Krav maga

krav-maga-2

Krav maga to izraelski system walki wręcz oraz samoobrony, który został opracowany w latach 30 w Czechosłowacji przez Imi Lichtenfelda. Jego główną zasadą jest bazowanie na odruchach obronnych człowieka. W swej technice zawiera pchnięcia i uderzenia w okolica gardła, kopnięcia w okolice krocza oraz nogi, co w większości sztuk walki jest zakazane. Krav maga to rodzaj walki który wciąż wprowadza nowe zasady, często zapożyczone od innych sztuk walki posiadających ciekawe techniki.

Krav maga – historia

Jak już wyżej wspomniałam jego twórca był Imi Lichtenfeld, zwany również Imi Sade Or. Uprawiał różne dyscypliny sportu, trenując i debiutując w klubie „Herkules” u ojca. Trenował boks, zapasy, gimnastykę, jiu-jitsu. W latach 30 stał się liderem młodych Żydów, którzy próbowali stawiać się narastającej w koło agresji. Zorganizował grupę samoobrony, która zajmowała się obroną żydowskiej dzielnicy. Poprzez spotykające go sytuacje, zmuszające do walki z przeciwnikami na wysokich poziomach, nauczył się zaradności w wielu sytuacjach. Postanowił stworzyć własny system walki wręcz. Cała historia Krav maga jest powiązana ze zmianami ustrojowymi jakie zaszły w Izraelu, a także z potrzebami izraelskich sił militarnych związanych z obrona kraju. Przez cały ten czas Lichtenfeld szukał ulepszeń i odpowiednich ciosów dla własnej sztuki walki. Jego głównymi cechami miała być prostota i efektywność. Została spisana księga, obowiązkowa w izraelskich szkołach publicznych „ Jak obronić się przed uzbrojonym napastnikiem?”. W późniejszych latach 80, w szkołach izraelskich zaczęto uczyć krav maga. Ten rodzaj walki stał się bardzo popularny, a w szkołach izraelskich z czasem obowiązkowy.

Krav maga – na czym polega?

Krav maga nie jest sportem, a formą samoobrony. Głównym jej celem jest pobawienie napastnika możliwości do dalszej walki. Jej zasada była obrona oraz atak w pozycji stanowiącej jak najmniejsze zagrożenie. Jego głównym hasłem było” Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”. Jego celem było głownie nauczenie przewidywania danych sytuacji, unikanie zagrożenia, działania w stresie oraz w pełnej przytomności umysłu.

  • Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.
  • Oddal się z niebezpiecznego miejsca w którym się znalazłeś.
  • Jeśli nie możesz się oddalić z niebezpiecznego miejsca, walcz z przeciwnikiem wszystkim co masz pod ręką.
  • Walcz w sposób maksymalny nie stawiając prze sobą żadnych ograniczeń.

Krav maga – trening

Trening odbywa się w celu możliwości praktycznego zastosowania walki w sytuacjach codziennych, kiedy coś zagraża naszemu życiu. Nie ma ustalonych ćwiczeń ani ustalonych ruchów. Trenerzy używają podstawowych ruchów, dodając stopniowo do nich jakikolwiek inny rodzaj ruchu. Najważniejsze by ochronić się przed atakiem. W dużej mierze kładziony jest nacisk na szybkość, wytrwałość , koordynację ruchów oraz technikę.

Zaczynamy od rozgrzewki, której intensywność zależy od twojej sprawności fizycznej. Następnie prezentacja technik przez wszystkich uczestników oraz utrwalenie technik oraz ćwiczenia poprzez częste ćwiczenia w parach i wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Was this helpful?

1 / 0

Sztuki walki - krótka charakterystyka - MEGAPEDIA

Sztuki walki - krótka charakterystyka - MEGAPEDIA

[…] Krav maga – system samoobrony powstały w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Sztuka ta bazuje na podstawowych odruchach obronnych występujących u człowieka. Charakteryzuje się szybkimi ciosami w gardło, oczy, krocze, nogi. Krav maga cały czas ewoluuje, zbierając najskuteczniejsze uderzenia z innych technik. […]

Comments are closed.