Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Czasy w których żyjemy nie sprzyjają naszemu dobremu samopoczuciu i zdrowiu. Pojawia się wiele chorób określanych mianem cywilizacyjnych. Życie w ciągłym biegu i stres zwiększają ryzyko zachorowań. W powietrzu, którym oddychamy i w pożywieniu, które codziennie spożywamy jest skumulowana duża ilość chemii. Mamy coraz mniej ruchu i prowadzimy siedzący tryb życia. Wielkie miejskie aglomeracje produkują ogromne ilości zanieczyszczeń. To wszystko z czasem odbija się na naszym zdrowiu. Gdy zachorujemy także jesteśmy truci. Żaden bowiem lek nie jest obojętny dla zdrowia. Lecząc jednocześnie nam szkodzi. Na popularności zyskuje ekologiczna moda. Z tego powodu większa liczba ludzi wraca do dawnych sposobów leczenia. Sięgają po zioła, a także odwiedzają miejscowości uzdrowiskowe by tam szukać sposobów naturalnego i zdrowego leczenia. Często pacjenci są kierowani do lekarza na leczenie ambulatoryjne lub poszpitalne do uzdrowisk.
W naszym kraju jest czterdzieści cztery miejscowości, które zostały uznane za uzdrowiska. Są to obszary, na terenie których występują surowce lecznicze takie jak wody mineralne lub określone właściwości klimatyczne, wykorzystywane do lecznictwa uzdrowiskowego. Polega ono na opiece zdrowotnej, prowadzonej poprzez wykorzystanie wód nasyconych określonymi minerałami do kuracji pitnej lub kąpieli leczniczych, a także zdrowotnych właściwości klimatycznych używanych w klimatologii. W Polsce w 2010 roku skorzystało z uzdrowisk ponad pół miliona osób, a około siedem procent z nich stanowili cudzoziemcy. Jest to niezwykle cenny rodzaj terapii, jeśli tylko mamy szansę skorzystania z niego powinniśmy się skusić.
W tym miejscu rodzi się pytanie w jaki sposób dostać się do takiego ośrodka i ile to będzie kosztowało? By podjąć tego typu leczenie niezbędne jest skierowanie od lekarza. Może ono zostać wydane przez naszego lekarza pierwszego kontaktu, specjalistę lub lekarza szpitalnego (jeśli ma to być kontynuacja leczenia poszpitalnego). W skierowaniu może on wskazać miejsce i rodzaj leczenia, które on zaleca. Następnie takie zaświadczenie wraz z całą dokumentacją choroby jest przez niego przekazywane do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dalej lekarz specjalista weryfikuje taki wniosek, ma na to trzydzieści dni. Jeśli informacja medyczna nie jest kompletna czas ten wydłuża się do kolejnych czternastu dni. W przypadku gdy takie zaświadczenie uzyska aprobatę lekarza specjalisty NFZ wyznacza miejsce, czas i rodzaj leczenia uzdrowiskowego. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż organ wydający decyzję może zaakceptować zalecenia wydane przez lekarza wystawiającego skierowanie lub też nie. W przypadku pozytywnej opinii, w ciągu czternastu dni przed planowanym rozpoczęciem leczenia decyzja ta jest dostarczana pacjentowi. Jeśli skierowanie jest zasadne a w ośrodkach uzdrowiskowych brak jest wolnych miejsc, osoba ta może zostać wpisana na listę oczekujących. W przypadku gdy specjalista wyda decyzję odmowną, wszystkie dokumenty odsyłane są do wystawiającego zaświadczenie a od tego postanowienia nie możliwe jest odwołanie.
Pobyt w ośrodku uzdrowiskowym traktowany jako kontynuacja leczenia szpitalnego jest bezpłatny. Kuracjusz musi jedynie opłacić koszty dojazdu do tego typu miejscowości. W okresie przebywania w ośrodku jest on poddawany zabiegom, które zostały zlecone przez lekarza. Warunkiem bezpłatnego przebywanie jest konieczność posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli osoba wyjeżdża w ramach urlopu wypoczynkowego do takiego uzdrowiska, ponosi część kosztów zakwaterowania. Całkowicie z opłat związane są dzieci do ukończenia osiemnastego roku życia oraz młodzież studiująca do dwudziestego szóstego roku życia. Do tej grupy należą także dzieci niepełnosprawne z wysokim stopniem niepełnosprawności oraz posiadający rentę rodzinną. O tym z jaką częstotliwością można ubiegać się o takie leczenie decydują wewnętrzne uchwały wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to uzależnione od ilości wolnych miejsc w ośrodkach uzdrowiskowych, ilości złożonych wniosków oraz od środków finansowych Jakimi dany oddział NFZ dysponuje.
Jeśli pacjent chce skorzystać z leczenia ambulatoryjnego, sam musi określić miejscowość uzdrowiskową oraz termin, w którym chce tam przebywać. Musi posiadać również skierowanie od lekarza, w którym wyraźnie zaznaczona będzie forma takiego leczenia. Głównym warunkiem jest aby dane uzdrowisko miało umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przed złożeniem skierowania koniecznie trzeba zagwarantować sobie zakwaterowanie w wybranej przez siebie miejscowości. Może ono być w domu sanatoryjnym lub dowolnej kwaterze prywatnej. Skierowanie podlega identycznej procedurze jak opisana powyżej. Leczenie może trwać od czternastu do dwudziestu jeden dni. W ramach niego pacjent ma zapewnione minimum trzy zabiegi w ciągu każdego dnia.
Wskazania do leczenia uzdrowiskowego obejmują grupę chorób, które można zakwalifikować do tego typu leczenia i występują znaczne przesłanki do ich ustąpienia w wyniku zastosowania tego typu terapii.
Do przeciwwskazań należą niektóre grupy chorób, które przy zastosowaniu tego typu metod leczenia nie rokują znacznej poprawy stanu zdrowia pacjenta, a także te, które po odbyciu kuracji mogą się zaostrzyć. Chorzy wymagający całodobowej intensywnej opieki medycznej, mogą nie zostać skierowani na leczenie uzdrowiskowe jeśli dany ośrodek nie może zapewnić im należytej opieki.
Was this helpful?
0 / 0