Chcąc być zdrowym i szczęśliwym musimy dbać o to, by nasza dieta była odpowiednio zbilansowana, a to co jemy zawierało wymagane składniki odżywcze. Nie zapominajmy o dostarczaniu do naszego organizmu ważnych elementów, bowiem to one decydują o naszym samopoczuciu oraz wyglądzie. Jednym z takich elementów jest magnez, którego niedobór może prowadzić do bardzo przykrych powikłań. Ale czym on właściwie jest i gdzie go znajdziemy? Co powinniśmy jeść?
Magnez – rola w organizmie
Magnez jest tak naprawdę pierwiastkiem chemicznym. Jest ważny dla naszego zdrowia, ponieważ jego jony odgrywają dużą rolę w utrzymywaniu ciśnienia osmotycznego krwi oraz innych tkanek. Warto też wiedzieć, że jest on składnikiem kości oraz uczestniczy w procesie przekazywania sygnałów w układzie nerwowym. Tak więc magnez wpływa na każdy element naszego organizmu – na kości, nerwy, krew. Wszystkie układy mniej lub bardziej korzystają z dobrodziejstwa, jakiego on dostarcza.
Magnez – niedobór
Ostatnio jednak coraz więcej osób cierpi z powodu niedoboru magnezu. Jest on wywoływany między innymi poprzez nawożenie chemiczne gleby związkami zawierającymi potas oraz stosowanie coraz większej ilości konserwantów. Istnieją też inne powody.
Są to: nadużywanie alkoholu, picie kawy w zbyt dużych ilościach, stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz innych hormonów, stres, jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczów. Trzeba dbać o to, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość magnezu. Niedobór wpływa źle na pracę serca oraz zwiększa pobudliwość nerwowo-mięśniową.
Magnez – tabletki
Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie magnezu w tabletkach – sprzedawany jest najczęściej bez recepty, jako suplement diety. Oczywiście należy go używać zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu – wszelkie nadużycia mogą się skończyć chorobami lub śmiercią.
Nie wolno też zapominać o spożywaniu pokarmu bogatego w magnez – jest to między innymi tak nie lubiany przez dzieci szpinak. Jednak odpowiednio przyrządzony okazuje się bardzo smakowitym daniem.
Dbajmy o zdrowie, ponieważ nikt nie może tego zrobić za nas – a lepiej zapobiegać niż leczyć.
Was this helpful?
1 / 0