Stopy to podparcie dla naszego ciała. Ich budowa jest prawdziwym cudem inżynierii. Każda składa się z 26 kości, 33 stawów, 19 mięśni i mnóstwa więzadeł. Dzięki tej niezwykłej konstrukcji możemy sprawnie się przemieszczać. Stopy utrzymują nas w pionie, dźwigają ciężar ciała, amortyzują wstrząsy. Dlatego trzeba je chronić przed urazami oraz nosić wygodne obuwie. Noszenie butów z wąskim czubkiem powoduje odchylenie dużego palca, czyli palucha i przemieszczenie jego podstawy do wewnątrz stopy. Po zewnętrznej stronie dużego palca zaczyna się tworzyć twarda wypukłość. Widoczne staje się odchylenie osi palucha. To pierwsze objawy haluksów, czyli koślawych paluchów. Początkowo nie dają dolegliwości, ale z czasem towarzyszy im ból.
Jak zapobiegać haluksom?
- Należy nosić wygodne buty, które nie uciskają palucha.
- Między czubkiem buta, a czubkiem palucha powinien być 1 cm luzu.
- Chodzić boso na palcach.
- Mocno podkurczać i prostować palce stopy.
- Chwytać palcami różne przedmioty.
- Nie przeciążać przedniej części stopy.
- Unikać chodzenia przez cały dzień w butach na wysokich obcasach.
- Zmieniać obuwie w ciągu dnia, aby obciążać różne fragmenty stopy.
Leczenie haluksów zachowawcze
Jeśli doszło do powstania haluksów należy zastosować:
- Wkładkę z pelotą metatarsalną, która odciąży duży palec.
- Plastry i żelowe osłony, które ochronią guz przed otarciami.
- Klin włożony pomiędzy paluch, a drugi palec, który pomoże w prawidłowym ustawieniu dużego palca.
- Miejscowe stosowanie ogólnie dostępnych maści przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które pomogą zmniejszy stan zapalny.
- Przy silnych bólach lekarz może zapisać silniejsze leki, lub skierować na jonoferezę lub fonoferezę.
Jonofereza to zabieg polegający na wprowadzeniu leków przez skórę za pomocą prądów, a w przypadku fonoferezy za pomocą ultradźwięków.
Haluksy – operacja
Stosuje się wtedy, jeśli metody zachowawcze okażą się mało skuteczne, a haluks uniemożliwia chodzenie. W przypadku, gdy nie doszło do zwyrodnień, wystarczy zabieg na tkankach miękkich. Wady zaawansowane wymagają jednoczesnego usunięcia guza, korekcji ustawienia palucha i kości śródstopia. Kości zespalane są obecnie implantami płytkowymi, co pozwala uniknąć zakładania gipsu (kiedyś było to konieczne). Pacjent w 3 dobie po zabiegu zaczyna chodzić w specjalnym pooperacyjnym obuwiu, a po 6-8 tygodniach w zwykłych butach.
Was this helpful?
0 / 0