Kotlet mielony

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Kotlet mielony nie ma właściwie jednego miejsca swojego pochodzenia. Nie jest nigdzie określone kto wymyślił na niego przepis lub kto w jakiś minimalny sposób zapoczątkował jego bytowanie na naszych talerzach. Jedni mówią, że jest to trochę na styl amerykański w bułce przyrządzony z sałatą, papryką, pomidorem i grzybami. Jednym słowem mówiąc po prostu hamburger. A fast food, czyli bary szybkiej obsługi i smaczne w nich hamburgery to nie najlepszy sposób żywienia naszego organizmu.

Kotlet mielony wieprzowy, drobiowy, z indyka…

Kotlety mielone robione przeważnie ze zmielonej surowej karkówki wieprzowej z dodatkiem surowego jajka, cebuli lub czosnku, tartej bułki oraz do smaku soli i pieprzu. Robione są także z mięsa drobiowego, wieprzowego, wieprzowo-wołowego, cielęciny lub dziczyzny. Nie ma także jasno określonej reguły jak powinny być robione takie prawdziwe kotlety mielone, ponieważ ich pochodzenie jest nieznane. Oczywiście w kuchni istnieje wiele indywidualności, którzy pokazują swoją duszę kucharza i wówczas wychodzą niestandardowe przepisy kotleta mielonego.

Kotlet mielony – przepis

Przygotowanie jest zazwyczaj takie samo, czyli niezbyt skomplikowane. Na początek łamiemy i moczymy czerstwą bułkę w miseczce wody lub mleka żeby była miękka. Obieramy cebulę i siekamy ją w kostkę. Następnie na rozgrzanym oleju na patelni lekko ją rumienimy. Przekładamy mięso na deskę i ostrym nożem starannie wykrawamy z niego kości, ścięgna, żyły oraz błony. Kroimy mięso na nie duże kawałki tak żeby weszło nam do robota kuchennego.

Mielemy teraz porcja po porcji mięso, przysmażoną cebulę oraz namoczoną wcześniej bułkę. Do pustej miseczki po bułce wbijamy jajka, a następnie widelcem je rozbełtujemy. Wlewamy do mięsa i dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Spokojnie i dokładnie mieszamy cała masę doprawiając pieprzem i solą, aż będzie jednolita masa. W zwilżonych dłoniach formujemy nieduże kulki, które następnie spłaszczamy tak, aby powstały owalne o grubości około dwóch centymetrów. Po uformowaniu każdy kotlet delikatnie obtaczamy w bułce tak żeby go nie uszkodzić i odstawiamy go na deskę.

Rozgrzewamy patelnię na średnim ogniu z mała ilością oleju lub oliwy, ponieważ kotlety potrafią nabrać przez niego pulchności. Gdy patelnia jest gorąca i nie dymi kładziemy kotlety tak, aby się nie stykały. Smażymy najpierw z jednej strony, a następnie z drugiej strony na rumiano. Gdy już wszystkie się usmażą zmniejszamy ogień na minimum, przykrywamy patelnię przykrywką lekko uchyloną i zostawiamy na około piętnaście minut.

Tyle ile jest pomysłów na kuchnię w różnych krajach świata tyle jest sposobów na różne kotlety mielone. Można je zrobić z różnego rodzaju mięsa. Może być kotlet mielony z pieczarkami, kotlet mielony z serem, warzywami lub innymi kulinarnymi pomysłami. Kotlety mielone zwiedziły kuchnie całego świata. Na każdym końcu kuli ziemskiej każda potrawa ma swój rodowód. Komu możemy przypisać rodowód tego przysmaku? Sporo osób mówi, że pochodzą one ze Stanów Zjednoczonych, bo tam przecież powstały pierwsze bary szybkiej obsługi i hamburgery. Czy to jednak może mieć porównanie do kotleta mielonego robionego przez nasze ukochane mamy?

Was this helpful?

0 / 0