Leczenie kanałowe zęba

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Leczenie kanałowe (endodontyczne) to powszechnie stosowana w dentystyce metoda leczenia nieodwracalnych zmian miazgi zębowej. Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu z komory zęba i kanałów chorej miazgi, odkażeniu komory i kanałów oraz wypełnieniu ich specjalnym materiałem, obojętnym dla organizmu (najczęściej jest to gutaperka).

Najpowszechniejszymi przyczynami zmian chorobowych w miazdze zębowej są ubytki wynikające z próchnicy, złamanie korony zęba w wyniku urazu, wielokrotne leczenie zęba, pęknięcie. Obecnie leczenie kanałowe przeprowadza się pod znieczuleniem, zatem w większości przypadków jest bezbolesne.

Objawy, które mogą wskazywać na konieczność kanałowego leczenia zęba to między innymi:

• spontaniczny ból, • ból pulsujący utrzymujący się przez długi czas, • nadwrażliwość zęba na ciepło i zimno, • bardzo duży ubytek próchnicowy, • przebarwienie zęba, • bolesność błony śluzowej,

• ból przy gryzieniu pokarmu.

Przyczyną bólu zęba jest infekcja nerwu (nerwem potocznie nazywa się miazgę zębową). Miazga zębowa to delikatna tkanka, która wypełnia ząb. Jest bardzo dobrze unerwiona. Gdy dojdzie do jej zakażenia obrzęka, a jako że jest zamknięta wewnątrz sztywnego zęba, wzrasta w nim ciśnienie i ucisk na włókna nerwowe, co powoduje bardzo silny, nieraz trudny do zniesienia ból.

Standardowe leczenie kanałowe zęba można podzielić na szereg etapów:

1. Otwarcie komory zębowej i usunięcie z niej miazgi.
2. Oczyszczenie kanałów korzeni zęba z pomocą specjalnych narzędzi dentystycznych i ich obfite płukanie. Wnętrze zęba płucze się specjalnymi płynami, które usuwają toksyny i bakterie z zęba.
3. Osuszanie kanałów.
4. Wypełnienie kanałów zęba materiałem obojętnym dla organizmu (zwykle gutaperka). Następuje szczelne zamknięcie światła kanałów zębowych, co uniemożliwia dostanie się do wnętrza zęba bakterii.
5. Wypełnienie zęba dentystycznymi materiałami wykończeniowymi (są to kosmetyczne materiały kompozytowe i kompomerowe)

Leczenie kanałowe bardzo często natychmiast likwiduje ból, a nowoczesne techniki leczenia pozwalają na bezbolesne i komfortowe przeprowadzenie zabiegu. Zabieg leczenia kanałowego trwa około godziny. Do niedawna stosowano (gdzieniegdzie nadal się stosuje) tzw. zatruwanie zęba, które polega na zaaplikowaniu do wnętrza zęba substancji powodującej obumieranie nerwu i całego zęba. Taka metoda leczenia rozciąga się na kilka wizyt (nie zawsze ząb „zdążył się zatruć” do wyznaczonej wizyty) i wiąże się z dodatkowymi nieprzyjemnymi chwilami.

Ząb wyleczony kanałowo uznaje się za martwy, może jednak pozostawać w jamie ustnej tak długo jak inne zęby.

Was this helpful?

0 / 0