Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Moczenie nocne (z łaciny enuresis nocturna) jest najczęstszym, zaraz po alergiach, przewlekłym problemem zdrowotnym u dzieci. Jest on dość często bagatelizowany, ponieważ nie stanowi zagrożenia życia bądź zdrowia pacjenta. Przeważa stwierdzenie, że to jedynie taka niewinna przypadłość, że z wiekiem przechodzi samo. Panuje również opinia, że moczenie nocne to tylko jakiś nieprawidłowy nawyk, czy nawet lenistwo dzieci. Dlatego dzieci z tą dolegliwością dość późno trafiają do specjalisty, dopiero wtedy, gdy już zbyt długo „nie przechodzi”. Choć jest prawdą to, że z wiekiem przypadłość ta powinna przeminąć (w większości przypadków tak się właśnie dzieje), to jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpi, nie istnieje reguła która to określa.
Istnieje dość duże ryzyko, że długo utrzymujące się moczenie nocne może powodować wiele wtórnych i przykrych zaburzeń emocjonalnych, stać się powodem wadliwych kontaktów ze środowiskiem rówieśniczym i konfliktów rodzinnych. Dlatego też nie powinno się zwlekać z pójściem do odpowiedniego specjalisty i przyjmować biernej postawy.
Moczenie nocne – objawy
Moczenie nocne to oddawanie moczu do łóżeczka podczas snu. Ze schorzeniem mamy do czynienia wtedy, gdy u danego dziecka powinna się już wykształtować kontrola nad czynnościami pęcherza, zazwyczaj rozpoznaje się je u dzieci po piątym roku życia. Wiadomo, że dziecko szybciej uczy się kontrolować pęcherz w dzień niż w nocy (chociaż mechanizm sprawowania kontroli jest taki sam przez całą dobę).
Moczenie nocne – przyczyny
Pojawiło się wiele teorii próbujących wyjaśnić przyczyny moczenia nocnego. Może być ono objawem wady układu moczowego, zakażenia dróg moczowych, czy też chorób układu nerwowego, nerek. W takim przypadku moczeniu nocnemu towarzyszy zazwyczaj zaburzenie oddawania moczu za dnia, jednak dzieci u których występują obie te przypadłości jest bardzo niewiele. W większej ilości przypadków moczenie nocne jest wyizolowanym schorzeniem.
Przyczyną mogą być również dysproporcje w pojemności pęcherza dziecka i objętości produkowanego przez noc moczu. W normalnych warunkach pęcherz powinien być w stanie utrzymać mocz nagromadzony w ciągu nocy, zdarza się jednak, że moczu jest za dużo, wtedy następuje przepełnienie pęcherza, co prowadzi do moczenia. Taką przyczynę zdiagnozowano u większości dzieci. Wprowadzono tutaj podział na dwie kategorie, występuje bowiem grupa dzieci u których stwierdzona została:
• zmniejszona objętość pęcherza (u takich dzieci występuje bądź występowało również moczenie dzienne), ilość moczu nocnego jest w takich przypadkach mniejsza od moczu dziennego,
• prawidłowa objętość pęcherza moczowego, nie jest on jednak w stanie przetrzymać moczu wyprodukowanego w trakcie snu, moczu jest zbyt dużo – jest to tzw. pierwotne izolowane moczenie nocne.
Moczenie nocne tłumaczono również niewłaściwym sposobem budzenia się dziecka ze snu głębokiego, lub też natychmiastowym przechodzeniem do tejże fazy snu zaraz po przebudzeniu się. Naukowcom nie powiodło się jednak dowiedzenie, że moczenie nocne jest w jakikolwiek sposób zależne od występowania zaburzeń snu. Moczenie nocne może zdarzyć się w każdej fazie snu, co poparto wynikami badań EEG.
Wielu psychologów skłonnych jest twierdzić, że pewne mocne wstrząsy natury psychicznej, których dziecko doświadcza we wczesnym etapie swojego życia (podają tu 3, 4 rok życia), może przyczynić się do tego, że moczenie nocne zostanie utrzymane. Podają tu takie zdarzenia jak:
• rozpad rodziny, zdarzenie które ma największy wpływ na psychikę dziecka, które nie rozumie mechanizmu tego, co się dzieje, a jednocześnie odczuwa poważne zagrożenie, skutkuje to objawem w postaci moczenia się, często jest to sygnał, który dziecko wysyła w celu zainteresowania sobą rodziców,
• śmierć kogoś z rodziny, zwłaszcza wtedy, gdy z dzieckiem nie rozmawia się na ten temat, nie wyjaśnia mu się, co się stało, dziecko przejawia wtedy skłonność do myślenia magicznego,
• pojawienie się nowego dziecka, co często stanowi sytuację traumatyczną dla starszego dziecka, u którego mogą się pojawić zachowania regresywne, w tym moczenie nocne.
• przeprowadzka, dziecko śpi w nowym pokoju, często bywa to jego pierwszy własny pokój, do mieszkania w którym musi się zaadaptować,
• wypadek.
Moczenie nocne – leczenie
Wykształcenie świadomej kontroli nad procesem oddawania moczu nie przebiega w sposób prawidłowy u całej populacji dzieci. Jeżeli dochodzi do opóźnienia działalności mechanizmów kontrolowania układu moczowego, dziecko nie może w pełni kontrolować procesu oddawania moczu, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Was this helpful?
0 / 0