Miód manuka

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

To że miód jako żywność ma charakter zdrowotny, poza niewątpliwymi walorami smakowymi nie budzi zastrzeżeń. Jest polecany od lat jako ten element diety, który faktycznie przyczynia się do zdecydowanie lepszej kondycji, samopoczucia psychicznego jak również też i fizycznego. Oczywiście poza zwyczajnym miodem uzyskiwanym na krajowych pasiekach są też miody które znane są z tego że mają działanie lecznicze czy też terapeutyczne. Takie jak miód manuka, którego wartość została przebadana oraz potwierdzona.

Miód manuka – właściwości

Wszystkie właściwości które posiada miód manuka związane są też z jego pochodzeniem, mianowicie jest on produktem w 100% naturalnym pochodzącym z Nowej Zelandii i wyłącznie tam jest też zbierany. Z tego prostego powodu, że pszczoły pozyskują nektar z krzewu manuka który jest endemitem i nigdzie indziej na świecie nie występuje, co sprawia że ten miód można sprowadzać tylko z jednego miejsca na świecie.

Wyjątkowość miodu oraz jego działanie związane jest z tym że miód manuka jako jedyny produkt pochodzenia naturalnego faktycznie zawiera bardzo wysokie stężenie methylglyoxalu, czyli substancji, która powstaje w procesie produkcji miodu i ma działanie przede wszystkim antybakteryjne co nadaje wspomnianemu miodowi właściwości lecznicze.

Wszystkie partie miodu manuka są sprawdzane przez laboratoria właśnie pod względem tego, jakie stężenie methylglyoxalu na kilogram miodu w nich występuje, ponieważ nie wszystkie kwiaty krzewów manuka mają takie samo stężenie pierwotne. Zatem też powstają miody które mają przeciętne MGO – stężenie methylglyoxalu na kilogram miodu oraz też i te z bardzo wysokim. To jakie jest stężenie łatwo sprawdzić ponieważ oznaczane są odpowiednio jako miód MGO100 albo też MGO450 czyli faktycznie jasne jest, w którym miodzie więcej substancji się znalazło.

Miód manuka – zastosowanie

Jak już zostało wspomniane substancja naturalna methylglyoxal ma przede wszystkim właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne i przyczynia się do tego że likwidowane są stany zapalne zewnętrzne, jak również wewnętrzne. Miód manuka może być stosowany jako element diety, dzięki której zdecydowanie nastąpi poprawa cery, jak też samego stanu organizmu jeżeli chodzi o obecność ognisk zapalnych wirusowych. Sprawia to, że miód manuka jest szeroko reklamowany jako świetny produkt pochodzenia naturalnego przeznaczony dla wszystkich osób, szczególnie pań, które planują dodatkowo zadbać o swoje samopoczucie, cerę oraz stan skóry, co dla niejednej osoby jest kwestią bardzo istotną.

Jednakże sam miód manuka ma znacznie szersze działanie niż tylko leczenie takich kwestii jak problemy skórne, w tym też trudno gojące się i jątrzące rany. Również jest polecany w takich przypadkach kiedy to leczone są wrzody żołądka, bakterie układu pokarmowego oraz też zwalczane bakterie gronkowca. Jak zatem widać miód manuka jest też przydatny w przypadkach zdecydowanie poważniejszych schorzeń, które bez stosowania takiej metody leczenia mogły by mieć zdecydowanie bardziej dokuczliwy i niebezpieczny wymiar.

Miód manuka – jak stosować?

Jeżeli chodzi o dawkowanie, miód manuka może być stosowany wewnętrznie czyli można spokojnie zdecydować się na spożywanie go przed posiłkami, zazwyczaj zalecany jest w ilości od 1 do 3 łyżeczek przed posiłkiem, najmniej na pół godziny. To jaki ma smak sam miód zależy od stężenia MGO – im niższe tym bardziej jest smaczny. Obecnie na rynku można kupić miody w przedziale od 5MGO do 400MGO w zależności od potrzeby.

Oczywiście należy też pamiętać że sam miód nie jest lekarstwem i nie można traktować go jako jedynej metody radzenia sobie z konkretnymi schorzeniami.

Was this helpful?

0 / 0