Leczo

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Leczo jest to danie, którego głównym składnikiem jest cukinia. To właśnie od niej zależy czy potrawa wyjdzie nam smaczna, czy może będzie się nadawała tylko do wyrzucenia. Co ciekawe, leczo z cukinii robi się tylko w Polsce, bowiem tradycyjna, węgierska wersja opiera się na pomidorach i świeżej papryce. Jednak nasz przepis jest dużo smaczniejszy! Warto więc wiedzieć, jak zrobić polskie leczo.

Leczo – przepis

Przede wszystkim, jak już wcześniej zostało wspomniane, niezbędna jest cukinia. Ewentualnie może to być bakłażan, uzyskany efekt będzie podobny. Na tym etapie ryzykujemy najwięcej, ponieważ musimy zdecydować, czy cukinię obierzemy ze skóry, czy nie. Skóra na ogół jest bardzo smaczna, dodaje potrawie “chrupkości”. Z drugiej strony niektóre gatunki mają skórę twardą i niejadalną – wtedy całe danie staje się niesmaczne. Na ogół jednak idzie odróżnić jak dana cukinia zachowa się po przygotowaniu – wystarczy tylko trochę doświadczenia w kuchni.

Musimy ją pokroić na drobne kawałki i ugotować. Potem dopiero zaczynamy kroić pozostałe składniki, które uznamy za niezbędne. Na ogół do leczo w polskiej wersji dodaje się cebulę, boczek, paprykę (czerwona jest smaczniejsza, w zielonej skórka jest prawie niewyczuwalna), kiełbasę – wszystko zależy głównie od naszej wyobraźni i tego co lubimy! Składniki te muszą być wcześniej obsmażone. Potem gotuje się wszystko razem z czerwonym sosem, zrobionym z pomidorów, czosnku i dobrze przyprawionym. Nadaje to potrawie niezbędnej pikanterii.

Na ogół danie w takiej formie nadaje się już do jedzenia. Dla większości osób jest to wszystko, czego potrzeba dla dobrego smaku. Zdarza się jednak, że ktoś dodaje do tego swoje ulubione przyprawy – nie ma w tym nic złego, bowiem leczo nie jest w tej wersji zbyt rygorystyczne, nie trzeba twardo trzymać się przepisu. Można je jeść z bułką lub jeśli ktoś lubi z ziemniakami. Ponadto smak zależy też od tego jak dużo sosu zrobiliśmy – niektórzy podają leczo w głębokich talerzach, ponieważ sos wypływał by z płaskich, potem moczą w nim bułkę. Dla innych sos jest tylko dodatkiem do pysznych, chrupiących warzyw i mięsa. Wielką zaletą lecza jest to, że możemy dodać do niego praktycznie wszystko. W ten sposób może powstać leczo z pieczarkami, leczo z parówkami, leczo z kurczakiem, leczo grzybowe, czy leczo fasolowe.

Niezależnie od tego czy robimy leczo z kiełbasą czy z boczkiem, czy według przepisu czy nie, trzymajmy się jednej zasady – to ma nam smakować! Dlatego zróbmy tak, byśmy czuli się usatysfakcjonowani efektem pracy, nie zastanawiajmy się zbytnio czy gotujemy poprawnie czy nie. Wtedy będzie najlepiej!

Was this helpful?

0 / 0