Modelarstwo

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Myślę, iż nie ma ludzi bez pasji, każdy posiada własne zainteresowania i hobby w których w miarę możliwości się spełnia. Są jednak ludzie, którzy w swym hobby oddają się całkowicie i mimo iż stają się coraz starsi, nie przestają tego kochać ani nie rezygnują. Zazwyczaj dotyczy to modelarzy, którzy od dziecięcych lat zbierają, sklejają i kolekcjonują swoje modele. W starszym wieku mogliby otworzyć wielką galerię i chwalić się swymi modelami, zdobytymi przez te wszystkie lata. Wielu jednak z czasem się nudzi, a może nie było to ich właściwą pasją?

Na czym polega modelarstwo i dlaczego tak bardzo pochłania? Czy modelarstwo to dobre hobby?

Modelarstwem zajmują się głównie mężczyźni. Zaczyna się od małego chłopca, który od taty czy dziadka dostaje samolot do sklejania. Od jednego samolotu robi się kilkadziesiąt modeli samolotów, które szybują pod dziecięcego pokoju sufitem. Następnie dochodzą samochody, dinozaury i prawdziwe cuda, które zapełniają cały pokój, kartony na strychu i życie. Jednak z pewnością w życiu dziecka odgrywają bardzo ważną rolę. Kształtują wyobraźnię, uczą cierpliwości, zajmują czas, którego dziecko nie traci na siedzenie przed telewizorem, rozwijają umysł oraz pobudzają ciekawość. Dziecko mimo młodego wieku ma pasje, czymś się interesuje. Jeśli ta pasja zostaje (zazwyczaj z mężczyzną) z człowiekiem do późnych lat, to o ile jest to pasja w granicach rozsądku i nie pochłania całego życia, to ma również swe plusy. W życiu dorosłego człowieka brak czasu na hobby, nie wiele osób ma to szczęście by zajmować się dodatkowo swoimi pasjami czy kolekcjonować, a więc prawdziwym, wieloletnim modelarzom można pozazdrościć pasji na całe życie. Dla wielu taka forma pasji pozwala w wyciszeniu się po ciężkim dniu, relaksie oraz nauce cierpliwości. Osoby klejące modele zazwyczaj są bardziej cierpliwe, spokojne i dokładniej wykonujące swoje zadania.

Rodzaje modelarstwa

No cóż modeli jest równie wiele co ich pasjonatów, gdyż powstaje ich coraz więcej oraz ze zróżnicowanym stopniem trudności. Są bowiem modele łatwe, składające się z niewielkiej ilości części, przeznaczone zazwyczaj dla dzieci. Jednak można zakupić również takie, które części posiadają tysiące, zajmują bardzo dużo czasu i są przeznaczone dla prawdziwych pasjonatów. Równie różnorodne mogą być materiały, z których robimy modele. Wyróżniamy więc modelarstwo kartonowe, plastikowe, papierowe czy też metalowe lub zapałczane.

W modelarstwie można stworzyć: – samoloty, – samochody, – dinozaury, – statki, – okręty, – łodzie podwodne,

– czołgi.

Ciekawostka dla modelarzy!

Co roku w poznaniu odbywają się Międzynarodowe Targi Modelarstwa, które odbywają się co roku w Poznaniu.

Was this helpful?

0 / 0