Masaż Shantala

masaz-shantala_m-5303577Masaż Shantala to starożytna indyjska technika masażu, wykonywanego na niemowlętach oraz małych dzieciach. W Europie nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością. Dzięki francuskiemu położnikowi Frederique Leboyer, który wprowadził tę metodę do Europy, można spotkać ją w Holandii, natomiast ogromnym zainteresowaniem cieszy się w USA oraz Kanadzie. Technika prosta do wykonania, wprawia dziecko w dobry nastrój i samopoczucie, a zarazem i matce daję chwilę relaksu i odprężenia.

Masaż Shantala dla niemowląt

Będąc w ciąży długo oczekujemy dnia porodu i pobytu z maleństwem już w domu. Jednak gdy do niego wracamy, wszystko w koło się zmienia, a świeżo upieczona mama zdaje sobie sprawę że ze wszystkim została nagle sama. W szpitalu miała pomoc położnych, pielęgniarek i lekarzy, doradzali jak maleństwo przewijać, trzymać oraz karmić. Wracając do domu, może liczyć na siebie i męża, który wie mniej od niej samej. Dopada ją strach i przerażenie, a dziecko nagle zaczyna przeraźliwie płakać. Nie wie co robić, co mu dolega i jak pomóc. Czeka z nadzieją na przybycie mamy, teściowej lub babci, która swoim mądrym doświadczeniem doradzi nam co robić w danej sytuacji.

Masaż Shantala – wskazania

A tak naprawdę tylko my możemy zrozumieć własne dziecko i mu pomoc, bo to matka czuje instynktownie czy maluch jest głodny, niewyspany czy może go coś boli i nie potrzebuje do tego pomocy nikogo, a jedynie musi się nauczyć słuchać potrzeb swego dziecka. W momentach ciężkich, gdy jest zdana na siebie, a nie bardzo wie jak pomóc maleństwu, które przeraźliwie płacze, może wykonać na nim masaż Shantala, który uspokoi malca, a także i mamę, zdenerwowaną i zaniepokojoną. Jak wykonać tak masaż? Czy powinnyśmy mieć odpowiednie szkolenie? Czy możemy maluszka skrzywdzić?

Dla dziecka we wczesnym etapie niemowlęcym najważniejszą rzeczą jest dotyk i bliskość matki. To was maluch potrzebuje najbardziej i nie koniecznie pasuje mu to, ze dotyka go babcia czy ciotka. Nie liczy się dla niego precyzyjność, a ciepło i dotyk matki, najważniejszej istoty na świecie, której nikt nie zastąpi. Dziecko już w brzuszku mamy było kołysane i głaskane, tak więc po narodzinach najbardziej potrzebują przytulania i głaskania, za pośrednictwem skóry i ust poznając świat.

Tak więc dotyk jest jego pierwszym zmysłem jaki rozwija się u małego dziecka. Poprzez dotyk matka komunikuje się z maleństwem i obserwuje jego reakcje. Masaż na niemowlęciu polega na dotykaniu, głaskaniu i pieszczeniu malucha, jednak wykonany może być tylko na dziecku zdrowym. Taki masaż może okazać się lekiem na wiele dolegliwości, uspokoi dziecko, pomoże w trawieniu, kolkach, zaśnięciu, a także odczuje jak jest kochane. To świetna okazja do poznania ciała dziecka oraz poznania przez dziecko naszego dotyku. Nie ograniczaj się więc do masażu pleców, pomasuj również główkę, nóżki i rączki dziecka. Staraj się wykonywać go o stałej porze dnia, np. zaraz po kąpieli, gdy w ciepłym pomieszczeniu przebierasz maluszka w pidżamkę i szykujesz do snu.

Jak wykonać masaż Shantala?

  • Połóż dziecko na plecach, na miękkim podłożu np. kocu i w ciepłym pomieszczeniu, by nie było mu zimno, gdyż nie będzie mógł się skupić na masażu.
  • Rozgrzej swe dłonie w ciepłej wodzie by twój dotyk sprawiał malcowi przyjemność. Zwilż je olejkiem dla niemowląt lub balsamem przeznaczonym dla małych dzieci.
  • Zacznij masować maluszka delikatnie i pewnie, wykonując okrężne ruchy na każdej części ciała.
  • Masuj plecy od karku po pośladki, brzuszek, ramiona, rączki, nóżki, stopy, a na końcu czółko i skronie.
  • Swoje ruchy powtarzaj około 5 razy, tłumacząc dziecku spokojnym i cichym głosem, co robisz.
  • Mów do dziecka, to je uspokoi i pozwoli poczuć się bezpiecznym w nowej sytuacji.
  • Masaż należy wykonywać w kierunku od dołu do serca, to ważne!

Jak wyglądają ruchy na danej części ciała dziecka?

KLATKA PIERSIOWA

Skupiając się na klatce piersiowej, przesuwaj dłonie na boki, od mostka wzdłuż żeber, wykonuj tę czynność delikatnie i powoli. Wracaj tą samą drogą i zaczynaj czynność na nowo, powtórz czynność 5-6 razy. Masaż przeznaczony do 3 miesiąca życia. Poprawia elastyczność mięśni klatki piersiowej, likwiduje zalegający śluz i pomaga w oddychaniu.

BRZUSZEK

Przejdź do brzuszka, który jest bardzo delikatną częścią cała dziecka. Masaż tej części ciała poprawi trawienie dziecka, pomaga w pozbyciu się guzków oraz usprawni pracę jelit Masując delikatnie okrężnymi ruchami brzuszek, możemy złagodzić kolki, które męczą większość noworodków. Jeśli twój maluszek skończył 3 miesiące, możesz wykonać masaż brzuszka bardziej zaawansowany. Masuj obiema rękami od mostka do kości łonowej, dłoń po dłoni tak byś jedną kończyła, a drugą zaczynała. Opuszkami palców zataczaj półkręgi wokół pępuszka malucha. Powtarzaj czynności kilka razy. Masuj maluszka wokół pępka, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegarka. Trzymając maluszka jedną ręką, drugą masuj od kości udowej aż do dolnych okolic żeber, dziecku bardzo się spodoba, a ty możesz go tak masować aż mu się znudzi. Jednak masaż możesz wykonać dziecku po 3 miesiącu życia.

RĄCZKI

Rączki, które dziecko już od pierwszych dni energicznie zgina i prostuje. Masaż pomoże je wzmocnić, rozluźnić oraz poprawić koordynację ruchową w późniejszym etapie rozwoju. Masaż możesz wykonywać do 3 miesiąca życia dziecka. Masaż rozpocznij od ramienia, okrężnymi ruchami masując aż do nadgarstka. Sam nadgarstek potratuj wyjątkowo delikatnie, masując go swoim kciukiem lub palcem wskazujący, wykonując małe okrężne ruchy.

NÓŻKI

Nóżki, które jako ostatnie rozwijają się, osiągając pełny rozwój. Nie prostuj nóżek dziecka na siłę gdyż dziecko zrobi to samo. Masaż nóżek poprawia ich koordynację i pomaga w osiągnięciu odpowiedniej postawy. Masaż do 3miesiaca życia wykonuje się dokładnie tak jak masaż rączek. Złap swego maluszka za stopę i przesuwaj dłoń aż do kostki. Gdy jedna ręka dotrze do kostki, zacznij masaż druga i tak na przemian po kilka razy. Złap dziecko za udo i okrężnymi ruchami przesuwaj się w przeciwnym kierunku, przesuwając obie dłonie jednocześnie aż do kostki. Tę samą czynność wykonaj w przeciwnym kierunku powtarzając kilka razy. Kostkę maluszka masuj palcem wskazującym, małymi, okrężnymi ruchami.

PLECY

Nie zapominajmy plecach, które są bardzo ważną części ciała malca. Dziecko od samego początku ćwiczy mięśnie pleców oraz kręgosłup poprzez leżenie podnoszenie główki, oraz całego tułowia ku górze. Masaż plecków pomoże mu się troszkę zrelaksować po ciężkich ćwiczeniach oraz wzmocnić mięśnie. Połóż maleństwo na kocyku w pozycji, na brzuszku. Dłonie trzymając w poprzek plecków dziecka, niech zaczną masaż od karku. Przesuwaj dłonie delikatnie i powoli (ucisk decyduje o tym czy masaż rozluźnia czy wzmacnia mięśnie) przesuwaj wzdłuż plecków aż do kości ogonowej. Następnie wracaj z powrotem ku górze w ten sam sposób. Następnie masuj dziecko ruchami okrężnymi w kierunku zgodnym z wskazówkami zegara, zwiększając koła i wkraczając na dół pleców oraz pośladki.

Warto pamiętać by masaż wykonywać powoli i dokładnie, a efekty jego działania sprawią, że poczujemy się lepiej, a nas maluch będzie smacznie spał, rozluźniony i odprężony.

Was this helpful?

0 / 0