Zwiedzaliście kiedyś Magurski Park Narodowy? To niezwykłe miejsce, które powinny poznać nie tylko Wasze dzieci ale i wy sami. Zawiera wiele ciekawych miejsc, pięknych zakątków ale i swoja historię, jesteś ciekawy jaką?
Magurski Park Narodowy – historia
Magurski Park Narodowy zapoczątkował swe istnienie 24 listopada 1994 roku, w momencie zapadnięcia decyzji przez Radę Ministrów o jego utworzeniu. Park swą oficjalną działalność rozpoczął już w roku 1995. Dyrekcja Parku z początku swą główną lokalizację umieściła w Nowym Żmigrodzie, jednak z czasem, a dokładnie w roku 2000 została przeniesiona do Krempnej. Wówczas rozpoczęto budowę ośrodka Edukacyjnego oraz muzeum MPN. Budowa dobiegła końca 30 września 2003 roku, a ośrodek oficjalnie został oddany do użytku i otwarty w roku 2004 dla ludzi. W roku 2005 stanowisko dyrektora MPN objął Jan Szafrański.
Magurski Park Narodowy – położenie
Magurski Park Narodowy objął swoimi granicami centralną część Beskidu Niskiego, a mianowicie największego mezoregionu z możliwych w polskich Karpatach. Leży w obrębie jednostki geomorfologicznej, określaną głównie jako Pasma Magurskie. Znacznie większa część , około 90% powierzchni Magurskiego Parku Narodowego, znajduje się w województwie podkarpackim. Tylko niewielka jego część, a mianowicie zachodni fragment, znajduje się na terenie województwa małopolskiego.
Najwyższy szczyt po stronie polskiej to Lackowa mierzący 997m n.p.m., zaś od strony słowackiej Busov, który mierzy aż 1002 m n.p.m..
Magurski Park Narodowy – flora i fauna
Flora Magurskiego Parku Narodowego.
Do dziś dnia stwierdzono na terenie Parku Magurskiego aż 767 gatunków roślin naczyniowych. Z gatunków górskich można wyliczyć około 74 taksonów, wśród nich zaś również : – 22 ogólnogórskie, – 2 subalpejskie, – 6 podgórskich, – 44 reglowe. Stanowią one około 9,8 % całej flory Magurskiego Parku Narodowego.
Na terenie MPN można spotkać również około trzech gatunków z Polskiej Czerwonej księgi Roślin, a mianowicie:
- Cis pospolity Taxus baccata.
- Kukułka bzowa Dactylorhiza sambucina.
- Storczyk samiczy Orchis morio.
W MPN można spotkać również około: 160 gatunków mchów, 51 gatunków wątrobowców, 51 gatunków śluzowców, 463 gatunki grzybów wielkoowocników, 58 gatunków roślin kserotermicznych (inaczej ciepłolubnych.
Fauna Magurskiego Parku Narodowego.
Z pewnością Magurski Park Narodowy posiada jedną z najbogatszych w Karpatach ostoi fauny leśnej. Ma ona charakter przejściowy. Góry na tych terenach nie są zbyt wysokie.
Magurski Park Narodowy – szlaki
Posiada na tą chwilę kilka szlaków turystycznych na łączną długość około 85 km, zaś w momencie dodania otuliny wyniesie aż około 135 km.
W skład szlaków wchodzą:
- główny szlak beskidzki znakowany kolorem czerwonym (20,5 km),
- szlak graniczny znakowany kolorem niebieskim (24,5 km),
- szlak zielony Gorlice – Ożenna (41,5 km),
- szlak żółty Folusz – Konieczna (18,5 km),
- szlak czarny Folusz – Ferdel (6,5 km),
- szlak niebieski Rozdziele – Ferdel (2,5 km),
- szlak żółty Tylawa – Baranie (5 km),
- szlak żółty Mrukowa – Krempna (16 km).
Was this helpful?
1 / 0