Na powstanie współczesnej kuchni indyjskiej, a także sposobów odżywiania mieszkańców Indii, wpływało wiele istotnych czynników. Duży wpływ wywarły wierzenia religijne i liczne narodowości. Kuchnia indyjska to głównie kuchnie istniejące w Indiach. Stanowią one dorobek Indusów, zaś ich wspólną cechą są indyjskie produkty spożywcze, a przede wszystkim specyficzne przyprawy. Tajniki indyjskiej sztuki kulinarnej zostawały przekazywane z pokolenia na pokolenie wyłącznie formą ustną (tak zwaną pocztą pantoflową).
Kuchnia indyjska – przyprawy
W tamtejszych czasach kuchmistrz pełnił bardzo ważną funkcję i był traktowany na równi z uczonymi. Doskonalono kunszt w przyrządzaniu wymyślnych potraw. Były to potrawy głównie z ryżu, mięsa, warzyw oraz wszelkie wynajdywane potrawy słodkie.
Kuchnia ta słynie z dużej ilości przypraw, takich jak:
- imbir,
- curry,
- papryka,
- papryka chili (czerwona, zielona),
- kurkuma,
- kardamon,
- gałka muszkatołowa,
- kolendra,
- kozieradka,
- kmin indyjski,
- goździki,
- suszone mango,
- nasiona granatu,
- pieprz biały,
- pieprz czarny,
- cayenne,
- nasiona sezamu.
Kuchnia indyjska – charakterystyka
Na ogół hinduski posiłek składa się z 2-3 dań. Obowiązkowo w jego skład wchodzi soczewica, ryż, jogurt i sos chutney. A wszystko to sporządzone z dodatkiem owoców i warzyw, a także rodzynek, czosnku, cebuli, musztardy i octu. Zamiast ryżu do dań podawany jest również chlebek indyjski. Na zakończenie posiłku podawane są orzechy, świeże lub suszone owoce i orzeszki przyprawione korzeniami tzw. pan. Dla ułatwienia trawienia, podawany jest napar korzenny z kopru włoskiego lub kardamonu. Wszystkie potrawy przyrządza się za użyciem sklarowanego masła, zwanego w tamtejszych stronach „ghi”.
Tradycyjna kuchnia indyjska składa się z czterech podstawowych kuchni, których nazwy pochodzą od nazw stron świata:
- kuchnia zachodu,
- kuchnia północy,
- kuchnia wschodu,
- kuchnia południa.
Kuchnia zachodnia to przede wszystkim kuchnia bombajska. Do najbardziej znanych potraw należą kaczka po bombajsku i bombajska chałwa.
Kuchnia północy została ukształtowana przez islam, więc unika się w niej użycia potraw z wieprzowiny. Głównym pożywieniem są podpłomyki w kształcie dużych placków. Potrawa wykonana z mięsa baraniego, koziny i drobiu. Najbardziej znanymi potrawami tej kuchni jest: curry, czyli mięso duszone z różnymi przyprawami, podawane ze specjalnie przyrządzonych warzyw. Do większości posiłków podaje się soczewicę, jogurt z warzywami lub owocami, marynaty oraz sosy pikantne, ostro-kwaśne, a niekiedy słodkie. Desery przyrządzane są głownie z mleka.
Kuchnia wschodu, zwana również bengalską charakteryzuje się potrawami z ryżu, soczewicy oraz ryb. Słynie również z deserów, z białego sera.
Kuchnia południa to głównie potrawy wegetariańskie. Posiłki charakteryzują się ostrzejszym smakiem. Potrawy spożywane są tradycyjnie palcami prawej dłoni. Stosuje się tu ostre potrawy. Często do potraw dodaje się miąższ i mleczko z kokosów. Na koniec posiłku podawany jest ryż i jogurt, w celu złagodzenia ostrości potraw. Typowe potrawy z tej kuchni to: naleśniki z mąki ryżowej, zupa z soczewicy, oraz placki z różnych rodzajów mąk.
Was this helpful?
0 / 0