Motywacja do pracy

Motywacja do pracy jest niezbędna w osiągnięciu sukcesu zawodowego. Jeśli pracujemy w miejscu i zawodzie, który sprawia nam przyjemność i jest spełnieniem naszych marzeń zawodowych, zazwyczaj motywacja przychodzi sama i nie potrzebujemy wzbudzać ani wyrabiać jej w sobie na nowo. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy jesteśmy zmuszeni pracować w branży, która nie do końca nas pochłania, motywuje do pracy i spełnia zawodowo. Zdarza się również, kiedy osoba pracująca w wymarzonym zawodzie nagle traci motywację i chęć do pracy, spowodowane nieprzyjemną sytuacją, rozczarowaniem lub drobną porażką. Motywacja do pracy w pewnym momencie może okazać się potrzebna każdemu z nas, zarówno temu spełnionemu zawodowo jak i pragnącemu zmienić pracę na upragnioną.

Jak zmotywować się do pracy?

 1. Bardzo ważne jest czerpanie z pracy przyjemności. Nawet jeżeli twoja obecna praca nie jest szczytem twoich marzeń, spróbuj znaleźć w niej to co sprawi ci przyjemność. Odnajdź w niej czynności lub zadania, które sprawiają ci przyjemność podczas ich wykonywania i pozwalają na całkowite pochłonięcie. Jeśli jest to możliwe poproś szefa o zmianę niektórych obowiązków na te jakie dadzą ci większą satysfakcję, a i pomogą być lepszym pracownikiem.
 2.  Mów głośno o swoich planach zawodowych i staraj się wcielać je w życie.
 3. Wiele osób do pracy motywuje złość. Jeśli więc masz problem z motywacją, a dni kiedy przychodzisz zły do pracy, pomagają, wyobraź sobie jakieś, które wzbudzą w tobie złość i zmotywują cię do pracy, a także pomogą by całkowicie cię pochłonęła.
 4. W wyznaczonym planie w pracy odnajduj swoje przyjemności i nagrody. Np. wysyłany w delegacje w góry nie myśl o czekającej cię konferencji, a o pięknych widokach, które w drodze na nią będziesz mijał.
 5. Zwiększ swoją energię porannymi ćwiczeniami i zdrowszym trybem życia. Zrezygnuj ze słodyczy i niezdrowych przekąsek, jedź zdrowo i regularnie, sam będziesz zaskoczony skąd w tobie tyle energii.
 6. Pozbądź się wszelkich negatywnych emocji i złych myśli. Zaczynaj dzień pozytywnie i zadbaj o swój dobry nastrój.
 7. Trenuj swoją motywację stawiając sobie prywatnie małe cele np. zaplanuj, że skosisz kawałek trawnika, a później kolejny. Zobaczysz, że za którymś razem zaczniesz kosić już tylko cały. Stopniowo wypracujesz swoją motywację, która będzie rosła.
 8. Stwórz własną listę swoich celów i nigdy jej nie zapominaj, noś przy sobie. Skupiając się na realizacji wymierzonych celów, pobudzamy do pracy swoją motywację. Każdy osiągnięty cel postaraj się w jakiś sposób uczcić.
 9. Uwierz, ze nie ma przeszkód, które mogłyby ci przeszkodzić w realizacji zamierzonego celu. Nie poddawaj się i wierz, że nie ma rzeczy, których nie jesteś w stanie zrobić.
 10. Nie wracaj do tego co ci nie wyszło i nigdy tego nie wspominaj. Skup się na pozytywnej realizacji i nigdy nie wracaj do tego co wpływa na twoją pracę negatywnie.
 11. Zrób ze swej motywacji nawyk, a w pewnym momencie sama będziesz się motywować z przyzwyczajenia.
 12. Nagradzaj się za każda wykonaną czynność, która była dla ciebie trudna lub nie sprawiała ci przyjemności.
 13. Jeśli robienie czegoś nie sprawia ci przyjemności polub jego wykonanie, naucz się go i znajdź w nim pozytywne czynniki

Was this helpful?

1 / 0