Mobbing

W życiu trafiamy na taką pracę, która albo nas zaspokaja, albo też nie. Jedni mają to szczęście, że pracują na danym stanowisku całe swoje życie, inni zaś zmieniają wciąż stanowiska wierząc, że kiedyś uda się im znaleźć to, co na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście każda firma jest inna i każda inaczej traktuje swoich pracowników. Jedni czują się w danej firmie bardzo dobrze, są usatysfakcjonowani z wypłaty, cieszą się tym, co robią i z radością rozwiązują każdą trudność. Inni zaś pracują bo muszą zapewnić rodzinie byt, ale wcale nie czerpią przyjemności z pracy. Jest ona dla nich smutnym obowiązkiem i przymusem. Niestety nie można wszystkim dogodzić i jest to rzecz zrozumiała. Jedni będą z pracy bardziej zadowoleni, inni mniej. I wszystko jest dobrze, dopóki nie narusza się godności osobistej człowieka. To, że komuś nie podoba się stanowisko, nie cieszy się z danej pracy, nie odpowiada mu wypłata, nie ma znaczenia. Pracownik może pracować musząc się przyzwyczaić do danych warunków.

Mobbing

Gorzej jest w sytuacji, gdy pracownik narażony jest na mobbing. Czym jest mobbing? Z czym jest związany? Odpowiadając najkrócej – mobbing to sytuacja w której pracodawca, kierownik lub osoba stojąca wyżej nad pracownikiem znęca się nad nim zarówno psychicznie, jak również i fizycznie. Mobbing to wszystkie takie sytuacje, w których pracownik jest zastraszany, szantażowany, bity i poniżany. Niestety stosunkowo często dochodzi do takich sytuacji i to zarówno w mniejszych, jak również i większych, uznanych firmach.

Mobbing w pracy

Pracodawcy robią takie rzeczy, które nawet nam się nie śnią i których sami nie możemy sobie wyobrazić. Wiele osób musi znosić takie katusze z tego względu, że praca umożliwia im utrzymanie się. Piątka dzieci w domu, mąż alkoholik, zero perspektyw i możliwości. Jak można zrezygnować z jedynego źródła dochodu dla całej rodziny. Wiadomo, że nie można dać się tak poniewierać, ale możemy wczuć się w sytuację osób, które się na to godzą. Niestety takie jest życie i tak się na świecie dzieje. Sytuacja pojawia się coraz częściej i w coraz szerszym znaczeniu, mamy z nią na każdym kroku do czynienia. To, co na pewno trzeba robić, to starać się z tym walczyć! Dając wiadomość pewnym organom (Policja, Państwowa Inspekcja Pracy), można postarać się ten problem ukazać. Nie można tego ukrywać. Żadna osoba, która stoi wyżej nad pracownikiem, nie ma prawa się nad nią znęcać, szantażować jej, poniewierać przy innych, czy też bić.

Mobbing – zapobieganie

Choć pracodawca daje nam pieniądze, jest takim samym człowiekiem jak my wszyscy. Każdy ma prawo do równego traktowania i życia w godnych warunkach. Szefostwo niejednokrotnie zmusza pracowników do seksu w zamian za pracę. Kierownictwo szantażuje ludzi, że jeśli jakaś informacja wyjdzie poza zakład firmy, każdy tego pożałuje. Osoby wysoko stojące upokarzają słabszych, śmiejąc się z nich i poniewierając nimi na każdym kroku. Czy tak powinno być? Czy do tego można dopuścić? Tak było, jest i zapewne będzie! Jeśli jednak zaczniemy o tym mówić głośno, wtedy życie wielu pracowników może się znacznie zmienić. Czy nie na tym nam zależy, czy nie tego właśnie byśmy chcieli? Czy nie to jest naszym głównym zamierzeniem? Z pewnością tak! Dobrze wiemy, że w wielu sytuacjach ciężko jest mówić, ale w grupie tkwi siła. Jeśli ludzie się zjednoczą razem i zaczną walczyć o swoje prawa, wtedy każdy sąd ich poprze, wtedy na pewno życie w jakiś sposób się zmieni, wtedy na pewno będziemy mogli mówić o lepszym jutrze. Zacznijmy mówić o tym, co dzieje się w zakładach pracy. Nikt nie ma prawa żądać od kogoś seksu za pracę w danej firmie. Nikt nie ma prawa bić, poniewierać i szantażować ludzi, których zatrudnia. Mobbing to zło i należy z nim walczyć.

Was this helpful?

0 / 0