z nią prestiż o jakim inne kociaki mogą tylko pomarzyć.
Kot perski – opis rasy
Kot perski to krępy kot o długiej sierści, okrągłej głowie i charakterystycznym spłaszczonym pyszczku. Ta ostatnia cecha powoduje że według niektórych kot perski wygląda tak jakby niestety nie udało mu się hamowanie przed przeszkodą. Gusta są różne, jednakże celem takiego ukształtowania pyszczka było uzyskanie harmonii zresztą budowy ciała i to zdecydowanie się udało. To co charakteryzuje koty perskie to właśnie proporcjonalność, która jest wręcz wzorcowa i za taką jest podawana, co jest też i przedmiotem dumy samych hodowców. Kot perski jest kotem długowłosym co również jest cechą charakterystyczną, przez długie dziesięciolecia dokładano starań aby sierść była jak najciekawsza, długa, błyszcząca a przede wszystkim miękka w dotyku. Rzecz jasna wiadomo że w związku z tym trzeba się też dokształcić w takim temacie jak pielęgnować kota perskiego tak by faktycznie sierść była powodem do dumy dla samego kota. Umaszczenie kotów perskich jest różne, chociaż do najbardziej klasycznych należy niebieskie czy też szaroniebieskie co też jest bardzo charakterystyczne dla tych właśnie kotów. Takie ubarwienie niewątpliwie dodaje im uroku.
Kot perski – charakter
Co do tego tematu jaki charakter posiada kot perski trafia się na sprzeczne opinie, generalnie jest w samej rasie coś takiego iż człowiek ma wrażenie że jest ona wyniosła. Jednakże jest to raczej stereotyp niż oparcie samego przekonania o rzeczywiste obserwacje. Bez wątpienia koty perskie nie są aż tak skłonne do zabawy jak niektóre inne rasy ale to też nie znaczy że nie mają wcale charakteru wesołego czy też otwartego. Cechuje je zdecydowanie większy spokój i rozwaga, szczególnie w wieku dojrzałym. Na samo ich postrzeganie też ma wpływ to, że przede wszystkim bywają kotami wystawowymi i widywane są w takich okolicznościach jak konkursy czy też wystawy międzynarodowe. Co nie znaczy że osoba prywatna nie może z czystej chęci posiadania kota takiej rasy go dla siebie zakupić.
Kot perski – hodowla
Hodowcy którzy zajmują się profesjonalnie hodowlą i posiadają koty perskie z rodowodem i kiedy tylko jest okazja sprzedają młode kocięta oczywiście podpowiadając jak pielęgnować oraz wychowywać kota perskiego w domu tak by nie sprawiał problemu. Wiek, w którym kot perski może być sprzedany to minimum 10 tygodni – o tym też warto pamiętać zapisując się na kupno takiego kotka. Samo kupno mimo rosnącej popularności wcale nie jest takie proste z racji tego że większość miotów hodowcy sprzedają między sobą a z tych faktycznie renomowanych hodowli młode trzeba kupować z zapisem wyprzedzającym nawet o kilka lat. Mimo takich niuansów samo grono posiadaczy kotów perskich cały czas się rozrasta co też nie jest zaskoczeniem. Miło jest posiadać w domu spokojnego i efektownego kota który będzie wybornym towarzyszem na przynajmniej kilkanaście lat.
Podsumowując – można stwierdzić że kot perski to rasa z długimi tradycjami, takie kociaki są przeznaczone dla wymagających właścicieli, koty perskie potrafiących się również odwdzięczyć za dobrą opiekę.
Was this helpful?
1 / 0