Mięśniak

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Mięśniaki zaliczane są do łagodnych rozrostów nowotworowych. To lite, wyraźnie odgraniczone guzki. Oznacza to więc, że komórki mięśniowe namnażają się w określonym rejonie narządu, gdzie tworzą guz- mięśniak. Mają one charakter całkowicie łagodnych rozrostów.

Mięśniak – przyczyny powstawania

Przyczyną powstania mięśniaków jest nierównowaga hormonalna organizmu, czyli nadmierna produkcja lub zwiększona wrażliwość na estrogeny. Również duży wpływ na powstawanie mięśniaków ma nieprawidłowy rozwój narządów rozrodczych w okresie płodowym.

Jak wygląda mięśniak?

Mięśniaki mają zazwyczaj kształt kulisty, umieszczone w macicy, tworzą ruchome uszypułowane guzy, które mogą sugerować właśnie guzy jajników.

Mięśniak – objawy

W początkowym stadium mięśniaki nie dają żadnych dolegliwości. W większym stadium powodują one przedłużające się i obfite krwawienia miesiączkowe. Część kobiet skarży się na niecharakterystyczne uczucie wypełnienia lub ciężaru w podbrzuszu, oraz bóle okolicy krzyżowej. Mięśniaki mogą również niekorzystnie wpływać na płodność kobiety.

Mięśniak – leczenie

Małe, bezobjawowe zmiany, najczęściej pozostawia się pod obserwacją ginekologa, zalecając regularne kontrole ginekologiczne. O usunięciu mięśniaków decyduje ich duży rozmiar, nawracające obfite krwawienia, które prowadzą do anemizacji lub bólu.

Spore mięśniaki są przyczyną różnych dolegliwości. Mogą np. uciskać na sąsiednie narządy. Pojawiają się wtedy: – bóle w dolnej części brzucha, – uczucie parcia na pęcherz, – trudności z oddawaniem moczu,

– przewlekłe zaparcia.

Zaobserwowanie szybkiego wzrostu guza powinno być wskazaniem do operacji w trybie pilnym, ze względu na niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu złośliwego. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: – nadciśnienie, – schorzenia neurologiczne ponieważ powodują przekrwienia mózgu, – otyłość, – zaburzenia krążenia, – żylaki,

– problemy endokrynologiczne.

Podział i lokalizacja mięśniaków: – mięśniak podsurowiczy, – mięśniak śródścienny, – mięśniak podśluzówkowy, – mięśniak uszypułowany, – mięśniak szyjkowy,

– mięśniak między-więzadłowy (między-blaszkowy).

Was this helpful?

0 / 0