Kot syjamski to jeden z najpopularniejszych kocich rodów. Jest to rasa najdłużej hodowana przez człowieka, która w dwudziestym wieku stała się najbardziej hołubioną i ulubioną przez ludzi w Europie i Ameryce Północnej. Jest to rasa, której nie da się pomylić z żadną inną. Dzisiejsze koty syjamskie zdecydowanie różnią się od swoich praprzodków, które były dość masywne i muskularne. Współczesny ideał syjama to kot o wyjątkowo wysmukłych i cienkich, długich nogach oraz cienkim ogonie. Musi być to kot sprężysty i wydłużony, a jednocześnie silnie umięśniony.
U rasy tej podobnie jak i u innych prowadzi się selekcję, dążąc do skrajności. Można to zauważyć po wyglądzie głowy, która powinna być średniej wielkości i być proporcjonalna do reszty ciała. Głowa ma być klinowata, przy czym klin ma rozpoczynać się od nosa i rozszerzać się równomiernie aż do końca dużych i wysoko osadzonych uszu. Linie boczne klina powinny być ciągłe. W profilu czaszka powinna być lekko wypukła, nos długi i prosty, bez zagłębienia u nasady. Kufa jest drobna, szczęki mocno zaznaczone; podbródek tworzy jedną linię z czubkiem nosa. Ruchy kotów syjamskich są eleganckie, dzięki sprężystym i długim kończynom, przy czym tylne powinny być trochę dłuższe od przednich. Piękny, cienki i biczowato zakończony ogon prawie zawsze jest w ruchu i sygnalizuje gotowość do działania. Koty syjamskie charakteryzują się wyjątkowo krótkim, delikatnym i jedwabistym futrem, gładko przylegającym do ciała. U zdrowych kotów powinno być ono lśniące. Ciemnoniebieskie oczy o migdałowym kształcie, ukośnie ustawione o przenikliwym spojrzeniu robią niesamowite wrażenie.
Te śliczne kociaki posiadają przyjazne usposobienie, są ogromnie towarzyskie, źle znoszą samotność. Bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli, z którymi najchętniej spędzały cały dzień. Starają się nie spuszczać właściciela z oczu i towarzyszyć im w domowych czynnościach, głośno domagając się zainteresowania i pieszczot. Dlatego ludzie którzy spędzają dużo czasu poza domem nie powinni się opiekować tym kotkiem. Uwielbiają dzieci , z którymi bardzo chętnie się bawią. To niezwykle inteligentne zwierzaki, które bardzo szybko się uczą, w lot pojmują wszystkie polecenia i szybko je wykonują. Chętnie uczą się różnych sztuczek. Są śmiałe, ciekawskie i łatwo nawiązują kontakty i bardzo lubią wizyty gości.
Koty syjamskie to zwierzęta długowieczne, żyją nawet dwadzieścia lat. Hodowla kotów syjamskich wbrew pozorom jest bardzo łatwa. Jego futerko jest bardzo krótkie w związku z tym wystarczy przeczesać odpowiednim grzebieniem kilka razy w tygodniu. Trzeba pamiętać o regularnym obcinaniu pazurków, czyszczeniu uszu i oczu.
Zwierzątka te to niezłe żarłoki, dlatego utrzymanie szczupłej sylwetki u tego kota to niezwykłe wyzwanie dla jego właściciela. Nie powinny być one przekarmiane, dlatego zawarte w pożywieniu składniki muszą umożliwiać harmonijny rozwój mięśni. Koty te chwytają pokarm zębami, rozgniatając jedzenie. Pokarm musi mieć odpowiednią wielkość i kształt, który ułatwia rozgryzanie, a także korzystnie wpływać na higienę jamy ustnej. Rasowy kot powinien być karmiony zgodnie z potrzebami żywieniowymi tego gatunku. Codzienna dieta tego zwierzątka musi dostarczyć mu niezbędnych składników pokarmowych; tłuszcze, białko pochodzenia zwierzęcego, witaminy i minerały. Ważnym składnikiem pokarmu kota odpowiadającym za dobry wzrok i zdrowe serce jest tauryna, niacyna oraz kwas arachidowy. Resztki z naszego stołu nie zapewnią mu niezbędnych składników odżywczych. Jest on zwierzęciem mięsożernym, dlatego w głównym jego menu powinno znajdować się mięso. Składniki minerale i witaminy, zawarte w mięsie są niezbędne do prawidłowego rozwoju naszego pupila. Hodowcy zalecają zakup profesjonalnych past i odżywek minerałowych, które dostarczą kotu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego.
Jakiekolwiek zwierze domowe to nie ładna zabawka, to również członek naszej rodziny. Jeśli decydujemy się na zakup kota syjamskiego pamiętajmy, że wymaga on nieco większej troski niż zwykły dachowiec.
Was this helpful?
2 / 0