Leżakowanie w przedszkolu

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Leżakowanie w przedszkolu

Leżakowanie to niełatwe zadanie dla przedszkolanki, która rozbrykanego 3-4 latka musi namówić na drzemkę. Dzieci jest dość sporo i każde ma inne przyzwyczajenia, jednak czy dzieciom w granicach wiekowych 3-5 lat jest potrzebna jeszcze drzemka? Psychologowie twierdzą iż jak najbardziej tak, taka przerwa w intensywnym dniu pełnym zabawy, dobrze zrobi dziecku, którego układ nerwowy nie jest w stanie funkcjonować na pełnych obrotach tak wiele godzin. Dzieci w przedziale wiekowym 2-3 latka, które nie chodzą do żłobka, bądź też przedszkola, w zależności od ich stopnia samodzielności, zazwyczaj nie korzystają z poobiedniej drzemki.

Niestety taki maluch nie jest w stanie dobrze funkcjonować tak wiele godzin. Dzieci zazwyczaj wstają ok. 7.00-8.00 rano, a kładą się spać między 19.30-20.30, tak więc mają około 14 godzin na zabawę. To zdecydowanie za długo, by taki maluch przez tak wiele godzin bawił się, biegał, grał w piłkę i był w dobrym humorze. Rodzice dzieci, które nie są nauczone robić drzemki w ciągu dnia, bywają częściej rozdrażnione, płaczliwe i bardziej nerwowe.

Zdarzają się przypadki rodziców, zdziwionych i zaniepokojonych zmianami u dziecka, które dotychczas było spokojne, radosne i bardzo grzeczne. Nagle stało się nerwowe, płaczliwe i często miewa napady złości lub histerii. Sięgają po poradę psychologa gdyż nie znają przyczyny zmian zachodzących w zachowaniu dziecka, jak się jednak okazuje, dziecko jest zdrowe, a jedynie przemęczone gdyż brak mu snu popołudniowego.

Leżakowanie – zalety

Leżakowanie w przedszkolu jest szczególnie ważne dla każdego malucha, bez względu na wiek. Zajęcia w przedszkolu odbywają się w hałasie, a dzieci poświęcając sobie nawzajem całą swoją energię potrzebują odpoczynku i krótkiego snu, by zregenerować siły. Dziecko będące z mamą w domu, nie bawi się tak intensywnie i długo jak w przedszkolu. Mama musi robić sobie przerwy by zająć się porządkami, obiadem czy gośćmi, którzy właśnie ją odwiedzili, a dziecko ma wtedy chwilę na spokojniejszą zabawę, która jak mu się wydaje, odpowiednio regeneruje jego siły.

Z pewnością nie należy zmuszać dziecka do leżakowania, gdyż zniechęcimy je i spowodujemy w nim niechęć do przedszkola oraz jego tradycji. Jednak by dziecko zachęcić do odrobiny odpoczynku, można pobawić się z nim w „śpiocha” lub inną zabawę przez nas wymyśloną, która podstępem „zmuli” go i ukołysze do drzemki lub chociaż odpoczynku na leżaku. Sprawdzonym sposobem jest również czytanie bajek lub śpiewanie kołysanek, a jeśli nauczycielka bądź mama nie ma zdolności wokalnych może włączyć spokojną i delikatną muzykę w tle. Najtrudniejsze będzie kilka pierwszych podejść i dni początkującego przedszkolaka, który w domu nie był nauczony drzemania. Najlepiej jest kłaść malucha zawsze o jednakowej porze dnia , gdyż z czasem przyzwyczaja się i samodzielnie położy do snu by odpocząć. Nie przebierajmy dzieci w pidżamy by drzemka nie kojarzyła im się z pójściem spać, wtedy mogą zareagować większą złością.

Co z leżakowaniem w domu? Jeśli twój maluch nie chodzi do żłobka lub odbierasz go po obiedzie, postaraj się by jego dzień był odpowiednio zorganizowany. Maluch powinien troszkę odpocząć, a jeśli jest niechętny, włącz mu jakąś bajkę, bądź jeśli masz chwilę przeczytaj mu bajkę sama. Gdy nie będzie miał ochoty na spanie, odpocznie choć trochę i pobędzie z tobą, a dzięki chwili przerwy w intensywnej zabawie, nabierze sił i będzie bardziej spokojne, uśmiechnięte i radosne. Powinnaś być konsekwentna w planowaniu dnia dziecka, tak by każdego dnia po obiedzie był czas na odpoczynek. Jeśli masz taką możliwość połóż się również, to zachęci malucha by pobyć z mamą blisko. Nie zapominaj o odpowiednich warunkach do odpoczynku. Ciepły koc, delikatna muzyka w tle i mama obok czytająca baję, na pewno skusi malca do odpoczynku i stanie się jego ulubioną częścią dnia.

Was this helpful?

0 / 0