Masło klarowane

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Masło klarowane to specjalny rodzaj masła, który uzyskuje się za pomocą procesu klarowania. Masło takie jest pozbawione różnego rodzaju osadów oraz szumowin, dzięki czemu cechuje się dłuższym okresem przydatności, a także dobrą palnością. Dla przykładu w Indiach uznawane jest za coś więcej niż element kulinarnych wojaży, wykorzystuje się go także w niektórych sakralnych obchodach. W tym kraju masło te wytwarza się z wysokiej klasy mleka bawołów, z którego jest najpierw tworzone masło makhan. Masło klarowane jest często nazywane w naszym kraju Ghee czyli po prostu Ghi, w naszym kraju można kupić masło klarowane z mleka naszych rodzimy krów, chociaż nie brak jest indyjskich sklepów internetowych w których to możemy nabyć oryginalne indyjskie masło Ghee.

Masło klarowane jest doceniane przez wielu kucharzy na całym świecie, posiada naprawdę mnóstwo zalet do których między innymi, a raczej przede wszystkim możemy zaliczyć jego smak. Określa się go jako delikatnie orzechowy, a przede wszystkim niezwykle subtelny, dlatego też używa się masła klarowanego do podkreślania smaku potraw, ponieważ doskonale aromatyzuje wszelkiego rodzaju potrawy. Bardzo ciekawą cechą tego masła jest również to, że nie przypala się na patelni podczas smażenia, docenią to na pewno lekko zapominalscy, początkujący kucharze, którzy czasami zostawiają patelnię samą sobie. Kolejną naprawdę bardzo przydatną zaletą tego masła jest to, że posiada naprawdę długi, ale to bardzo długi okres przechowywania, jest na pewno kilkukrotnie większy niż okres przydatności zwykłego masła, jednak najlepiej jest klarować masło na bieżąco, czyli używać go od razu podczas przyrządzania potraw. Klarowane masło jest perfekcyjne do smażenia praktycznie wszystkiego czego sobie tylko zapragniemy, masło to potrafi wydobyć smak nawet z prostej jajecznicy czy naleśników, które nie uzyskamy korzystając z innych popularnych i tanich tłuszczy jak olej roślinny. Mówiąc o smażeniu, trzeba także przypomnieć o cesze masła, która daje nam bezpieczeństwo jeśli na kilkadziesiąt sekund zapomnimy o patelni, czyli to, że się nie przypala. Masło klarowane idealnie nadaje się również do pieczenia ciast, gotowania różnych potraw, a także przyrządzania sosów na bazie masła.

Masło klarowane jest również bardzo dobre dla naszego zdrowia z punktu widzenia zawartości cholesterolu w takim maśle. Masło to nie podnosi poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Masło to korzystnie wpływa także na nasz wzrok, wątrobę, wzmacnia nerki oraz funkcjonowanie mózgu. Umożliwia także nieco szybsze eliminowanie szkodliwych toksyn z naszego organizmu.

Jak więc klarować masło?

Na początku, przede wszystkim trzeba zastosować się do kilku ogólnie przyjętych wskazówek przed rozpoczęciem całego procesu klarowania, który jakby nie patrzeć nie jest wcale taki strasznie trudny. Przede wszystkim, jeśli chcemy otrzymać najlepszej jakoś klarowane masło nie możemy wybrać do tego byle jakiego masła z supermarketu, ponieważ większość z nich, posiada dodatki chemiczne, dodatki z olejów roślinnych czy też duże ilości wody. Powinniśmy wybrać najlepszej jakości dostępne w danym sklepie masło (najlepiej w supermarkecie, ponieważ tam jest zawsze największy wybór) o minimalnej zawartości tłuszczów na poziomi 80-85 procent. Ważnym też jest by wybrać odpowiednie naczynie do całego procesu klarowania masła, najlepiej jest to robić w rondelku, o odpowiedniej pojemności (co jest oczywiste), a także ważnym jest by wybrany rondelek miał odpowiednio grube dno. Cały proces powinien być przeprowadzony również na niewielkim ogniu, by zapobiec sytuacji przypalenia białka, którego są w maśle, na tym etapie są jeszcze spore ilości.

Pierwszy krok to żadna filozofia, kupione masło wysokiej jakości, wkładamy do naszego rondelka, a następnie włączamy bardzo mały ogień by masło w sposób kontrolowany, powolny, spokojnie się stopiło. Zależnie od ilości masła jakie chcemy przekształcić w masło klarowane cały proces może przebiegać nawet do dwóch godzin. Jeśli już stopi się całe masło, to na samej górze otrzymamy białą pianę, które jest niczym innym jak wytrąconym białkiem, poniżej będzie znajdowała się żółta płynna masa, czyli tłuszcz, natomiast na samym dnia będzie znajdowała się również płynna masa, tym razem jednak będzie to białko oraz w zależności od tego jakiej jakości masło kupiliśmy, niewielkie ilości wody. Po tym etapie, wyłączamy ogień by masło już się nie podgrzewało.

Teraz będziemy musieli skupić się, by górną warstwę „piany” delikatnie zgarnąć odpowiedniej wielkości łyżeczką. Jeśli zrobimy to bez pośpiechu i „gwałtownych” ruchów wszystko pójdzie tak jak powinno i pozostanie nam jedynie żółta masa oraz na dole rondelka masa białkowa. Zebraną pianę najlepiej umieścić w oddzielnym pojemniku. Na tym etapie nie ruszamy dolnej masy białkowej. Gdy już zbierzemy całość białkowej piany możemy przejść do kolejnego kroku.

Następny krok również wymaga od nas skupienia, a także pewnej (niedrżącej!) ręki by cały proces nie poszedł na marne. Musimy delikatnie podnieść rondelek i oddzielone od białka, oczyszczone masło bardzo powoli przelewamy do wcześniej przygotowanego pojemnika odpowiedniej wielkości. Mały strumień spływającego masła zapobiegnie zmieszaniu się oczyszczonego tłuszczu z odseparowanym na dnie rondelka białkiem. Musimy mieć dobre wyczucie, ponieważ przelewanie trzeba przerwać w momencie, kiedy w rondelku nie będzie już praktycznie kropli wytraconego tłuszczu, należy jednak uważać, by nie przesadzić, aby białko nie dostało się do miski do której przelewamy oczyszczony tłuszcz.

Teraz pozostaje nam odstawić nasza miseczkę z wyklarowanym masłem do lodówki by mogło w spokoju stężeć, a pozostałości po prostu powinniśmy posprzątać, do niczego raczej się nam nie przydadzą. Jeśli klarowaliśmy większe ilości masła powinniśmy je po stężeniu pokroić w około 150-200 gramowe kostki, a następnie zawinąć je w odpowiedni papier do przechowania.

Was this helpful?

0 / 0