Mam talent

mam-talent-logo

Mam Talent to program rozrywkowy emitowany od 2008 roku w telewizji TVN jesienią. Program ma charakter konkursu, ma na celu wyłonić jednego zwycięzcę spośród osób, które prezentują swoje możliwości artystyczne, które mogą być dowolne, nie ma ograniczeń, zaprezentować może się każdy. Program oparty jest na licencji brytyjskiej formuły „Got Talent”.

Mam Talent – Polska

W Polsce nagrodą dla najlepszego uczestnika było w pierwszej edycji 100 000 euro, w drugiej zaś 300 000 złotych. Nagrodę dla II i III miejsca przyznaje producent. Trzy pierwsze edycje prowadzili: Marcin Prokop i Szymon Hołownia, w jury zasiadali: piosenkarka Agnieszka Chylińska, aktorka Małgorzata Foremniak oraz dziennikarz Kuba Wojewódzki. W czwartej zmienił się jeden juror.

Program charakteryzuje się trójstopniowym przebiegiem, na który składają się:

  • Eliminacje.
    Przed eliminacjami odbywają się castingi wstępne, które nie są transmitowane. Decydują one o zakwalifikowaniu się do eliminacji właściwych, odbywających się przed publicznością, kamerami i jury. Etap drugi eliminacji przeprowadza się w pięciu miastach polski (Katowice, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Warszawa). Osoba musi zdobyć co najmniej dwa głosy pozytywne („na tak”) od jurorów, by przejść do kolejnego etapu konkursu. Jurorzy głosują za pomocą przycisków. Naciśnięcie przycisku wywołuje pojawienie się czerwonego krzyżyka, który oznacza występ nieudany. W wyniku drugiego etapu eliminacji wybiera się najlepszą czterdziestkę uczestników, która przechodzi do półfinałów.
  • Półfinały.
    Półfinałów jest pięć, w każdym z nich prezentuje się po 8 uczestników. Istotną zmianą jest to, że etap ten odbywa się na żywo, jury jest w niezmienionym składzie, są również kamery i publiczność. Jurorzy dokonują oceny tak, jak dotychczas, mogą wyrażać swoje opinie, z tym, że nie decydują o przejściu uczestnika do kolejnego etapu. Głos w tej sprawie należy do publiczności, która za pomocą SMS – ów oddaje głosy na uczestnika, który najbardziej się jej podobał. Uczestnik, który zajął pierwsze miejsce w jednym z półfinałów automatycznie przechodzi do finału, natomiast spośród uczestników, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce, do finału przechodzi ten, który zdobędzie więcej głosów od jury.
  • Finał.
    W finale bierze udział dziesięciu uczestników, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsca w półfinałach. Ocenianie uczestników odbywa się tak samo jak w półfinale, taki sam jest system głosowania na nich (poprzez SMS – y), zmienia się jednakże sposób wskazania zwycięzcy. Po zakończeniu głosowania wyczytuje się w losowej kolejności uczestników, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca. Ogłaszany jest zdobywca trzeciego miejsca. Następnie informuje się wszystkich, kto zajął pierwsze miejsce, po czym wręcza się mu nagrodę. Po ogłoszeniu wyników i ceremonii nagrodzenia zwycięzca prezentuje swój występ ponownie.

Mam Talent – edycje

W Polsce dotychczas odbyły się cztery edycje programu Mam Talent. Pierwszą z nich, która odbyła się w dniach 13 wrześnie – 29 listopada 2008 roku zwyciężyła grupa akrobatyczna Melkart Ball. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio: wokalistka Klaudia Kulawik oraz zespół AudioFeels.

Drugą edycję, emitowaną od 12 września do 5 grudnia 2009 roku zwyciężył akordeonista Marcin Wyrostek, na drugim miejscu uplasował się duet wokalny braci Legun, trzecią lokatę zajął wokalista Alexander Martinez.

Edycję trzecią wygrała jedenastoletnia wokalistka Magda Welc (wygrała 300 000 złotych), drugie miejsce zajął Kamil Bednarek, wokalista specjalizujący się w piosenkach reggae, zaś na miejscu trzecim uplasował się Piotr Lisiecki, charyzmatyczny piosenkarz akompaniujący sobie na gitarze. Ponadto nagrodę specjalną zdobyła Sabina Jeszka (dostała 100 000 złotych od prywatnej firmy).

W czwartej edycji nastąpiła istotna zmiana – Kubę Wojewódzkiego zastąpił Robert Kozyra, dziennikarz muzyczny. Zwycięzcą tej edycji został wokalista Kacper Sikora, drugie miejsce zajął Piotr Karpienia, zaś ostatnie miejsce na podium przypadło Marcie Podulce. Niebawem ruszyć mają castingi do kolejnej edycji show.

Mam Talent – oglądalność

Program cieszył się wielką oglądalnością (średnia z wszystkich edycji programu to niemalże 5 000 000 widzów). Mam Talent dwukrotnie zdobył nagrodę Telekamery w kategorii „Program Rozrywkowy” za 2009 i 2010 rok.

Was this helpful?

0 / 0