Miażdżyca

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Istnieje wiele chorób jest tak niebezpiecznych, że wpływają one w sposób drastyczny na nasze życie i funkcjonowanie. Jeśli człowiek o siebie nie dba i nie umie czy nie chce przestrzegać pewnych zaleceń, wówczas może okazać się, że bagatelizowanie pewnych objawów, może zakończyć się tragicznymi w skutkach konsekwencjami. Czym jest miażdżyca? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że ta choroba staje się coraz bardziej cywilizacyjna, że ta choroba dotyczy coraz większej grupy osób i to w coraz niższych przedziałach wiekowych? Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, która polega na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic, głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych, a także w tętnicach kończyn. Taka choroba jest najczęstszą przyczyną stwardnienia tętnic.

Miażdżyca – przyczyny

Jak powstaje miażdżyca? Etiologia tej choroby nie jest do końca poznana. Zazwyczaj jednak pojawia się u osób, u których występuje hipercholesterolemia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewłaściwy sposób odżywiania się, zaburzenia krzepnięcia krwi, czy też stres. Określa się, że ta choroba w większości dotyka mężczyzn i nasila się wraz z wiekiem. Jest bardzo niebezpieczna i dlatego też trzeba słuchać się zawsze zaleceń lekarza i robić dokładnie to, co on zaleci. U osób, które wymienione zostały wyżej, trzeba dokładnie śledzić ich stan chorobowy, by móc jak najszybciej znaleźć metody leczenia danego pacjenta.

Rozwój miażdżycy. Chcąc dokładniej prześledzić rozwój tej choroby, należy wymienić kilka zasadniczych etapów. Miażdżyca polega na wysepkowatym gromadzeniu się w błonie wewnętrznej tętnic cholesterolu oraz ich lipidów. W pierwszym etapie możemy zaobserwować, jak na komórkach śródbłonka to wszystko się gromadzi. Dalej przemieszczane są one pod błonę wewnętrzną tętnic. Zazwyczaj takie zmiany można łatwo zaobserwować u dzieci. To, co się tam gromadzi, powoduje gromadzenie się makrofagów, rozrost fibroblastów i komórek mięśni gładkich warstwy środkowej tętnicy i naczyń krwionośnych, które odchodząc od naczyń, odrywający ścianę tętnicy. Powstałe komórki piankowe tworząc blaszki miażdżycowe, gromadzą te lipidy, które wcześniej zostają uszkodzone przez reaktywne formy tlenu. Oczywiście po tym etapie, pojawia się wapnienie tych ognisk, które w konsekwencji prowadzi do miażdżycowego stwardnienia tętnic i pojawienia się ubytków śródbłonka nad ogniskiem miażdżycowym. Miażdżyca skutkuje zmniejszeniem światła tętnic i tym samym również, zmniejszeniem ich elastyczności. Gdzie zazwyczaj takie zmiany miażdżycowe się pojawiają? Występują one przeważnie w tętnicach dużego układu krążenia, zwłaszcza tam, gdzie istnieje wysokie ciśnienie krwi, a więc w aorcie i tętnicach, które bezpośrednio od niej odchodzą.

Miażdżyca – zapobieganie

Do czego miażdżyca może doprowadzić? Jeśli dojdzie do miażdżycy tętnic mózgu, wtedy występuje niedokrwienie tego narządu i zmiany psychiczne. To może ułatwić pęknięcie naczyń i udary, szczególnie jeśli towarzyszy im nadciśnienie. Jeśli chodzi o miażdżycę aorty, może ona doprowadzić do powstania tętniaka. Warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda nasze życie, bo to od niego zależy, czy miażdżyca ma szansę się rozwinąć, czy też nie! Należy mieć na uwadze fakt, że zdolność niszczenia ma nasze codzienne życie. Stres towarzyszy nam na każdym kroku. Niezdrowe jedzenie jest coraz częściej widoczne w naszej diecie. Brak ruchu spowodowany brakiem czasu, jak również i jedzenie słodyczy i tłustych przekąsek również nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Nie zawsze jesteśmy w stanie to wszystko wyeliminować, ale powinniśmy z całą mocą starać się to na każdym kroku ograniczać.

Was this helpful?

0 / 0