Kurzajki (zwane brodawkami)

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Kurzajki, przez dermatologów zwane brodawkami wirusowymi, to zakażenie wywołane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Są to niewielkie, przezroczyste pęcherzyki, które mogą przypominać odciski. Na dzień dzisiejszy zdiagnozowano kilkadziesiąt rodzajów wirusa, a kilkanaście z nich może wywoływać zmiany na skórze, śluzówkach i narządach płciowych. Kurzajki zwykle nie są bolesne, a skóra wokół nich nie ulega stanowi zapalnemu

Kurzajki na twarzy, dłoniach i stopach

Najczęściej kurzajki występują na stopach i dłoniach i na twarzy, charakteryzują się kopulastym kształtem, mogą występować pojedynczo lub w grupie. Często występują również wokół paznokci lub pod płytką paznokciową.

Kurzajki – rodzaje

Występuje sześć rodzajów brodawek (kurzajek):

1. Brodawki zwykłe – są to grudki naskórkowe, które mają nierówną powierzchnię, kolor skóry i osiągają rozmiar około 5 – 10 milimetrów. Związane są z infekcją wirusa HPV – 2, HPV – 4 i HPV – 7. Umiejscawiają się zwykle na palcach u rąk, wokół paznokci i pod paznokciami.

2. Brodawki stóp – umiejscowione na podeszwach stóp, mają szorstką powierzchnię i kolor skóry, osiągają rozmiary od 1 do 2 centymetrów. Brodawki tego typu mogą przyjmować dwie postacie: postać rozsianą, głęboką, lub powierzchniową, tworzącą skupiska (tzw. brodawki mozaikowe). Brodawki w postaci rozsianej są bolesne i mogą być przyczyna trudności w chodzeniu.
3. Brodawki płaskie – charakteryzują się lekkim uwypukleniem, gładką powierzchnią i niewielkimi rozmiarami (do kilku milimetrów).
4. Brodawki przejściowe, czyli wykwity posiadające niektóre cechy brodawek zwykłych i płaskich, spotyka się je głównie u osób chorych o obniżonej odporności.
5. Kłykciny kończyste – zwane brodawkami płciowymi, mają kształt szypułowanych grudek, są elastyczne i cechuje je skłonność do zlewania się. Kurzajki tego typu przenoszone są drogą płciową, wywołuje je wirus HPV – 6 i HPV – 11.
6. Epidermodysplasia verruciformis – uogólnione zakażenie skóry, traktuje się je jako stan przedrakowy. Brodawki takie mają wygląd płaskich, są rozsiane po całym ciele. Towarzyszą im najczęściej zabarwione na czerwono lub brunatno plamy.

Kurzajki – zarażenie

Kurzajkami najczęściej można zarazić się poprzez kontakt z osobą chorą. Jeżeli natomiast mamy już jakąś kurzajkę, może dojść do samoistnego przeszczepiania, które polega na tym, że dotykając lub drapiąc kurzajkę, możemy wszczepić ją sobie w inne miejsce. Bardzo duże ryzyko zarażenia się wirusami występuje w miejscach, w których przebywa wielu ludzi, takich jak baseny, noclegownie, internaty.

Kurzajki – leczenie

Leczenie kurzajek można prowadzić wieloma sposobami, które jednak nie odznaczają się zbyt wielką skutecznością. Metody, którymi leczy się kurzajki to: krioterapia, usuwanie chirurgiczne (wycięcie skalpelem, ablacja laserowa, wyłyżeczkowanie kurzajki), usuwanie chemiczne (wypalanie brodawek z zastosowaniem substancji takich jak kwas mlekowy i salicylowy).

Was this helpful?

0 / 0