Masaż limfatyczny nazywany inaczej drenażem limfatycznym jest obecnie jednym z najbardziej popularnych metod na walkę z chorobami narządów wewnętrznych. Choroby takie są bowiem najczęściej spowodowane zaburzeniami krążenia limfy we krwi. Istotą masażu limfatycznego jest więc doprowadzenie do przepchnięcia limfy oraz udrożnienie węzłów chłonnych. Dlatego też tak ważne jest, by drenaż przeprowadzony był bardzo skrupulatnie i dokładnie.
Twórcą masażu limfatycznego jest duński lekarz – Emil Vodder. Pracował on nad jego opracowaniem ponad 25 lat jednak jak widać jego praca się opłaciła, jako, że efekty tego zabiegu są naprawdę imponujące.
Obserwując taki zabieg można uznać, że drenaż limfatyczny znacznie różni się od masażu klasycznego. Jego podstawą jest głaskanie, rozcieranie i ugniatanie – co więcej wszystko musi być wykonane w ściśle określonym porządku. Ruchy powinny być bardzo wolne oraz niezwykle płynne i delikatne. Tak przeprowadzona stymulacja określonych punktów na ciele człowieka reguluje krążenie krwi oraz poprawia pracę narządów wewnętrznych.
Masaż limfatyczny – wskazania
Dla kogo przeznaczony jest masaż limfatyczny? Przede wszystkim z jego dobrodziejstw powinny skorzystać osoby, które narzekają na obrzęki oraz zmiany skórne. Świetnie sprawdzi się także dla młodych mam, których organizm jest znacznie osłabiony i wycieńczony. Wspomaga on bowiem rozprowadzania przeciwciał po organizmie, co pomaga chronić organizm przed różnego rodzaju chorobami.
Drenaż limfatyczny jest również idealnym uzupełnieniem terapii odchudzającej. Świetnie oczyści nasz organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, ale również przywróci nam dobry humor, jako, że pobudza on produkcje endorfiny, popularnie nazywanej hormonem szczęścia.
Masaż limfatyczny – zastosowanie
Chcielibyśmy zwrócić także szczególną uwagę na zastosowanie masażu po bardzo trudnym zabiegu, który niestety dotyka coraz więcej kobiet – mianowicie mastektomii. Dla wielu kobiet jest to przyczyna załamania, należy jednak obserwować swoje ciało i gdy tylko zauważymy jakiekolwiek pierwsze objawy obrzęku limfatycznego swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować właśnie do masażysty, a tam poprosić o wykonanie masażu limfatycznego. Jest to jedyny wyjątek, kiedy możemy zastosować taką terapię po przebytym nowotworze.
Oprócz zastosowań prozdrowotnych masaż limfatyczny znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetyce. To dzięki niemu możemy pomóc się pozbyć się zmory większości kobiet – czyli cellulitu. Która z nas nie próbowała dziesiątek metod by się z nim „pożegnać” – drenaż limfatyczny dzięki stymulacji krążenia i wzmocnieniu tkanki łącznej, skutecznie pozwala spalić komórki tłuszczowe. W celu usprawnienia działania tego zabiegu stosuje się różnego rodzaju olejki. Stosowany jest również w celu oczyszczeniu skóry, twarzy oraz dekoltu. Szczególnie chętnie korzystają z niego Panie mające problem z obrzękami skóry wokół oczu. Prawidłowo wykonany masaż pozwoli bowiem na zmniejszenie obrzęku i poprawienie jędrności skóry. Dzięki niemu możemy pozbyć się siniaków i krwiaków powstałych na skutek różnego rodzaju urazów. Masowanie biustu oraz brzucha pozwala zaś zapobiec powstawaniu rozstępów.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, najważniejsze w całym masażu jest jego poprawne wykonanie. Zawsze powinien być on wykonany w kierunku ujść żylnych. I tak np. masaż ręki powinien zacząć się od pachwin a zakończyć na masażu dłoni. Równie ważne jest ułożenie osoby masowanej tak, by chłonka miała swobodny odpływ.
Masaż limfatyczny – przeciwwskazania
Nie jest to jednak zabieg skierowany do wszystkich. Bardzo ważnym jest więc, by przed jego wykonaniem masażysta wypytał nas o wszystkie przebyte choroby. Nie jest to bowiem zabieg polecany osobom po przebytych nowotworach, chorobach zakaźnych oraz osobom mających problemy z żylakami, może on bowiem powodować zakrzepy. Powinny z niego zrezygnować również kobiety ciężarne i tak jak wspomnieliśmy wcześniej wybrać się na niego po urodzeniu dziecka, aby szybciej wrócić do formy.
Masaż limfatyczny – techniki
Drenaż limfatyczny może być wykonywany zarówno rękami masażysty jak również przy użyciu specjalnie stworzonych do tego celu urządzeń. Wyglądem przypominają one kombinezon, w który wtłacza się powietrze w odpowiednich odstępach czasowych. Powietrze to zaś wywiera nacisk na nasze ciało. Zastosowanie tego efektu w odpowiednich komorach takowego kombinezonu daje odpowiednie efekty terapeutyczne. Taki masaż jest również nazywany pneumatycznym masażem sekwencyjnym.
Jedną z metod wykonania tego zabiegu jest również kinesiotaping, nazywany inaczej plastrowaniem. Polega on na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze.
Ogromnym plusem masażu limfatycznego jest to, że efekty da się odczuć już przy pierwszym zabiegu, podczas gdy wiele innych masaży daje efekt dopiero po całej serii ich zastosowania. Zabieg jest zupełnie bezbolesny – można ewentualnie odczuwać delikatny ucisk podczas jego wykonywania. W przypadku obrzęku np. kończyn dolnych efekt widać od razu po wyjściu z gabinetu. Warto jednak odbyć takowych zabiegów kilka by utrwalić efekt i poprawić wygląd całego ciała. Ale również odprężyć się i zrelaksować.
Masaż limfatyczny w domu
Możemy również rozważyć nabycie aparatu do masażu limfatycznego do użytku domowego. Jest to wprawdzie większy wydatek jednorazowy, ale jest to z całą pewnością inwestycja, która bardzo szybko nam się zwróci.
Te wszystkie zalety powinny pozbawić nas jakichkolwiek wątpliwości czy na taki zabieg się wybrać. Jeśli w kółko narzekamy na opuchnięte stopy, nie wiemy jak pozbyć się cellulitu czy po prostu jesteśmy już zmęczeni trudami dnia codziennego powinniśmy udać się do sprawdzonego zakładu kosmetycznego i po odpowiednim wywiadzie poprosić o wykonanie drenażu. Nie bójmy się pytać o kwalifikacje osoby, która ma go nam wykonać, jako, że nieprawidłowo wykonany zabieg może nam nie pomóc a wręcz zaszkodzić. A nasze zdrowie powinno być dla nas najważniejsze.
Was this helpful?
0 / 0