Łysienie

problemy z łysieniem

lysienie_m-6722960Łysienie to choroba polegająca na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Proces ten dotyczy włosów głowy przy czym nie wszystkie obszary głowy są w jednakowym stopniu podatne na tę chorobę. W zdecydowanej większości dotyka ona męską część populacji co wcale nie oznacza iż kobiety nie chorują na tę chorobę. Łysienie związane jest nierozerwalnie z indywidualnymi cechami genetycznymi i często jest przypadłością genetycznie przekazaną. Przyczyn utraty włosów może być wiele i ściśle związane są one z rodzajem łysienia na które chorujemy.

lysienie-androgenowe_m-3726303 Rodzaje łysienia

Wyróżnia się dwadzieścia rodzajów łysienia, przy czym najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe. Ponadto wyróżnia się łysienie w wyniku przebytej chemioterapii, łysienie plackowate, bliznowaciejące, telogenowe, całkowite, trichotillomania, łysienie okresowe, poporodowe, pospolite, neurotyczne, dziedziczne, wężykowate, łysienie plackowate rzekome, łysienie u dzieci, męskie, rozlane, dynamiczne i łysienie dyfuzyjne.

lysienie-telogenowe_m-9648017 Przyczyny łysienia

Przyczyny łysienia są bardzo trudne do ustalenia. Łysienie może bowiem występować jako samodzielny stan chorobowy lub nastąpić w wyniku innych czynników chorobotwórczych. Nie istnieje jena ustalona przyczyna wystąpienia tej choroby. Najczęściej łysienie sprowokowane zostaje poprzez następujące czynniki: zatrucie metalami ciężkim, uwarunkowania genetyczne, ostre choroby którym towarzyszy wysoka temperatura, zmiany hormonalne, niedobory pokarmowe, zaniedbania higieniczne, życie w ciągłym stresie, zbyt intensywne lub zbyt częste zabiegi kosmetyczne, choroby chroniczne, choroby o podłożu autoimmunologicznym, choroby układu dokrewnego, promieniowanie jonizujące, przyjmowanie długotrwałe niektórych leków np. Środków mających na celu hamowanie mitozy.

lysienie-androgeniczne_m-3248155 Leczenie łysienia

Leczenie łysienia, zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych bądź ich nie włączanie, oraz rodzaju terapii ściśle związane jest z rodzajem choroby. Przed przystąpieniem do właściwej terapii koniecznie należy wykluczyć z organizmu czynnik chorobotwórczy. Kolejnym nie rzadko stosowanym sposobem jest terapia oparta o chirurgię. Często i chętnie stosowne są następujące zabiegi: jedno czasowe wycięcia, wolne przeszczepy skóry owłosionej, transplantacja włosów, przeszczepy dziurkowane. Bardzo często też korzysta się z leczenia farmakologicznego. Podaje się wówczas między innymi minoksydyl. Jeśli łysienie ma charakter przejściowy to zaleca się zmianę nawyków żywieniowych co przynosi zazwyczaj pożądany rezultat. Stosowanie metod naturalnych zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych rezultatów jednak w znacznym stopniu może poprawić samopoczucie osoby cierpiącej na ta dolegliwość zgodnie z zasadą: lepiej robić cokolwiek niż bezczynnie siedzieć.

Jak już wcześniej wspomniano w tym artykule łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyna łysienia. Dotyka ono około 95% chorych cierpiących z powodu łysienia. Jest ono spowodowane wrażliwością mieszków włosowych na dihydrotestosteron. Pod jego wpływem mieszek włosowy wytwarza coraz to cieńsze i słabsze włosy, sam jednocześnie w tym procesie ulegając zniszczeniu. W końcowej fazie choroby mieszek wytwarza tylko krótkie i pozbawione barwnika włosy.

Was this helpful?

1 / 0