Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Mięśniaki zaliczane są do łagodnych rozrostów nowotworowych. To lite, wyraźnie odgraniczone guzki. Oznacza to więc, że komórki mięśniowe namnażają się w określonym rejonie narządu, gdzie tworzą guz- mięśniak. Mają one charakter całkowicie łagodnych rozrostów.
Mięśniak – przyczyny powstawania
Przyczyną powstania mięśniaków jest nierównowaga hormonalna organizmu, czyli nadmierna produkcja lub zwiększona wrażliwość na estrogeny. Również duży wpływ na powstawanie mięśniaków ma nieprawidłowy rozwój narządów rozrodczych w okresie płodowym.
Jak wygląda mięśniak?
Mięśniaki mają zazwyczaj kształt kulisty, umieszczone w macicy, tworzą ruchome uszypułowane guzy, które mogą sugerować właśnie guzy jajników.
Mięśniak – objawy
W początkowym stadium mięśniaki nie dają żadnych dolegliwości. W większym stadium powodują one przedłużające się i obfite krwawienia miesiączkowe. Część kobiet skarży się na niecharakterystyczne uczucie wypełnienia lub ciężaru w podbrzuszu, oraz bóle okolicy krzyżowej. Mięśniaki mogą również niekorzystnie wpływać na płodność kobiety.
Mięśniak – leczenie
Małe, bezobjawowe zmiany, najczęściej pozostawia się pod obserwacją ginekologa, zalecając regularne kontrole ginekologiczne. O usunięciu mięśniaków decyduje ich duży rozmiar, nawracające obfite krwawienia, które prowadzą do anemizacji lub bólu.
Spore mięśniaki są przyczyną różnych dolegliwości. Mogą np. uciskać na sąsiednie narządy. Pojawiają się wtedy: – bóle w dolnej części brzucha, – uczucie parcia na pęcherz, – trudności z oddawaniem moczu,
– przewlekłe zaparcia.
Zaobserwowanie szybkiego wzrostu guza powinno być wskazaniem do operacji w trybie pilnym, ze względu na niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu złośliwego. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: – nadciśnienie, – schorzenia neurologiczne ponieważ powodują przekrwienia mózgu, – otyłość, – zaburzenia krążenia, – żylaki,
– problemy endokrynologiczne.
Podział i lokalizacja mięśniaków: – mięśniak podsurowiczy, – mięśniak śródścienny, – mięśniak podśluzówkowy, – mięśniak uszypułowany, – mięśniak szyjkowy,
– mięśniak między-więzadłowy (między-blaszkowy).
Was this helpful?
0 / 0