Krzywica

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Krzywica to choroba z bardzo długą historią. Pierwsze jej przypadki odnotowano już w starożytności, a zdiagnozowano i nazwano w średniowieczu, około XV w. Najbardziej podatne są na nią dzieci pomiędzy drugim miesiącem, a trzecim rokiem życia. Nie ma reguły u których maluchów pojawia się najczęściej. Słowo to pochodzi ze starogreckiego, a konkretniej od wyrażenia rachitis, co oznacza w dosłownym sensie zapalenie kręgosłupa. Choroba ta nazywana była także angielską chorobą, jednak przyczyny takiego nazewnictwa nie są do końca znane. Przypuszczać można, iż pochodzi ono od pierwszego naukowca, który w szerszy sposób opisał tę chorobę, a pochodził z Anglii.

Krzywica – przyczyny

Wiadomym jest, że przyczyną powstawania krzywicy jest zaburzenie gospodarki wapniowej i fosforowej. Przyczyną owego stanu rzeczy jest najczęściej niedobór witaminy D. Poprzez szereg długotrwałych procesów zachodzących w organizmie przyczynia się do zmian w układzie kostnym, jak i do zaburzeń rozwojowych, które mogą powstawać stopniowo lub pojawić się nagle.

Pierwszy lekarzem, który dokładnie opisał i scharakteryzował chorobę prowadzącą do deformacji szkieletu był Daniel Whistler, który w 1645 roku w napisanej przez siebie pracy naukowo – dydaktycznej, która została przedstawiona na uniwersytecie w Leyden zawarł wiele informacji dotyczących zarówno samej krzywicy, jak i czynników mających wpływ na jej rozwój. 5 lat później odbyła się publikacja książki Francisa Glissona, który w swoim dziele przedstawił pełen obraz kliniczny krzywicy. Książka ta została przetłumaczona na angielski, co jest równocześnie wskazówką, iż w tamtym czasie choroba ta budziła w Anglii spore zainteresowanie. Niestety pomimo początkowej fascynacji tym tematem, następne stulecia nie przyniosły żadnych odkryć dotyczącej krzywicy. Dopiero 300 lat po owych badaniach i publikacjach, temat znów został podjęty i pojawiły się nowe informacje dotyczące tej choroby.

Krzywica – leczenie

Niestety, pomimo postępu w nauce krzywica jest nieuleczalna. Zmiany, jakie zachodzą podczas wzrastania kości są nieodwracalne. Obecnie w krajach cywilizowanych przypadki zachorowań na tę przypadłość są całkowicie jednostkowe. Profilaktycznie podawana witamina D3 wspomaga przyjmowanie tego składnika do organizmu, a także wspomaga jego przyswajanie w naturalny sposób, na przykład poprzez kontakt ze światłem słonecznym, które wzmaga procesy związane z produkcją witaminy D.

Krzywica – objawy

Krzywica ma wiele objawów, które łatwo można zrzucić na karb innych dolegliwości, dopóki deformacje kości nie będą na tyle widoczne, iż jednoznacznie wskażą tę chorobę. Posiadanie krzywicy może się wiązać z szeregiem przykrych konsekwencji, takich jak:

– nieprawidłowe uzębienie, – łysienie, – niedokrwistość, – napady drgawek, – płaskostopie,

– łamliwość kości.

Witamina D dostępna jest w każdej aptece, w formie, która nadaje się do podawania nawet najmłodszym dzieciom. Ten niewielki wysiłek i wydatek mogą uchronić dzieci przed przypadłością, jaką jest krzywica. Nieodwracalne zmiany zachodzące w organizmie nie tylko utrudnią dziecku w znaczny sposób funkcjonowanie ale mogą oszpecić na całe życie. Nie warto ryzykować.

Was this helpful?

1 / 0