Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Będąc młodym człowiekiem nie myślimy poważnie o życiu. Cieszymy się każdą chwilą życia, bawiąc się, poznając ludzi i korzystając z każdej okazji na coś nowego. Nie rozmyślamy o rodzinie, dzieciach czy własnym zdrowiu, nie ma na to czasu. I nagle przychodzi taki dzień kiedy wszystko się zmienia. Zabawa się nudzi, ludzie się zmieniają, a my pragniemy rodziny i stabilizacji, odrobiny spokoju. Odnajdujemy miłość życia, kupujemy mieszkanie, bierzemy skromny ślub i czekamy na dziecko. Czekamy, czekamy i wciąż czekamy, a tu mimo wszelkich starań – nic. Szczęście zmienia się w niepokój, smutek, wzajemne obwinianie i wiele pytań. Dlaczego nie wychodzi? Co jest nie tak? Czyja to wina? Czy jestem bezpłodny/bezpłodna? Jeśli w naszej głowie choć raz pojawi się myśl o bezpłodności, już tam zostanie na długo, bynajmniej do dnia pojawienia się dziecka. Seks przestanie być przyjemny, nie będzie już staraniem się o dziecko, a stresem i smutkiem. Co wtedy? Jak sprawdzić czy jesteśmy bezpłodni ? Czy można leczyć bezpłodność ? I co prowadzi do bezpłodności?
Bezpłodność – przyczyny
Po czyjej stroni leży wina? Zazwyczaj już po kilku tygodniach prób, gdy wynik nadal okazuje się ujemny, zaczynamy myśleć. Coś jest nie tak? Jednak nie ma się czym stresować, to nie takie proste. By doszło do zapłodnienia trzeba się starać do roku, a nawet dwóch lat, nim dojdziemy do regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji. Organizm kobiety po odstawieniu środków antykoncepcyjnych, które mają duży wpływ na jego funkcjonowanie, potrzebuje trochę czasu by się odbudować. Para powinna wtedy zachować całkowity spokój i czerpać przyjemność ze zbliżenia, nie stresując się wynikiem testu. Jeśli miną 3 lata, a test nadal będzie negatywny, warto poradzić się specjalisty, co jeszcze nie oznacza, że któreś z partnerów jest bezpłodne. Być może potrzebujecie po prostu pomocy lub macie do czynienia z niepłodnością. Czym więc się różni bezpłodność od niepłodności?
Bezpłodność
Bezpłodność jest trwałym objawem pozbawiającym nas bycia rodzicami, co jedynie raz na milion zmienia cud i wielka wiara w to, że się uda. Zazwyczaj bezpłodność jest wadą wrodzoną na, którą nie mamy wpływu. Postawiona diagnoza bezpłodności, rzadko bywa mylna. Partnerzy zazwyczaj poddają się i godzą z wyrokiem, unikając tematu dzieci lub adoptując z domu dziecka porzuconą istotę. Zdarzają się jednak szczególne przypadki, gdy pary tak bardzo wierzą i walczą o dziecko, że im się udaje. Nie wszyscy jednak mają tak silną psychikę. Większość par obwinia się wzajemnie i w końcu dochodzi do rozstania i życia w samotności, w obawie przed ponownym rozczarowaniem w zakładaniu rodziny.
Bezpłodność u kobiet i mężczyzn
Bezpłodna może być zarówno kobieta jak i mężczyzna. Niestety w większości to kobiety dotyka bezpłodność. Według statystyk, aż około 40%, natomiast mężczyzn zaledwie 25%. W 10% oboje partnerzy nie mogą mieć dzieci, reszta to przypadki nie wyjaśnione. Kobieta bezpłodna zazwyczaj nie posiada macicy lub po prostu przestała jajeczkować. U mężczyzn diagnoza jest pewna w chwili utraty jąder w wyniku wypadku lub operacji. Również groźne są choroby zakaźne w późnym wieku tj. świnka czy ospa. Przyczyn może być wiele, a po postawieniu diagnozy rzadko można cokolwiek zmienić. Niestety diagnoza bezpłodności jest najgorszą diagnozą z możliwych. Czym grozi? Większość kobiet popada w depresję i nie ma ochoty na nic, nawet na rzeczy bez których wcześniej nie umiały żyć. Zamykają się w sobie, unikają towarzystwa z dziećmi i uciekają przed wszystkim co z dziećmi związane. Nigdy nie jest lepiej, a ich życie zmienia się w koszmar. Swoim złym nastrojem, wciąż prowokują awantury w domu, obwiniają partnera o wszystko i często doprowadzają do rozpadu małżeństwa czy związku. Nie jest to dla nich łatwe. Jeśli chodzi o mężczyzn, to sytuacja wygląda na opanowaną, a czy tak jest? Wręcz przeciwnie. Mimo iż z początku to oni zaczynają panikę i podejrzewają siebie samych za winnych. W gruncie rzeczy unikają tematów związanych z dziećmi. Po prostu o tym nie mówią i unikają sytuacji z tym zawiązanych. Myślę, że w obu przypadkach bezpłodność jest dużym przeżyciem i przykrym dla obu partnerów.
Niepłodność
Łagodniejszym wyrokiem jest niepłodność gdyż można ją leczyć i zmienić diagnozę. Wyróżniamy dwa rodzaje niepłodności: sterilitas – charakteryzująca się trwałym brakiem szans na zajście w ciąże i jednoznacznie zakończeniem leczenia, oraz infertilitas – charakteryzujące się niedonoszeniem ciąży.
Niepłodność – przyczyny
Przyczyn niepłodności jest wiele, zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Najczęstszymi są cukrzyca, choroba nadnerczy, tarczycy, choroby weneryczne, choroby przysadki mózgowej często alkoholizm lub nadmierna otyłość czy też niedowaga. U kobiet przyczyną bywają choroby macicy, rak jajnika, wczesna menopauza lub mięśniak macicy. U mężczyzn częstą przyczyną jest hiperprolaktynema, impotencja, narkotyki, choroby jąder czy zapalenie gruczołu krokowego.
Leczenie bezpłodności
W ostateczności stosujemy różnego rodzaju zapłodnienie w celu osiągnięcia upragnionej ciąży. Najczęstszym jest sztuczne zapłodnienie zwane również zapłodnieniem pozaustrojowym in vitro. Metoda dość znana choćby z mediów o której pewnego czasu było dość głośno. Chętnych zapewne byłoby o wiele więcej gdyby zabieg był choć odrobinę tańszy. Można też zasięgnąć metody ICSI, wtedy pojedynczy plemnik zostaje wstrzyknięty do komórki jajowej. Metoda podobna jest do IMSI, w której podczas badania plemników, dokonuje się większego powiększenia bo aż 6000x , natomiast w ICSI, tylko 400x. Wszystko wskazuje więc , że IMSI jest lepszą metodą i o wiele skuteczniejszą, gdyż pozwala kobiecie na skuteczniejsze zajście w ciążę, i uniknięcie przedwczesnego poronienia.
Mniej znaną metodą jest ZIFT, która działa w zupełnie inny sposób. Komórka jajowa jest pobierana wcześniej i zapłodniona, a na koniec umieszczona w jajowodzie kobiety lub macicy. Podobna do poprzedniej metoda GIFT jest już ostatnią. Do zapłodnienia dochodzi w świetle jajowodu, gdzie pobrana wcześniej komórka jajowa poddaje się zapłodnieniu. Na pewno nie jest możliwe dla nas stwierdzenie, która metoda jest najlepsza i najskuteczniejsza, każdy organizm jest inny, więc najlepiej poradzić się specjalisty. Lekarz po dłuższych badaniach i ocenie sytuacji, doradzi jaką metodę zastosować, by urodzić zdrowe dziecko.
Temat bezpłodności czy też niepłodności jest dość obszernym tematem i tak naprawdę gdy dotknie on kogoś z nas, szukamy odpowiednich powiązań z nim związanych. Najważniejsze jest pozytywne myślenie i nie zadręczanie się nawet gdy diagnoza jest negatywna. Gdy mamy bliską osobę przy sobie (męża, partnera, czy przyjaciela) spędzajmy ze sobą jak najwięcej czasu, nie myśląc o negatywnym zakończeniu, a cieszmy się życiem i wspólnymi chwilami. Maleństwo w końcu pojawi się na świecie, a wtedy nam tego czasu dla samych siebie zabraknie wiele razy. Pamiętajcie proszę, że nie warto się poddawać, bo medycyna jest tylko medycyną, a natura zawsze robi swoje. Znam wiele przypadków gdy wiara i nadzieja oraz miłość dwojga ludzi sprawiła cud i dała nie jedno, a nawet dwoje dzieci. Życie jest pełne komplikacji i niespodzianek, jednak tak naprawdę zależy tylko od nas samych. Nie poddawajcie się i walczcie o szczęście, a jeśli nadal nie będzie efektu, przygarnijcie do swego życia i serca mała istotkę z domu dziecka. Nic na świecie nie dzieje się bez przyczyny, jedni porzucają dzieci, więc muszą być też ci, którzy je przygarną. One też potrzebują miłości, a wasz dom może stać się spełnieniem nie tylko ich marzeń ale i waszych. Dzieci potrafią uczynić cuda swoją miłością, wystarczy dać im tylko szansę.
Was this helpful?
0 / 0