Mammografia

Mammografia

Mammografia to metoda badania piersi, a dokładniej gruczołu piersiowego. Do wykonania badania stosowane są promienie X, które przechodząc przez tkanki organizmu pozwalają na postawienie diagnozy. Mammografia służy zarówno jako forma badania, ale i od pewnego czasu do wykrywania wczesnego etapu raka piersi. Badanie głównie wykonuje się na zlecenie onkologa, ginekologa lub chirurga w celu wykrycia raka we wczesnym stadium. Badania mammograficzne są wskazane w odpowiednim wieku lub na zlecenie lekarza, nie zaleca się tej formy badania w młodym wieku, nie wyczuwając żadnych guzków lub zgrubień podskórnych.

Rodzaje mammografii

ANALOGOWA – to metoda pozwalająca na zbadanie gruczołu piersiowego w sposób obrazowy, za pomocą promieni rentgenowskich, zwanych promieniami X. Po wykonaniu badania otrzymujemy zdjęcie, które konsultujemy z radiologiem.

CYFROWA – to metoda nowsza i bardziej skuteczniejsza, gdyż pozwala na obrazowanie zmian w piersiach. Badanie cyfrowe, to lepsza rozdzielczość obrazu, duży kontrast i doskonała czytelność. Badania są dokładniejsze, szybsze i prostsze. Poza tym w tego rodzaju mammografią mamy większą szanse na wykrycie drobnych zmian w piersiach.

Mammografia – przygotowanie

Jeśli badanie nie jest pierwszym, warto zabrać ze sobą wyniki z poprzednich badań, które ułatwią badanie oraz umożliwią porównanie i ocenę zmian, które zaszły od poprzedniego badania. Jak przygotować się do badania?

W dniu badania:

  • Nie należy stosować żadnych kosmetyków w okolicach pach np. dezodorantów, zasypek i innych tego rodzaju kosmetyków, gdyż unieważniają wynik.
  • Nie ubieraj obcisłych ubrań, które uniemożliwią badanie, wskazana jest odzież wygodna i luźna, którą do badania należy ściągnąć.
  • Nie wolno mieć na ciele żadnej biżuterii.
  • Dwa dni przed badaniem nie spożywaj kofeiny w żadnej postaci, gdyż jeśli twoje piersi są wyjątkowo wrażliwe, odczujesz badanie bardziej wyraziście.
  • Nie zażywaj żadnych środków przeciwbólowych przed wykonaniem badania.
  • Termin badania powinien współgrać z pierwszą faza cyklu miesiączkowego, co pozwoli na zmniejszenie dyskomfortu do minimum. Przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach, operacjach piersi, implantach lub ciąży.

Mammografia boli?

Badanie jest odczuwalne i w małym stopniu bolesne, gdyż podczas badania dochodzi do spłaszczenia piersi poprzez ściankę. Pierś zostaje ściśnięta między kasetą z filmem do nagrania badania i plastikową sterylną płytą dociskową. Badanie z pewnością staje się stresujące, jednak w żadnym stopniu nie szkodzi piersiom. Badanie w ten sposób jest konieczne, gdyż tylko tak mamy możliwość otrzymać właściwy obraz. W jakim celu pierś zostaje spłaszczona? Dzięki ściągnięciu piersi jest możliwe ujednolicenie struktury tkanek, co pozwala na wykonanie dokładnego zdjęcia. Badanie warto zaplanować na dzień, kiedy piersi są najmniej wrażliwe.

Mammografia – w jakim wieku?

Mammografia jest możliwa do wykonania w każdym wieku, jeśli jest to możliwe gdyż np. wykryto jakieś zgrubienia lub guzki podczas badania domowego. Zakazane jest wykonanie badania u kobiet, które nie mają rozwiniętego gruczołu piersiowego. Zakazane jest wykonanie badania u kobiet w ciąży. Nie wskazane jest wykonanie badania u kobiet będących w drugim cyklu miesiączkowym, gdyż mogło zajść do zapłodnienia. Najczęściej badanie mammograficzne wykonuje się u kobiet w okresie menopauzy, gdyż gęstość piersi jest mniejsza, a wszystkie występujące w niej zmiany stają się bardziej widoczne.

Mammografia – przebieg

Badanie trwa jedynie kilkanaście minut. Rozebrana do połowy pacjentka i w pozycji stojącej umieszcza pierś w aparaturze do wykonania badania mammografii. Badanie wykonywane w dwóch podstawowych projekcjach. Pierś poddawana badaniu w pozycji górnej, dolnej i bocznej w celu wykrycia wszelkich zmian, w wyjątkowych przypadkach dochodzi do badania skośnego.

Mammografia – jak często?

Badania mammograficzne zaleca się po 40 roku życia, gdyż właśnie wtedy zwiększa się ryzyko zachorowania. Badanie należy powtarzać raz w roku, jednak wskazane jest również wspomagające samodzielne badanie piersi raz w miesiącu.

Was this helpful?

1 / 0