Kot rosyjski

kot-rosyjski-2

Kot rosyjski to naturalna rasa kota, pochodząca z zachodniej Rosji. To rasa krótkowłosa, znana także pod nazwą kot maltański lub kot archangielski. Początek gatunku datuje się na XVII w. Kot rosyjski był zagrożony wyginięciem w okresie II wojny światowej, jednak dzięki krzyżowaniu ich z rasami orientu, takimi jak kot syjamski czy kot balijski, udało się je zachować. Powstałe odmiany barwne: biała i czarna nie są uznawane przez większość międzynarodowych federacji. Kociaki te przybyły do Europy z Archangielska ok. 1860 r. Przywieźli je marynarze po wracający na Wyspy Brytyjskie. W 1875 r. po raz pierwszy kot rosyjski zaprezentowany został pod nazwą kot archangielski na wystawie w Crystal Palace. Jego odmiany barwne, przez większość nie uznawane, zostały wyhodowane przez skrzyżowanie z kotami domowymi.

Kot rosyjski – opis rasy

Kot rosyjski niebieski, jako jedyna rasa, posiada podwójne futerko. Oznacza to, że pokrywa wierzchnia jest takiej samej długości co podszerstek. Dzięki temu włosy są sterczące i jedwabiście miękkie. Koty archangielskie pełne są gracji i wdzięku, nie za ciężkie ciało i przecudowne, szmaragdowe oczy. Nogi powinny być długie i smukłe, zakończone idealnie owalnymi łapkami. Z powodu swego rodowodu mogą się w kocie rosyjskim ujawnić cechy kota syjamskiego, co wg standardu uznawane jest za wadę. Oczka malutkich kociaków archangielskich mogą mieć barwę żółtawych, jeśli jednak nie zmienią swojego odcienia do czasu dorosłości to zostają automatycznie uznane za wadę. Uszy są duże i postawione, niemal łyse w środku. Najpiękniejsze co w kocie rosyjskim – futro – jest niebieskawo szare, natomiast skóra niebieska, co najłatwiej zauważyć na wewnętrznej stronie uszu. Końcówki włosów są bezbarwne, co dodatkowo wpływa na załamywanie na ich powierzchni światła. Nadaje to sierści srebrzystej poświaty. Nosek i poduszki łapek powinny być według standardu koloru lawendowe.

Kot rosyjski – charakter

Charakter kota rosyjskiego jest spokojny i stonowany. Kot nie lubi gdy w domu jest głośno, tłoczno, nie przepada też za gwałtownymi ruchami. Zdecydowanie woli ludzi cichych, może nawet lekko wyobcowanych. Należy mu dać czas by w pełni przyzwyczaił się do właściciela i by zharmonizował swoje życie z życiem rodziny. Niewątpliwie sprzyja temu powtarzalność pewnych czynności: wychodzenie z domu o tej samej godzinie czy zasypianie bądź wstawanie o mniej więcej równiej porze. Kiedy już na dobre kot zagości w życiu rodzinnym lubi dominować. Domaga się bycia w centrum uwagi, zechce zasypiać w łóżku ze swoim opiekunem. W stosunku do obcych pozostanie jednak nieufny. Inteligencja tego kotka stoi na bardzo wysokim poziomie, szybko się uczy i obserwuje każdy ruch właściciela. Niebieski Rosjanin uwielbia skakać z impetem, co można zaobserwować szczególnie w czasie zabawy. Cichy charakter kota jest jednak gwarantem bezpieczeństwa naszych meblościanek i firan. W przypadku ataku obcych zdarza mu się wpaść w furię, ale tylko po to, by za chwilę zadziwiająco szybko uspokoić się i w cichy sposób wycofać się w spokojny kąt. Młode koty rasy niebieskiej są natomiast nadzwyczaj niegrzeczne i złośliwe. Wszędzie ich pełno i zrzucą z półek wszystko, co tylko możliwe. Z łatwością obrażą się na najmniejsze nawet krzywe spojrzenie. O ile jesteśmy w stanie tyle wytrzymać, to poprawa sytuacji następuje po około roku, kiedy to ich charakter zmienia się diametralnie.

Kot rosyjski – pielęgnacja

Pielęgnacja kotka rosyjskiego nie wymaga od nas zbyt wielkiego poświęcenia. Zwierzak zadbany, trzymany w dobrych warunkach dożyje spokojnie 20 lat. Sierść zrzuca dwa razy do roku, ale nawet w tym okresie wystarczy, jeżeli wyczeszemy go raz dziennie. Na co dzień jednak, w okresach nie linienia, czeszemy kota raz w tygodniu. Po czesaniu zaleca się wygłaskanie kotka wilgotną dłonią, co pozwoli na zebranie pozostałej po czesaniu sierści. Ze względu na niespotykaną podwójną sierść tej rasy należy unikać jej kąpania. W futrze kot gromadzi tłuszcz, niezbędny do ochrony przed wychłodzeniem organizmu, a w konsekwencji przeziębieniem. Bardzo ważne w przypadku kota rosyjskiego jest odrobaczanie. Wypuszczony na zewnątrz z ogromnym zapałem poznaje nowe miejsca, a co za tym idzie łapie przeróżne choroby. Zwracajmy uwagę, czy kot niw wymiotuje, gdyż może być to symptom zapowiadający poważne choroby. W takim wypadku konieczna będzie pilna wizyta u weterynarza.

Niebieski Rosjanin bardzo dobrze czuje się w pomieszczeniach zamkniętych. Zapewnienie mu miejsca do spania i kilku zakamarków, w których może się schować przed światem to niewielka cena za możliwość przebywania z tak piękną i szlachetną istotą.

Was this helpful?

2 / 0