Kotlety sojowe

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Kotlety sojowe są doskonałą propozycją dla tych, którzy tradycyjne, tłuste i – co tu ukrywać – niezdrowe potrawy chcą modyfikować w taki sposób, by zyskały wartościowe składniki odżywcze. Kotlety z soi stanowią doskonałą alternatywę dla znanych wszystkim mielonych. Choć początkowo danie to cieszyło się uznaniem jedynie wśród jaroszy, o tyle z biegiem czasu jego walory smakowe i odżywcze zostały docenione przez „mięsożerców”.

Kotlety sojowe – przepis

Do przygotowania kotletów sojowych

musimy przygotować dwie szklanki soi, sześć ząbków czosnku, jedną dużą cebulę, bułkę tartą, pięć grahamek lub innych bułek, jeden i ćwierć litra gorącej wody, cztery czubate łyżeczki mąki ziemniaczanej, dwie łyżeczki mąki pełnoziarnistej oraz olej słonecznikowy i sól i świeżo zmielony pieprz do smaku.

Soję musimy namoczyć przez noc, aby była miękka, następnie gotujemy ją w wodzie, w której się moczyła, aż całkowicie zmięknie. Zajmuje to mniej więcej godzinę. Soję odcedzamy i przesuszamy przez maszynkę do mięsa razem z zalanymi gorącą wodą i odciśniętymi grahamkami. Mieszamy dokładnie całość i dodajemy rozgniecione ząbki czosnku. Łączymy z pozostałymi składnikami i formujemy kotleciki, które smażymy na oleju słonecznikowym lub pieczemy w piekarniku. Jeśli decydujemy się na ten drugi sposób przygotowania, musimy pamiętać, by na każdym kotleciku położyć cząstkę masła lub margaryny. Dzięki temu nie wysuszą się i będą chrupiące. Smak soi, jeśli nie jesteśmy do niego przyzwyczajeni, może się nam wydawać nijaki. Niektórzy mówią wręcz, ze kotlety sojowa smakują jak papier. Tajemnica tkwi w odpowiednim doprawieniu.

Aby nadać im intensywny smak, możemy użyć ulubionych przypraw, takich jak rozgniecione w moździerzu ziarna kolendry lub odrobina pomidorowej salsy (wystarczy połączyć obrane ze skórki, pokrojone w drobną kosteczkę i odsączone pomidory z łyżką oliwy, świeżą lub suszoną bazylią, solą ziołową i odrobiną pieprzu). Istnieje wiele sposobów, by uatrakcyjnić to danie. Można przyrządzić kotlety sojowe po grecku, kotlety sojowe w sosie.

Kotlety sojowe w proszku

Dodatki do kotletów sojowych są takie same, jak w przypadku tradycyjnych mielonych, czyli: kasza, ziemniaki, frytki lub puree ziemniaczane oraz różnego rodzaju sałatki, sałaty i surówki. Mnóstwo inspiracji znajdziemy także w książkach kucharskich z przepisami wegetariańskimi oraz na stronach internetowych, na których zgromadzone są receptury na dania jarskie. Na rynku dostępne są kotlety sojowe w proszku, jednak wielbiciele dobrej kuchni powinni trzymać się od takich wynalazków jak najdalej.

Kotlety sojowe – wartość odżywcza

Nic nie jest w stanie dorównać daniom domowym, wykonanym ze świeżych składników, tym bardziej, że przygotowanie takich kotletów naprawdę nie jest skomplikowane. Soję można wykorzystać również do przygotowania krokietów, wystarczy dodać do niej zmielony ser oraz ziemniaki w odpowiednich proporcjach. Warto wprowadzić ten składnik do swej kuchni, ponieważ jest niezwykle bogaty w różne składniki odżywcze. Równie dobrze sprawdzi się w zapiekankach, zupach i innych daniach obiadowych oraz kolacyjnych.

Was this helpful?

0 / 0