Kuchnia rosyjska – charakterystyka
Kuchnia rosyjska, w której eksperci dopatrują się wpływów francuskich, polskich, litewskich czy niemieckich, jest pod każdym względem oryginalna, oraz bogata we wszelkie wartości odżywcze. Bardzo ważne dla Rosjan są dania postne. Posty są długie i naprawdę rygorystyczne. Nie wolno jeść nie tylko mięsa, ale również produktów pochodzenia zwierzęcego – mleka i jajek. Od czego jednak jest inwencja prawosławnych mnichów i prawowiernych gospodyń? Wszelkie kisiele, kasze z sosami na słodko i kwaśno, przetwory z grzybów i kwaszone warzywa, bakłażany oraz kabaczki podawane na dziesiątki sposobów to tylko niektóre ewentualności tej kuchni. Można o nich z pewnością napisać niejedną książkę kucharską. Kuchnia rosyjska charakteryzuje się połączeniami smaków kwaśnych ze słodkimi, oraz ostrych z łagodniejszymi. Najbardziej znane potrawy kuchni rosyjskiej to strogonow, bliny oraz pielmienie.
Kuchnia rosyjska – zupy
Bardzo popularnymi zupami rosyjskimi są tak zwana pochliopka i soljanka. Klasyczna pochliopka, przypomina naszą rodzimą kartoflankę. Zupę gotuje się przez cały dzień. Tak naprawdę zupa ta dojrzewa niczym wino i dochodziła przez wiele godzin nawet nie w kominie Ogromną popularnością w Rosji cieszą się wszelkiego rodzaju chłodniki ukraińskie, rosyjskie, a także barszcz.
Kuchnia rosyjska – potrawy
W kuchni rosyjskiej zwraca się dużą uwagę na obróbkę mięsa i ryb, które poddawane są rozmaitym zabiegom polepszającym ich smak i kruchość (w przypadku mięs). Ryby poddawane są zabiegom solenia na sucho i zapiekania a także suszenia na wolnym powietrzu. Z kolei mięso jest przetrzymywane około tygodnia w chłodnym miejscu (dojrzewanie) a następnie jest solone, oraz nacierane przyprawami i marynowane w occie przez kilka do kilkunastu dni w beczkach drewnianych lub kamionkach z porcelany. Poza rybami, bardzo ważną potrawą są wszelkiego rodzaju strogonowy, czy rostbef z mięsa wołowego.
Kuchnia rosyjska – desery
Typowymi deserami rosyjskimi są kisiele owocowe (np. żurawinowy) podawane ze śmietanką, jabłka nadziewane orzechami i ryżem, a także prianiki czyli pierniczki. Wielkanocne desery to dobrze nam znana pascha i kulicz (rodzaj baby drożdżowej bakaliami z polewą i orzechami). Występują tez liczne musy, kremy, słynny chrust, galaretki i lody.
Rosyjska herbata
Herbata jest dla Rosjan bardzo ważnym codziennym napojem, a jej przyrządzanie tradycją i powszechną normą. Na stole ustawia się samowar z wrzątkiem podgrzewanym węglem drzewnym. Na górze samowaru stawia się czajniczek z naparem herbaty. Herbatę podawano w tradycyjnych szklankach przeźroczystych z metalową ozdobną podstawką z uchem. W Rosji herbaty się nie słodzi. Jeżeli ktoś chce poczuć słodycz, odłupuje z tzw. głowy cukrowej grudkę cukru wkłada do ust i popija gorącym naparem. Piją ją dosłownie wrzącą.
Alkohol w kuchni rosyjskiej
Oczywiście wódka to trunek, który Rosjanie kochają i piją, w dużych ilościach. Jednak nie tylko. W Rosji pija się często piwo, miody pitne, a także różnorodne kwasy owocowe i chlebowe wyrabiane w każdym domu. Sporadycznie i tylko w restauracjach pija się wina i markowe alkohole zachodnie. Bardzo charakterystycznym napojem jest sbitien, napój sporządzany z wody lub słabego wina z miodem, cukrem, melasą, sokami i przyprawami, często jest doprawiany wódką dla wzmocnienia działania.
Kuchnia rosyjska – przepisy
Boeuf Strogonow
Składniki:
– 1/2 kg polędwicy wołowej, – 2 cebule, – 3 łyżki masła, – 20 dkg pieczarek, – rosołek wołowy, – pół szklanki śmietany, – przecier pomidorowy, – sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
Mięso kroimy w paseczki o grubości ok. 1,5 cm i długości max. 5 cm. Paseczki oprószamy mąką, podsmażamy i odkładamy do miski. Na tym samym tłuszczu smażymy pokrojoną w cienkie talarki cebulę i pieczarki pokrojone w plasterki, dodajemy do nich mięso i rozpuszczony w wodzie rosołek i dusimy, aż mięso będzie miękkie. Na samym końcu doprawiamy solą, pieprzem, dodajemy ok. 3 łyżek przecieru pomidorowego i śmietanę i lekko zagotowujemy. Boeuf Strogonow najlepiej smakuje podawany z kawałkiem kajzerki.
Kisiel z żurawiną
Składniki:
– 1/2 szklanki żurawiny, – ok. 500 ml wody, – 2-3 łyżki cukru, – 1 łyżeczka cukru z wanilią, – 1 łyżka mąki ziemniaczanej.
Sposób przygotowania:
Do garnuszka wlewamy połowę wody i wrzucamy pokrojoną wcześniej żurawinę i doprawiamy cukrem, oraz cukrem waniliowym. Następnie gotujemy przez 10- 15 minut, do momentu gdy żurawina będzie szklista, dodajemy resztę wody, odcedzamy nadmiar żurawiny, dodajemy mąkę ziemniaczaną rozmieszaną z niewielką ilością wody. Mieszamy do momentu zgęstnienia. Po nalaniu w pucharki możemy udekorować do rozkrojoną żurawiną, oraz liśćmi mięty, czy też melisy.
Was this helpful?
0 / 1