Kuchnia francuska jest uznawana często za jedną z najlepszych kuchni na świecie, wywarła wielki wpływ na sztukę kulinarną innych krajów, w szczególności zachodniej Europy. Często kojarzy się z bagietkami, potrawami ze ślimaków i żabich udek, mnogością serów i win. Tak naprawdę kuchnia francuska charakteryzuje się dużą niejednorodnością. Poza występowaniem tak zwanej kuchni wysokiej haute cuisine, która serwuje dania tradycyjne i drogie, które często przygotowują najlepsi i znani kucharze, oraz nowej kuchni – nouvelle cuisine, będącą opozycją do tej poprzedniej, występuje też duże zróżnicowanie regionalne.
Kuchnia francuska – charakterystyka
Generalnie najważniejszą ideą we Francji jest najlepsza jakość produktów i ich świeżość. Najbardziej powszechne jest więc kupowanie składników w małych sklepikach bądź na targach, chociaż równie dużą popularnością cieszą się też markety. Francja zwana jest niekiedy kolebką sztuki kulinarnej. Obecna kuchnia francuska rozwinęła się w wyniku działań najlepszych kucharzy, którzy doskonalili swoją sztukę latami, a tajniki przekazywali kolejnym pokoleniom. Jednak do popularności kuchni francuskiej w największej mierze przyczynili się sami Francuzi, którzy na całym świecie potrafią chwalić zalety swojej kuchni, przez co przyczyniają się w wydatny sposób do propagowania swojego kraju.
Kuchnia francuska – potrawy
Każdy człowiek, nawet niezbyt zorientowany w kulinarnych arkanach domyśla się, skąd pochodzą takie dania jak tarta, zupa cebulowa, żabie udka czy słynny deser creme brulee. Istnieją również dania tak powszechne i wpisane w każdy jadłospis, że nawet nie domyślamy się, że pochodzą z Francji, są to na przykład: majonez i musztarda, omlety, beszamel czy winegret.
Położenie geograficzne Francji pozwala jej na korzystanie z wszelakich dobrodziejstw natury; bliskość oceanu i mórz sprawia, że mieszkańcy Francji mogą cieszyć się wszelakimi owocami morze, ogromnym wyborem ryb, zaś tereny górskie są idealne do wypasania rogacizny – owiec, kóz, krów, co daje mnogość rodzajów sera, a wielkie i dobrze nasłonecznione przestrzenie świetnie sprawdzają się w uprawie winogron. Co prawda ten region Europy charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, jednak w zależności od regionu występują tu wpływy aż czterech stref klimatycznych.
Francję możemy podzielić na cztery wielkie regiony
- Zachód i północny zachód. Całe północno – zachodnie wybrzeże leży przy oceanie, więc obfituje w potrawy wykorzystujące owoce morza, takie jak przegrzebki i mule, które są specjalnością Normandii, czy ryby i homary, którymi szczyci się Bretania. W tych dwóch regionach mamy też naleśniki z różnymi farszami, zwane crepes au froment. W regionie Nord – Pas – de – Calais mamy do czynienia z mieszanką etniczną ludności. Poza Francuzami mieszkają tutaj także Flamandowie, którzy wnieśli duży procent swoich tradycji w miejscową kuchnię.
- Centrum kraju to ostoja kuchni wysublimowanej. Symbolem centrum jest słynny kogut w winie, znany w całej Francji. W regionie Il de France leży też Paryż, znany z najwspanialszych restauracji i wszelakich nowinek kulinarnych. To również stąd pochodzi jeden z symboli kuchni francuskiej, mianowicie bagietka. Wypiekana jest w miejscowych piekarniach, zwanych boulangeries. W Paryżu największym wzięciem cieszy się chleb z dodatkiem soli morskiej. W Burgundii natomiast wyrabia się najlepsze wina, pochodzące z centralnej części regionu, zwanej Złotym Zboczem. Bardzo znana jest również tutejsza potrawa, wołowina po burgundzku, dla której tutejsze wino to najdoskonalsza oprawa. Nieco odbiega od stereotypu kuchnia regionu Owernii, gdzie dominuje jedzenie chłopskie, tłuste, pełne ciężkich sosów i mięsa. Owernia to region zdecydowanie dla miłośników swojskiego i przaśnego jedzenia.
- Wschód i północny wschód to przede wszystkim Szampania, region słynący na całym świecie z wytwarzania szampana. Alzacja i Lotaryngia pozostają pod wpływem kuchni niemieckiej (dwa te regiony były przez pewien czas częścią Rzeszy Niemieckiej), która bazuje na daniach treściwych, takich jak gulasze, kapusta kiszona, wieprzowina. Do potraw tych serwuje się przeważnie – podobnie jak w Niemczech – piwo. Perłą kulinarną tej części kraju jest region Rodan – Alpy, który zasłynął fenomenalnymi serami, kiełbasami, daniami rybnymi. Region ten bliski jest Szwajcarii, serwuje się w nim wiele dań na bazie serów, takich jak fondue.
- Południe Francji to region bardzo słoneczny, dobry do uprawy roślin lubiących ciepło. Popularne są tutaj cytrusy, zioła (z których słynie Prowansja). Region ten prezentuje bogactwo ryb, owoców morza. Langwedocja słynie natomiast z dań sporządzanych z dziczyzny i szparagów.
Kuchnia francuska to niesamowite zestawienie wielu doskonałych wrażeń dla każdego smakosza. Rewelacyjnie przyrządzone dania będą ucztą dla każdego prawdziwego miłośnika dobrego i wysmakowanego jedzenia.
Was this helpful?
0 / 0