Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest rodzajem kwasu występującego w każdym organizmie żywym, które nalezą do najliczniejszych grup o takiej samej budowie chemicznej u bakterii czy człowieka. Jest on biopolimerem. Nie wytwarza kowalencyjnego wiązania z białkami, a więc nie zalicza się do składu typowego proteoglikanu.

Skąd bierze się kwas hialuronowy?

Zazwyczaj był pozyskiwany z grzebienia koguta lub pępowiny, jednak często z powodu dużego zapotrzebowania tworzony jest metodami biotechnologicznymi.

Kwas hialuronowy – zastosowanie

Kwas hialuronowy jest związkiem, który wiąże wodę w naskórku. Jest bezpieczny dla każdego rodzaju skóry, a więc nie wymaga to żadnych badan skórnych. U młodych osób kwasu hialuronowego jest bardzo dużo, dzięki czemu ich skóra jest sprężysta i nie ma żadnych zmarszczek. Niestety z wiekiem ilość kwasu maleje i powstają zmarszczki oraz zwiotczenie skóry. Skóra starszej osoby traci zdolność wiązania wody, przez co zmarszczki się pogłębiają i stają się bardziej wyraziste. W przypadku kwasu hialuronowego, jego jedna cząstka potrafi związać około 250 cząstek wody.

Kwas hialuronowy – zalety

Na bazie kwasu hialuronowego produkowane są kremy, które mają za zadanie uzupełnienie ubytków w tkankach, a także wypełnienie zmarszczek, powiększenie piersi lub ust. Znany jest również jako składnik filmu łzowego, płynu do soczewek kontaktowych oraz kropli do oczu z solą kwasu (leczy tak zwany stan suchego oka).

Kwas hialuronowy – wady

  • Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są bardzo drogie np. powiększanie piersi na bazie kwasu hialuronowego to koszt około 16000 złotych.
  • Efekty zabiegów z jego użyciem trzeba co około 24 miesiące powtarzać.
  • Niestety jest nie wielka liczba specjalistów z kwalifikacjami na kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy w zastrzykach lub tabletkach

Dziś kwas choć bardzo drogi dostępny jest w wielu postaciach. Można go zakupić w kapsułkach do użytku domowego lub poddając się zabiegowi w postaci zastrzyków. Wszystko zależy od naszych potrzeb, w jakim stopniu jest nam on potrzebny oraz jakimi dysponujemy środkami finansowymi. Z pewnością bardziej skuteczny będzie zabieg w postaci zastrzyku, gdyż zadziała on w wybranym przez nas miejscu. Tabletki zaś będą działać od wewnątrz. Decyzja należy już do Was.

Kwas hialuronowy – ceny

  • 120 mg kwasu hialuronowego w tabletkach to koszt około 200 zł.
  • Zabieg na powiększanie piersi to między 15000, a 20000 zł.
  • Zabieg na twarz (likwidacja zmarszczek) waha się między 1100, a 1500 zł.
  • Cena zabiegu powiększania ust to około 300 zł.

Was this helpful?

0 / 0