Termin porodu to jedynie orientacyjna data, w jakiej powinno przyjść na świat nienarodzone jeszcze dziecko. Nie da się określić dokładnie czasu poczęcia, dlatego też nie jest możliwe określenie momentu narodzin. Większość maluszków pojawia się przed lub po wyczekiwanym dniu, zaledwie 4 – 5% dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym terminie. Środowisko lekarskie utrzymuje, że maluchy rodzące się dwa tygodnie przed lub po terminie, to jak najbardziej naturalne i zdrowe zjawisko. Problem pojawia się w momencie, kiedy ciąża jest znacznie przenoszona, przy jednoczesnym braku jakichkolwiek sygnałów organizmu o przygotowywaniu się do wielkiego dnia.
Stosuje się obecnie kilka metod, które mają za zadanie wspomożenie i przyspieszenie nadejścia akcji porodowej. Jedną z najstarszych, a zarazem wyjątkowo barbarzyńskich metod jest masaż szyjki macicy. Niemal wszystkie kobiety, które miały nieprzyjemność przeżyć takowy zabieg określa go jako największy ból w całym życiu i zapewnia, że nigdy więcej nie pozwolą na jego powtórzenie. Co najważniejsze – nie muszą.
Masaż szyjki macicy – na czym polega?
Praktyk odnośnie wywoływania porodu jest bardzo wiele, to czy kobieta zgodzi się na którąś z nich jest jej indywidualną decyzją. Jednym z najprzyjemniejszych środków wywoływania porodu jest miłość fizyczna. Satysfakcjonujący seks, dla obydwojga partnerów przynosi podwójne korzyści. Poza przyjemnością, jaką odczuwają partnerzy orgazm kobiecy wywołuje skurcze macicy, co z kolei prowadzi do możności wywołania regularnych skurczów lub przynajmniej odpadnięciem czopu śluzowego i początkiem wytwarzania oksytocyny, co wzmaga także pieszczenie brodawek. Męski orgazm, a konkretniej ejakulacja to metoda wywoływania porodu istniejąca już od starożytności. Zawarte w spermie prostaglandyny sprawiają, że szyjka macicy dojrzewa, a sama macica jest pobudzana do czynności skurczowej. Zastosowanie tej metody jest oczywiście nieporównywalnie przyjemniejsze niźli masaż szyjki macicy. Ważnym aspektem stosowania owego masażu jest też stres towarzyszący ciężarnej przed, w trakcie i nierzadko po jego wykonaniu, co może negatywnie wpływać na dziecko. Praktykowanie takiego sposobu indukcji porodu jest uważane przez wielu lekarzy za przestarzałe i nieskuteczne, a na pewno niemiarodajne w stosunku bólu do efektu.
Masaż szyjki macicy przed porodem
Słuchając się opinii lekarzy warto zachować umiar w dostosowywaniu się do ich rad i nakazów. Nie każdy doktor stosuje się do najlepszych dla danej pacjentki metod i nie zawsze potrafi dobrać terapię, lub lek, który w pełni spełniłby nie tylko oczekiwania ale i jej zamierzenia. Kroplówka z oksytocyną, żel rozluźniający, spacery, kąpiel w ciepłej (nie gorącej) wodzie, seks, nieobciążające ćwiczenia, przebicie pęcherza płodowego czy namawianie pociechy do wyjścia na świat wraz z jednoczesnym przygotowywaniem się do takowej sytuacji to metody, które z powodzeniem zastępują bolesny, inwazyjny, a niekiedy i traumatyczny masaż szyjki macicy.
Przebywanie na oddziale położniczym lub porodówce nie jest jednoznaczne z byciem w zamknięciu pod kontrolą personelu szpitala. Kobieta rodząca ma prawo decydować o sobie i o dziecku, dopóty, dopóki ich życie nie jest zagrożone, co zmusza lekarzy do podjęcia konkretnych działań. Nie należy również zapominać, że coraz częstszymi uczestnikami porodów są tatusiowie i ich zdanie także ma znaczenie.
Was this helpful?
1 / 0