Kuchnia węgierska, zaliczana do kuchni środkowoeuropejskich, posiada bogatą gamę potraw, które zasmakowały na całym świecie. Z pośród dań kuchni środkowoeuropejskich, kuchnię węgierską wyróżniają charakterystyczne cechy, wysoka jakość i odrębność wśród innych kuchni świata. Kuchnie węgierską charakteryzuje głównie duża ilość przypraw w postaci papryki mielonej, w różnej postaci oraz smaku.
Kuchnia węgierska – charakterystyka
Żartobliwie mówiąc o węgierskiej kuchni, mawia się, że gospodyni węgierskiego domu stawia na stole paprykę i zastanawia się co do niej dodać. Nie można się jednak dziwić, bo przecież co kraj to obyczaj. Wszędzie są inne przyzwyczajenia, smaki i upodobania, a dla zwiedzających to najcenniejsze odkrycia.
Kuchnia węgierska – bogracz
Dość znanym daniem, pochodzącym z węgierskich stron, jest zupa gulaszowa, która w kraju nazywana jest bograczem i przyprawiana jest słodką papryką. W naszych stronach zaś przyrządza się ją na ostro (w kuchni węgierskiej za ostrą przyprawę głównie służą strączki papryki czereśniowej, która nadaje potrawom pikantnego smaku).
Kuchnia węgierska – gulasz
Gulasz węgierski podawany w kociołkach, w postaci zupy gulaszowej, której głównymi składnikami poza mięsem są papryka i pomidory. Warunkiem gotowania zupy węgierskiej jest zakaz zagęszczania jej mąką, a jedynie dwiema łyżkami koncentratu pomidorowego, tak by nie zepsuć smaku, lub odrobiną papryki w proszku.
Kuchnia węgierska – potrawy
- Gulasz węgierski (znany już na całym świecie)
- Zupa rybna domowa
- Jarzynowa po węgiersku
- Kapuśniak po węgiersku
- Zupa z tobołkami Szalka
- Sałatka rybna á la Szeged
- Sałatka á la Gundel
- Kurczak w papryce po węgiersku
- Paprikás
- Zacierki po węgiersku
- Tort Dobosza
- Tort Bałkański
- Ser smażony
- Leczo (znane i lubiane w Polsce, choć w dość zmienionej formie – z cukinią)
- Słodkie bułki nadziewane twarożkiem
- Puree z jadalnych kasztanów i bitej śmietany
Alkohole w kuchni węgierskiej
W węgierskiej kuchni, na stołach podawanym potrawą, lubią towarzyszyć również węgierskie wina i inne alkohole(dość znane Egeru, Egri Bikaver lub Tokaj). Jednak jej narodowym napojem jest wódka, którą pędzi się podwójnie z zacieru owocowego, co nadaje jej niepowtarzanego smaku, nazywana jest pálinką. Popularna jest również śliwowica, którą gospodarze pędzą samodzielnie i częstują nią swoich przybyłych gości. Takiego poczęstunku na Węgrzech nie wolno odmówić, gdyż można obrazić tym gospodarza, a mawiają iż warto jej spróbować!
Papryka w kuchni węgierskiej
Na Węgrzech kuchnia bez papryki nie miała by sensu, dodawana do większości dań jest podstawową przyprawą, każdej gospodyni węgierskiej. Kilka ważnych zasad w przypadku używania papryki w kuchni węgierskiej, by dania były naprawdę smaczne.
Dodawana mielona papryka do tłuszczu, cebuli, zawsze powinna być dodawana po zdjęciu patelni z ognia i odstawiona z powrotem w chwili gdy zostaną dodane już wszystkie składniki zawierające wodę np. pomidory. Dlaczego? Ponieważ papryka, poprzez zawarty w niej cukier, doprowadzi szybko do spalenia, a potrawa stanie się gorzka w smaku. W przypadku delikatnego zabarwienia potrawy należy dodać szczyptę papryki do gorącego tłuszczu. Do przygotowywanych potraw należy dodawać papryki słodkiej oraz lub delikatnie pikantnej. Ostra papryka powinna być użyta tylko w przypadku gdy osoby konsumujące przygotowane przez nas potrawy lubią bardzo ostre dania i są na to przygotowani. Ostra papryka jest w wielu przypadkach szkodliwa, szczególnie w przypadku występowania chorób.
Mięso w kuchni węgierskiej
Mięsne dania panierowane są niezwykle popularne w kuchni węgierskiej. Węgrzy wręcz uwielbiają chrupiącą skórkę, nie tylko w potrawach mięsnych ale i rybach czy warzywach.
Was this helpful?
0 / 0