Jak często znaleźliście się w sytuacji gdzie zdarzył się wypadek i potrzebna była pierwsza pomoc? Zazwyczaj jedyne co potrafimy zrobić to zadzwonić po pogotowie ratunkowe gdyż boimy się samodzielnie udzielić pierwszej pomocy. Każdy powinien znać podstawy pierwszej pomocy, gdyż to nic trudnego, a może uratować komuś życie. Nawet będąc w domu, twojemu dziecku może się coś stać, a ty uratujesz je udzielając pierwszej pomocy, która będzie niezbędna przed dojazdem do potrzebującego pogotowia. Zapoznaj się z tym krótkim opisem udzielenia masażu serca i sztucznego oddychania, a jeśli będzie to zbyt mało udaj się na odpowiedni kurs, który przygotuje cię do każdej sytuacji w której twoja pomoc okaże się niezbędna.
Masaż serca i sztuczne oddychanie
- Poszkodowany musi leżeć na plecach. Kucamy przy osobie poszkodowanej i rozpoczynamy od delikatnego przechylenia głowy poszkodowanego do tyłu. Jedną rękę kładziemy na czole, drugą zaś pod głową, by przechylenie było delikatne, nie mogą to być ruchy gwałtowne. Unosimy więc delikatnie żuchwę do góry (palcami naciskamy delikatnie oba kąty żuchwy i naciskamy do przodu). Jeśli rannemu nie stało się nic złego sam zacznie oddychać, jeśli jednak tak się nie stanie, przystępujemy do kolejnego kroku.
- Przystępujemy więc do tak zwanych oddechów ratowniczych. Mamy do wyboru metodę usta-usta lub metodę usta-nos. W ten sposób uzupełnimy u poszkodowanego około 16% tlenu, co w zupełności powinno wystarczyć. Wykonujemy głęboki wdech by nabrać jak najwięcej powietrza i wdmuchujemy nasze powietrze z ust do ust lub nosa osoby rannej. O prawidłowości wykonania oddechu ratowniczego decyduje unosząca się klatka piersiowa poszkodowanego. Jeśli jednak klatka piersiowa nie pracuje oznacza to niedokładnie wykonaną pomoc. Zazwyczaj przyczyną jest niedokładnie zatkany noc poszkodowanego. Po wykonaniu 4 oddechów, sprawdzamy bicie serca ofiary, czy bije. Jeśli nic się nie dzieje, przystępujemy do kolejnej czynności.
- Kolejnym działaniem będzie uciskanie klatki piersiowej poszkodowanego. Bardzo ważne jest miejsce, które będziemy uciskać na klatce piersiowej, to rzecz priorytetowa i nie wolno jej wykonywać błędnie. Ucisk będziemy wykonywać obiema dłońmi, które nakładamy jedną na drugą, przekładając palce przez palce obu dłoni. Ucisk wykonujemy na dolną połowę mostka przesuwając go o 5cm w stronę kręgosłupa. Dzięki temu pomożemy poszkodowanemu w usunięciu krwi z serca i przywrócimy prawidłowe krążenie. Ten rodzaj czynności powtarzamy rytmicznie około 100 razy na minutę, co pozwoli na w 1/3 uzyskanie prawidłowej wydajności serca. Zdarza się, ze do reanimacji przystępują dwie osoby, wtedy jedna z osób wykonuje uciski, zaś druga stosuje sztuczne oddychanie. Wykonanie musi się składać z 30 ucisków na przemian z dwoma oddechami.
Nie wahaj się – masaż serca i sztuczne oddychanie to proste czynności, którymi możesz uratować czyjeś życie!
Was this helpful?
0 / 0