Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Nadeszły czasy, kiedy seks przestał być tematem tabu, a antykoncepcja stała się rzeczą naturalną. Dziś nie wstydzimy się już rozmawiać o antykoncepcji, radzimy się przyjaciół oraz znajomych by wybrać odpowiednie i sprawdzone dla nas zabezpieczenie.
Nastolatki już w młodym wieku są przygotowywane teoretycznie z tematów seksualnych, a szkoły starają się przekazać młodzieży jak najwięcej informacji związanych z metodami antykoncepcji. Kobiety czują się bezpieczniej i pewniej gdyż mają kontrolę nad swoim zdrowiem i życiem. Rynek zasypuje nas co chwila nowymi środkami i rodzajami antykoncepcji w których można przebierać do skutku i wybrać odpowiednią metodę dla nas samych.
Czy możemy sobie same wybrać antykoncepcję taką jaka nam odpowiada?
Owszem, jednak nim podejmiemy ostateczną decyzję warto to skonsultować z lekarzem ginekologiem. Pomoże nam wybrać rodzaj antykoncepcji oraz konkretny środek, który da nam najwyższy procent zabezpieczenia, a jak najmniej zaszkodzi. Środki antykoncepcyjne są dostępne tylko na receptę, więc lekarz ginekolog jest nam niezbędny.
Jakie mamy metody antykoncepcji?
Metody antykoncepcji dzielimy na trzy grupy:
1. Antykoncepcja sztuczna (mechaniczna, chemiczna, hormonalna) 2. Antykoncepcja chirurgiczna
3. Antykoncepcja naturalna (kalendarzowa, termiczna, objawowa oraz objawowo-termiczna)
• Metody antykoncepcji sztuczne
○ Metoda mechaniczna – zapobiega zapłodnieniu poprzez mechaniczne blokowanie macicy przed nasieniem, za pomocą błon gumowych zwanych prezerwatywą, błoną dopochwową oraz kapturkiem dopochwowym. Najpopularniejszą metodą mechaniczną stała się prezerwatywa, która jest najłatwiej dostępnym środkiem antykoncepcji w punktach aptecznych oraz innych sklepach posiadających w sprzedaży antykoncepcję. Do zakupu tego rodzaju zabezpieczenia nie jest potrzebna recepta. Zaletą prezerwatywy jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz łatwość jej użycia w wybranym momencie przed lub w trakcie stosunku seksualnego. Procent skuteczności prezerwatywy wynosi ok. 7 do 10, jednak bywa bardzo ryzykowna gdyż może być uszkodzona, czego nie widać gołym okiem lub ulec pęknięciu podczas stosunku.
○ Metoda chemiczna – w metodzie chemicznej zabezpieczeniu przed zajściem w ciążę pomagają preparaty unieszkodliwiające plemniki i pozbywające je ruchu. Preparat jest równie wygodny jak prezerwatywa gdyż stosowany ok. 10 minut przed stosunkiem. Należy bowiem niewielką ilość preparatu wprowadzić do pochwy. Do stosowania metody chemicznej na polskim rynku można spotkać wiele rodzajów preparatów, takich jak żele, pianki, maści, globulki, itp.
Wadami metody chemicznej jest brak zapobiegania przed zarażeniem chorobami zakaźnymi przenoszonymi drogą płciową. Poza tym charakteryzuje się małą skutecznością oraz jest przyczyną występowania uczuleń.
○ Metody hormonalne – tabletki oraz od niedawna modne na rynku plastry antykoncepcyjne są dostępne na rynku w punktach aptecznych jedynie za posiadaniem recepty. Przed wyborem rodzaju tabletek czy plastrów konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem gdyż nieodpowiednie ich dobranie może spowodować niechciane skutki uboczne tj. pogorszenie stanu zdrowia, złe samopoczucie itp. Środki hormonalne są najtrudniejszym sposobem antykoncepcji w stosowaniu gdyż wymagają rzetelności i odpowiedzialności od kobiety stosującej. Należy przez 21 dni cyklu, każdego dnia o tej samej porze stosować jedną tabletkę antykoncepcyjną, natomiast przez pozostałe 7 dni oczekujemy miesiączki. Wprowadzono również tabletki do stosowania przez całe 28 dni cyklu z myślą o kobietach zapominalskich. Polski rynek proponuje nam również plastry antykoncepcyjne o takim samym działaniu lecz nie uszkadzającym wątroby w takim stopniu jak tabletki. Plastry stosujemy 4 razy w miesiącu, używając jeden plaster na 7 dni cyklu. Wadami antykoncepcji hormonalnej jest punktualność i dokładność wymagana w ich stosowaniu. Nie zapobiega przenoszeniu chorób zakaźnych drogą płciową, oraz może być powodem występowania chorób intymnych tj. grzybica pochwy. Zaletą metody chemicznej jest wysoka skuteczność w szczególności, w połączeniu z metodą mechaniczną.
• Metody antykoncepcji chirurgiczne
○ Metoda chirurgiczna – jest jedną z najlepszych metod antykoncepcyjnych dających najwyższy procent skuteczności. Jednak w Polsce jest metodą zakazaną prawnie, stosowaną tylko w wyjątkowych przypadkach gdy ciąża zagraża życiu kobiety. Metoda chirurgiczna polega na podwiązaniu lub przecięciu u mężczyzn nasieniowodów, u kobiet natomiast jajowodów. Jest wysoko skuteczna i często nieodwracalna, jedynie w około 60-70% przypadków udaje się przywrócić płodność.
• Metody antykoncepcji naturalne
○ Metoda kalendarzowa – polega na wyliczaniu dni płodnych oraz niepłodnych wg cyklu miesiączkowego kobiety. Metoda nie jest jednak w pełni skuteczna, gdyż u wielu kobiet występują miesiączki nieregularne.
○ Metoda termiczna – polega na codziennym pomiarze temperatury ciała kobiety oraz dokładnej obserwacji własnego organizmu. Mimo iż wymaga sporo naszego czasu i koncentracji nie daje 100% zabezpieczenia.
○ Metoda objawowa – należy do dość dziwnych metod, naszym zadaniem jest obserwacja śluzu pochwowego, który w każdym etapie cyklu jest inny. Dwa razy dziennie należy włożyć palec do pochwy i dotykając szyjki macicy określić jaki wyczuwamy śluz. Metoda jest dość krępująca dla obojga partnerów oraz nie koniecznie przyjemna. Metoda mało skuteczna.
○ Metoda objawowo – termiczna – polega na połączeniu metody objawowej z termiczna co daje wyższy procent skuteczności.
Was this helpful?
0 / 0