Miłość platoniczna

Miłość platoniczna

Miłość platoniczna jest miłością obsesyjną, bardzo silną emocjonalnie, jednak nigdy nie spełnioną. Stworzona zazwyczaj przez naszą wyobraźnię, stwarza postać wyjątkową, ciepłą i idealną, o której marzymy i pragniemy by była blisko. Wizerunek tej osoby często upodabniamy do znanej postaci, do której nie możemy się zbliżyć.

Miłość platoniczna – co to jest?

Często nastolatki zakochują się w gwiazdach muzycznych lub filmowych, mówią do nich, całują plakaty czy zdjęcia i nie przestają śledzić ich życia ani przez chwilę. Gdy pojawia się w ich życiu prawdziwa partnerka, wpadają w szał i są zazdrosne, przestają kochać i zaczynają nienawidzić wybranka lub po prostu walczą na swój sposób, zazwyczaj czekając. Oczywiście miłość nigdy nie zostaje spełniona, a nastolatka nią pochłonięta, dorasta i zakochuje się w kimś realnym.

Zakochane nastolatki odsuwają się od realnych przyjaciół, zaszywają się w domu, pogrążone w cierpieniu z powodu niespełnionej miłości. Dziś już taki etap u młodych dziewcząt nikogo nie dziwi, co druga nastolatka popada w miłość platoniczną, która z czasem na szczęście przemija. Ogromnym minusem jest trudność w znalezieniu prawdziwego partnera w realnym świecie, gdyż zakochana nastolatka długo będzie wzorować się na swoim wymarzonym i ukochanym mężczyźnie, który w realnym świecie nie istnieje.

Miłość platoniczna objawia się również w życiu, gdy zakochujemy się w osobie dla nas nie osiągalnej, nie do zdobycia. Patrzymy na nią, kochamy, tęsknimy gdy znika, a gdy pojawia się z powrotem na ustach osoby zakochanej pojawia się uśmiech. Nigdy miłość nie zostaje spełniona, jednak pomaga w trudnych chwilach, które przynosi życie, wtedy myśl o ukochanej osobie, pomaga przetrwać i zwyciężyć trudny okres. Mimo iż nigdy się nie spełnia, zdarza się iż przy prawdziwym kontakcie staje się przyjaźnią. Wtedy np. mężczyzna traktuje dziewczynę jak przyjaciółkę, zwierza się jej, radzi się i jest blisko gdy ona go potrzebuje, a dziewczyna kocha go nad życie i nie traci nadziei, że kiedyś stanie się kimś więcej. Zazwyczaj taki związek przyjacielski rozpada się w chwili gdy kochany mężczyzna odnajduje prawdziwą życiową partnerkę.

Dziewczyna kochająca platonicznie zazwyczaj znika całkowicie z ich życia, tęskniąc i marząc o nim w swej wyobraźni lub zostaje i nadal jest przyjaciółką, która ma nadzieje. Bywa, że całe platoniczne zakochanie mija gdy na jej horyzoncie pojawia się mężczyzna, który rozkochuje ją do tego stopnia, ze zapomina o swej poprzedniej miłości. Staje się wtedy prawdziwą przyjaciółką lub znika z życia partnera nie osiągalnego. Miłość platoniczna jest w pełni wolna od seksu, pożądania i zmysłowości. Jest miłością bezinteresowną, przyjacielską, wierną, wymarzoną, nierealną i nieprawdziwą. Często osoba, którą kochamy platonicznie staje się naszym autorytetem z gazet, telewizji lub życia prywatnego.

Miłość platoniczna spotykana jest również w literaturze, jednak nie tylko objawiająca się w postaci miłości między mężczyzną i kobietą. Jednym z przykładów jest Hiob (Biblia) kochający platonicznie Boga, który wystawia go na próbę, pozbawiając majątku, potomstwa oraz dotykając trądem. Mimo wszystkich cierpień i trudów, nie traci jednak miłości dobowa, ani wiary, to wspaniały przykład i wzór do naśladowania. Dzięki swej wierze i wytrwałości odzyskał wszystko co stracił, a zarazem stał się silniejszy.

Mitologia pokazuje nam miłość platoniczną matki do utraconego potomstwa. Uczy iż mimo kochana osoba umiera, miłość trwa wiecznie i jest niezniszczalna. Niobe uczy nas szczerej miłości i daje do zrozumienia, że należy kochać wszystkich gdyż miłość przynosi szczęście.

Przykładów miłości platonicznej jest wiele, często dopada młodych ludzi, równie niespodziewanie jak prawdziwa miłość, niestety również niebezpiecznie się czasami kończy. Miłość w każdej postaci jest piękna i wyjątkowa, jednak na każdą trzeba uważać i pamiętać, że to nasze życie jest najcenniejsze, a prawdziwa miłość każdemu jest pisana i w końcu go znajdzie.

Was this helpful?

0 / 0